Aloe vera, ibišek - přežijí mrazy?

Tipy a rady o našich spolubydlících

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod angor1 3. 7. 2013 18:37

Dobrý den,
předem se omlouvám, že toto téma zakládám v pokojových rostlinách, ale nejsem zahrádkář a nevěděl jsem, kam to dát, tak to, prosím, omluvte.

Stavím venkovní výběh pro suchozemské želvy a potřebuji tam vysadit nějaké rostliny pro zajištění stínu, a aby to lahodilo i oku. Problém je ale v tom, že rostliny, které přijdou do styku s želvami musí splňovat určitá kritéria - samozřejmě nesmí být jedovaté, ale také je želvy nesmějí jíst, protože by po dvou dnech zbylo z rostlinky jen torzo. Takže keříky jahod, malin a rybízu padají... Mezi takové rostliny patří ibišek a aloe vera. Chtěl bych tedy do výběhu tyto rostliny nasadit, ale problém je v tom, že by ve výběhu musely být i přes zimu (ty rostliny, želvy ne), proto se ptám, jestli ibišek a aloe vera přežije mrazy, které jsou v zimě na území ČR. Nebydlíme u hor, naše nadmořská výška je cca. 250 m n. m.
Děkuji všem za případné odpovědi.
angor1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Danielka.9 3. 7. 2013 19:03

Myslím,že zimu nepřežijí :hm co vím ,tak je všichni na zimu schováváme. :nenapadne Je ale také venkovní ibišek a ten roste venku i v zimě,na ten jsem skoro zapoměla. :lol:
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 3. 7. 2013 21:12

Jak píše Danielka, naši zimu nepřežijí. Ibišek čínský i aloe vera se u nás pěstují jako pokojové rostliny (naopak ibišek syrský můžete mít celoročně venku). V létě jim ale pobyt venku jen prospěje - co to tedy udělat tak, že je vždy na sezonu zapustíte i s květináčem do země a na zimu vyděláte a donesete zpět domů? Želvy na zimu taky vezmete domů, takže by to ničemu nemuselo vadit, ne?
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod angor1 4. 7. 2013 14:41

To by šlo... Dám je do květináče, pak do normální hlíny a na zimu domů...
Děkuji za rady.
angor1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 4. 7. 2013 15:05

Rádo se stalo. Jen pro jistotu ještě připomenu, že do země je potřeba dávat rostlinu s květináčem, který má otvory ve dnu, aby mohla zálivková voda odtékat pryč a rostlina neuhnila.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mmra 30. 7. 2019 16:18

Zdravím

U želv nebo rostlin někdy může pomoci inspirace od největšího chovatele i pěstitele - přírody, jejího ekosystému kde želvy žijí a přirozeně stravují po generace na pro ně známých rostlinách.
Aloe asi jedovaté není ale jíst ho nebudou, ne víc než jedenkrát, má hořké projímadlo ve šlupce jako hlavní obranný mechanismus před zvířaty i škůdci, pokud ji neumí oloupat. Trny jen na ozdobu. Ale pokud jsou rostliny myšlené jen jako zelené kulisy do výběhu, tak jejich problematika přežívání, která je náročnější a nejistější než chov želv by asi trochu neměla smysl.
mmra


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků