Gladiole

Vše o nepřeberném světě trvalek

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod vlazy 18. 10. 2016 22:12

Letos jsem poprvé na zahradě zasadil Gladiole. Včera jsem vyryl cibule a potřeboval bych poradit co nyní s nimi tak aby mi přetrvaly do jara a na jaře po zasazení z ních zase něco vyrostlo. Z celkem 5 zasazených cibulí jsem jich nyní vyryl 9 a mnoho malých asi také cibulek. Cibule jsem opláchnul ve vodě abych je trochu očistil od hlíny. Některé cibule jsou srostlé 2 dohromady. Měl bych je rozdělit a nebo raději nechat tak aby se nepoškodily? Měl bych otrhat nebo ostříhat kořeny které na těch cibulích jsou a nebo je raději nechat tak? A co ty malé asi také cibulky, je to k něčemu dobré a dá se z toho na jaře něco vypěstovat?
Gladiole.jpg
gladiole2.jpg
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rajsa 19. 10. 2016 10:34

Cibule potřebují vysušit, aby se do nich nedala nějaká choroba, pak tu starou vespod vyloupnout, kořeny odstranit, i ten stvol ustřihnout až u cibule, když je jich víc, tak oddělit, slupky které na nich nedrží oloupat. Ty pacibulky se dají příští rok zasadit, vyrostou o něco větší, ale květuschopné až tak za 2 roky, je to jen pro trpělivé pěstitele ;-)
rajsa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlazy 19. 10. 2016 14:16

Na jednom videu se mluvilo, že ten stvol se má po vyrytí zkrátit na délku kolem 10 cm a až po usušení kdy je už suchý odtrhnout od cibule. Vysušené cibule se údajně má skladovat v suchém prostředí při teplotě nejlépe kolem 5°C ale ne méně než 2°C nebo více než 10°C a můžou být uskladněné i v ledničce.
Ty drobné malé cibulky rozhodně nevyhodím a na jaře se z toho pokusím něco vypěstovat pokud mi do jara vydrží. Napadá mne jestli by ty drobné cibulky nebylo dobré už v zimě předpěstovat doma v truhlíku aby do jara stačily alespoň trochu povyrůst a na jaře je pak přesadit na zahradu do země. Takto by možná mohla být šance, že už příští rok alespoň z některých vyroste i květ a ne pouze listí. Nemám s tím ale žádné zkušenosti a s gladioly teprve začínám.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rajsa 19. 10. 2016 16:52

Když je na jaře ještě málo světla, budou z toho vytáhlé nitky. A co se týká stvolu, schnout bude lépe krátký, protože čím dýl bude schnout, je možnost plísně apod.
rajsa
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků