Jak vypěstovat nevěstin závoj?

Vše o nepřeberném světě trvalek

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod setler 5. 2. 2007 22:50

Nedaří se mi vypěstovat nevěstin závoj, bílý.(gypsophila paniculata). Vzejde, doroste do 10cm nekvete a jakoby zastaví růst a přes zimu zahyne. Nerozvětvuje se-mám ho zaštípnout? Je na slunném stanovišti. Nechápu také jestli v jednom roce vyroste tak, aby z něj byl keř nebo zda to trvá několik let.
Naposledy upravil setler dne 11. 2. 2007 08:30, celkově upraveno 1
setler
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 6. 2. 2007 13:21

Zdravím Vás,
rostlina, kterou popisujete, se nazývá šater, v tomto případě latnatý. Je to široce rozložitá trvalka, která potřebuje slunné místo s propustnou půdou.
Nevím, kolik centimetrů má mít ten Váš, musela bych znát odrůdu, kterou pěstujete (všechny informace najdete na sáčku se semínky). Ale je možné, že opravdu jen těch deset centimetrů, u šaterů se u jednotlivých odrůd udává rozpětí deset až sto dvacet centimetrů.
Pokud se pěstování ze semínek stále nedaří, doporučuji koupit si vzrostlejší rostlinku s rozvinutým kořenovým systémem. Ta se určitě chytne i na Vaší zahrádce (mimochodem šater se dá pěstovat i v nádobách, krásně vypadá v kombinaci s růžemi). Seženete ji na všech trzích, stojí kolem třiceti až padesáti korun.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Melisa 7. 7. 2008 22:46

Ahoj vloni mi vyrostl na zahradě navěstin závoj ale nevím kde se tam vzal? Takže moc neporadím jen to, že byl hned vysoký keřík ani jsem nevěděla jak se to jmenuje ale bylo to pěkné do vázy ke květínám. Na zimu jsem to seřízla u země. Na jaře začal vyrážet znova a je opět vysoký - široký krásný. Takže roste bez jakékoliv péče. :-)
Melisa

Odeslat příspěvekod ottova 8. 7. 2008 22:57

To je docela zvláštní, protože většinou s ním žádné problémy nebývají. Půdu chce mírně vlhkou, snáší i sušší, hlinitopísčitou nebo dokonce kamenitou a umístění na sluníčku. Má rád okolo sebe dostatek volného prostoru. Pokud máte skutečně druh šater latnatý, měl by vyrůst určitě víc než 10 cm. Buď je na vině špatné umístění nebo nekvalitní semena. Letos mám na balkóně G. repens a přes sluníčko i vysušující vítr si vede stále výborně, kvete, neuvadá ani za největších pařáků. Jen ho každý večer zaleji a případně orosím.
ottova
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Natali 22. 7. 2008 18:25

:hm Taky mi vloni nešel a letos jsem si koupila na trhu nový a najednou vylezl i ten starý co vloni vymrzl,byla jsem mile překvapená,takže radím koupit na trhu ;-)
Natali

Odeslat příspěvekod pajdaaa 22. 7. 2008 20:34

Chtěla bych se zeptat jak se rozmnožuje nevěstin závoj.odepište mi prosím na můj email : pajdaal@seznam.cz moc děkuji :-)
pajdaaa

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 22. 7. 2008 20:40

Nejlépe semeny.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod HanaT 22. 7. 2008 20:48

pěstování ze semen pro laika,někdy není jednoduché ,ale určitě ho koupíte v každém zahradnictví.
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Elfe 12. 7. 2009 15:36

Můžete, prosím, poradit odrůdu tak max. 50 cm včetně květů? :-) Ten můj je hodně hodně vysoký a široký, je možno rostlinu rozdělit a rozsadit? (stejně to zkusím - musím) :-) Díky E
Elfe
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ankoria 13. 6. 2010 18:13

jsem zahradnice..sice studovaná...ale s výsevy si moc nedělám hlavu...a osobně ze semen se dá vypěstovat cokoliv..trvalky pěstuji jen ze semen...je to pro mě nejjednodušší...a šáter vzchází dobře mám ze semen asi deset sazenic
ankoria
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Klivie 14. 6. 2010 09:34

Já ho dostala od známých 2x vše vypadalo dobře a přišla zima, jaro a nic. Prostě nevzešel. Tak jsem to vzdala. :'(
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kočičí 14. 6. 2010 22:09

Nesmí mít v zimě mokro, ideální pod přesahem střechy, kam voda jen zasakuje. Dobrá drenáž.
kočičí
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Klivie 14. 7. 2010 09:15

Sousedka ho má volně ve skalce a má ho nádherný a naši mladí ho mají na takovém smrsklém záhonku, padá jim na to sníh a jde jim taky. Tím to asi nebude, spíš myslím , že je to složením půdy. To bude asi jako s tím hořcem. Ten od Evy se chytil a je dobrý(zatím), ale dala jsem mu tam skořápky a teď trochu vápence. Evidentně se mu to líbí. Nevěstin závoj na tom může být podobně.
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JanaZiS 5. 7. 2018 08:14

ankoria píše:jsem zahradnice..sice studovaná...ale s výsevy si moc nedělám hlavu...a osobně ze semen se dá vypěstovat cokoliv..trvalky pěstuji jen ze semen...je to pro mě nejjednodušší...a šáter vzchází dobře mám ze semen asi deset sazenic

"NO TAK TO TEDY KOUKÁM, NEJEN, ŽE SI MI NEDAŘÍ VYPĚSTOVAT ZE SEMENE, ALE ANI HO NIKDE JAKO SAZENICI NEMAJÍ!!! A TO JSEM HLEDALA NEJEN VE velkém BRNĚ, ALE I V OKOLNÍCH MĚSTECH!! Sháním ho několik LET!!
Můžete mi poradit podrobně, jak na výsev semene do květináče doma? Myslím vlhkost, slunko,stín,.... vzejde mi tak na 3 cm a pak zdechne.
JanaZiS

Odeslat příspěvekod JanaZiS 5. 7. 2018 08:14

ankoria píše:jsem zahradnice..sice studovaná...ale s výsevy si moc nedělám hlavu...a osobně ze semen se dá vypěstovat cokoliv..trvalky pěstuji jen ze semen...je to pro mě nejjednodušší...a šáter vzchází dobře mám ze semen asi deset sazenic

"NO TAK TO TEDY KOUKÁM, NEJEN, ŽE SI MI NEDAŘÍ VYPĚSTOVAT ZE SEMENE, ALE ANI HO NIKDE JAKO SAZENICI NEMAJÍ!!! A TO JSEM HLEDALA NEJEN VE velkém BRNĚ, ALE I V OKOLNÍCH MĚSTECH!! Sháním ho několik LET!!
Můžete mi poradit podrobně, jak na výsev semene do květináče doma? Myslím vlhkost, slunko,stín,.... vzejde mi tak na 3 cm a pak zdechne.
JanaZiS

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků