Rostliny pro celoroční ozelenění terasy

Vše o nepřeberném světě trvalek

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod nala2 30. 7. 2006 15:54

Ahoj,
chcela by som Vás poprosit o radu. Mame nový byt s peknou terasou a chcem tam vytvorit dostatok zelene. Nebudem mat priestor na zazimovávanie vo vnutri bytu a stromceky budem musiet prezimovat vonku. Ake mam kupit nadoby a ake druhy pouzit?
dakujem
nala2
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kateřina Tomášová 28. 2. 2007 23:35

V nádobách dobře vypadá a mrazíky vydrží například buxus, může být i zajímavě tvarovaný. Také různé zakrslé jehličnany například cypřišky, zeravy, zakrslá borovička nebo smrk. Doplnit je můžete vřesy nebo libavkou, kterou zdobí červené plody. Na zimu je třeba květináče obalit jutou, aby nepromrzly. Když nemrzne tak rostliny zalijte, aby neuschly.
kateřina Tomášová
Návštěvník

Odeslat příspěvekod standys 1. 3. 2007 08:13

Ještě bych jehličnany doplnil trvalkami i třeba drobnými listnatými keři jako třeba kultivary mochen, tavolníků, skalníků a pod. Vše záleží na tom, kolik máte na terase místa.
standys
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 1. 3. 2007 13:31

Já hlasuji všemi deseti pro Buxus sempervirens (zimostráz obecný). Jedná se o stálezelený keřík nebo i malý strom, kterému vyhovuje stanoviště slunné až stinné (můžete ho tedy mít kdekoli).
Není náročný ani na půdu a především velmi dobře snáší řez.
Můžete si ho tvarovat podle libosti: jako kouli, kužel, spirálu nebo jakoukoli jinou skulpturu - viděla jsem ho dokonce ve formě delfína, který proskakuje obručí! (autorem musel být snad Střihoruký Edward:) ), takže meze se fantazii nekladou.
Je dlouhověký, nemusíte se bát, že o něj časem přijdete - vyskytují se i exempláře staré dokonce stovky let.
Můžete si vybrat z široké nabídky odrůd, které se odlišují vzhledem, tvarem i barvou listů. Pěkně vypadá, když je umístíte do menších skupinek.
Buxus se taky jednoduše množí, stačí odříznout kousek větvičky a zasadit do kvalitní zeminy.
Jediná nevýhoda: roste opravdu pomalu, takže do začátku bych doporučovala koupit pár větších (odlišných) kusů - a ty si dále rozmnožit.
To jsem se nějak rozepsala! :lol:
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 6. 3. 2007 12:06

A já se připojím již tradičně nebojte se břečťanů!!!Pokud je nasázíte do koryt po obvodě můžete je nechat volně padat z terasy po celý rok,kombinujte zelené,panašované,drobnolisté velkolisté.Můžete si vymýšlet jak se vám to bude líbit experimentování je nekonečné,můžete k nim přidat různé netřesky.Toto je jako řešení s minimální údržbou,nevadí prašné uliční prostředí,svým způsobem dokáže vytvořit i intimní zákoutí,chránící soukromí!!
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 7. 3. 2007 22:00

K buxusu, který je tmavě zelený by se na terasu pro zpestření hodily nízké tavolníky (Spiraea). Mají pěkné květy většinou už na jaře a některé kultivary i barevné listy při rašení.
Do nádob by byl vhodný keřík asi půlmetrový - některý z hybridů tavolníku nízkého: 'Anthony Waterer'- kvete karmínově červeně, nebo kultivar 'Goldflame' - s květy světle růžovými.
Jsou ještě maličko nižší a jemnější japonské tavolníky (Spiraea japonica), jako je 'Little Princess' - růžový, v létě kvetoucí, nebo 'Shirobana' - kvete současně ve třech barvách (růžová, bílá, karmínová).
Daří se jim na slunci i v polostínu, zemina stačí normální zahradní. V nádobách chtějí přihnojovat a hlavně nenechat přeschnout ( ani v zimě!).
Fidych
Zahradník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků