Dá se pěstovat brambořík na zahrádce?

Vše o nepřeberném světě trvalek

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod delude2 9. 1. 2006 16:20

Já chu mít bramboříky na zahrádce. Halooo, poraďte někdo, kde seženu zahradní. Nebo mi tam poroste i ten, co koupím v květinářství? A jak se pěstuje?
delude2

Odeslat příspěvekod germi123 12. 1. 2006 17:02

bramboříky vyžadují chladnější klima a nepřímé slunce. Bramboříky dosahují výšky asi 0,20 až 0,25 m. Hnojení se doporučuje během kvetení, kdy zaléváme dva týdny tekutým hnojivem.

Přesazování v prvním roce není potřebné. Odpočívající hlízy v září vysadíme do zemního substrátu tak, aby 1/3 až 2/3 vyčnívaly nad zemí. Stále používáme stejný květináč.

Brambořík má jednu zvláštnost a to:
Vodu nikdy nedáváme přímo na hlízy, ale květináč ponoříme na 10 minut do vodní lázně a přebytečnou vodu necháme odtéci.
germi123
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Návštěvník 13. 1. 2006 09:05

Ale já nechu pokojový brambořík. Viděl jsem i zahradní. A na ten se ptám.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Vltavín 13. 1. 2006 23:09

V teplejších oblastech ČR roste brambořík evropský, Cyclamen europaeum, ten naši zimu snese. V přírodě vzácný a chráněný, ale pěstuje se i v zahradách, měl by jít sehnat. Jen upozorňuji že nápadností květů dost zaostává za výraznými kultivary prodávanými v květinářstvích.
V jižní Evropě roste Cyclamen neapolitanum, drobný a též růžově kvetoucí. Dovezl jsem před lety několik hlízek z hor Albánie, pár roků mi na zahradě rostl, ale postupně vymizel. Odhaduji že na vině byla přílišná vlhkost v zimě.
Vltavín
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pickuper 15. 1. 2006 20:53

delude2: No ono v zásadě záleží,jákéže to bramboříky chceš pěstovat. Já pěstuji zejména Brambořík evropský,což je druh,který je sice běžně nesehnatelný v květinářství (je nutné ho odcizit v přírodě,)ale zároveň se vyznačuje celkem snadným pěstováním.Pokud by jsi ho chtěla zkusit pěstovat, pak doporučuji následující postup: Půda by neměla být příliš vlhká, rozhodně spíše alkalická. Květy se objevují někdy už v červenci, nejhojnější jsou však v srpnu a září.
Pokud nebudeš brambořík příliš často přesazovat - tyto radovánky skutečně nemá rád - odmění se Ti po několika letech bohatou nadílkou květů. Je to skutečně krásná hlíznatá rostlina se stříbřitou kresbou na listech a nádherně vonnými květy. A ještě něco: je vhodná především do přistíněných míst zahrady!!! :wink:
"a ja cekal, ze budes tak nejak jednodussi clovek, ktery kdyz mu nekdo nekyve hlavou na ty jeho blbosti, tak holt mu to hlava nepobere a musi davat vsem pres drzku. No proc ne, tim vice se potvrzuje to, co se tu o tobe rika." Goes
Pickuper
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ropuška 4. 10. 2006 11:44

Dostala jsem (teď) hlízy bramboříku břečťanolistého. Přečetla jsem si o něm, že nevoní, na rozdíl od evropského. Ale nevím, mohu-li jej zasadit už teď nebo až v příštím roce. Poradíš? Děkuji.
ropuška
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Lach 7. 12. 2006 23:13

I brambořík prodávaný v květinářství se dá pěstovat v zahradě, někde v polostínu a na zimu jej přesadíme do květináče a dáme domů, v zimě většinou vykvete.
Lach

Odeslat příspěvekod setler 5. 2. 2007 23:04

Dá se pěstovat v zahradě. Brambořík alpský(Cyclamen Coum). Sázíme 2-3 cm hluboko. Doporučuje se zimní kryt! Kvete srpen-zaří. Lze objednat u Starkla na http://www.starkl.com. Tři kusy růžové za 109,- kč.
setler
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 6. 2. 2007 13:04

Zahradní bramboříky potřebují půdu propustnou, písčitohlinitou s dostatkem humusu. Je třeba skrýt je před sluncem, ideální je polostinné místo.
Dopřejte jim dostatek prostoru, žádné okolní rostliny jim nesmí překážet v růstu. Na zimu doporučuji chránit je vrstvou chvojí.
Ve srovnání s pokojovými bramboříky bývají ty venkovní menší. Mezi oblíbené odrůdy patří třeba Cyclamen cilicium, C. coum, C. hederifolium (má listy podobné břečťanu), C. libanoticum. Krásný je C. purpurascens se stříbřitě mramorovanými listy, ale pozor, je jedovatý. Na jaře rozkvétá C. repandum, ten ale zimu přežije spolehlivěji ve studeném skleníku.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 10. 4. 2008 21:09

Jestli už pěstujete vytoužené zahradní bramboříky, zkuste k nim rostlinku brzy z jara kvetoucí, která vypadá jako miniaturní brambořík, ale bramboříkem není.
Je to kandík psí zub (Erythronium dens-canis), kvete v barvě lila až fialově červené časně z jara ( barev je více), po odkvětu zatahuje. Vydrží na stanovišti několik let a není nijak náročná.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 12. 4. 2008 13:00

Ono v podstatě jde vše pěstovat na zahrádce s úspěchem a láskou,jen snadnější je to co je určeno pro jednotlivé klimatické pásmo.Pokud pro brambořík najdete místo,které není v mrazové kotlině,není na podmáčeném pozemku,není na přímém sluníčku(lze chránit vhodnou okolní výsadbou) a zajistíte i ostatní podmínky není to zas takový problém.Doporučuji si před vlastní výsadbou na místo zjistit propustnost podložní vrstvy aby nebyla jílovitá,jinak použít drenáž,vlko není takový problém ale mokro škodí.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod sany 15. 4. 2008 14:54

Zdravím, v jeseni som vysadila tri hľuzy cyklámenu a zatiaľ sa nič nedeje. Myslíte, že prezimovali, alebo je po nich? Po výsadbe som ich ničím neprikrývala. Ďakujem
sany

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 15. 4. 2008 15:33

Sany, venkovní brambořík je na zimu zatažený, takže by měl vydržet bez problému. Příště ho ale doporučuji na zimu přikrýt. Nicméně (aspoň u nás) ;-] byla zima mírná, což by znamenalo, že by mohl být po této stránce v pořádku. Ještě počkejte, a pokud do měsíce nevyleze, zkuste opatrně hrábnout do míst, kam jste ho sázela. Pokud nic neobjevíte, znamená to, že hlízy s největší pravděpodobností uhnily. :-S
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 15. 4. 2008 19:58

sany píše:Zdravím, v jeseni som vysadila tri hľuzy cyklámenu a zatiaľ sa nič nedeje. Myslíte, že prezimovali, alebo je po nich? Po výsadbe som ich ničím neprikrývala. Ďakujem

U nás na severu Čech bramboříky raší skoro až v půli května, až se zem prohřeje. Vloni byly venku o něco dřív, že bylo brzy teplo, letos není vidět, že by měly snahu vylézat do zimy. Klidně počkejte, ještě mají čas, třeba se jim zatím opravdu nechce :oops:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod kejki3 16. 4. 2008 22:22

Tady u Slaného vyrašil ve stínu už před měsícem, ale asi je to jiný druh. :nenapadne
Teď se mu nějak nevede, asi to bylo brzo.
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků