Pepíno - jak o něj pečovat?

Letničky, dvouletky, cibuloviny, exotické rostliny, balkonové květiny a bonsaje

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Bělena 18. 1. 2009 18:36

V moudre knizce jsem cetla ze se ma pepino kazdorocne strihat aby melo plody,taky ho mam v chladnu.opelichane,ostrihane a uz zase obrazi.Mam ho asi3roky ale jeste jsem plody nemela,jen kvetl dozrat vsak uz nestihl.
Bělena
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ra.cermak 18. 1. 2009 18:49

Já ho dostal od tchýně a už loni měl asi 4 plody
ra.cermak
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bělena 18. 1. 2009 19:04

Poradite nezkusenemu,jak s nim zachazet aby miel plody?Jak ho pestujete?
Bělena
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 18. 1. 2009 19:06

Pepíno by se skutečně mělo stříhat každý rok. Dělám to tak už několik let a přežívají v pořádku. V zimě potřebují rostliny nižší teplotu a méně zálivky, aby si odpočinuly. Ta péče se velmi podobá péči o muškáty. Rozmnožují se velmi snadno, koření ve vodě, jak to dělá pan Čermák.

Běleno, nemáte na pepínu plody, protože nemají čas dozrát. Kdy rostlinky začínáte připravovat na novou sezonu? Musíte začít o dost dřív. Až je budete dávat ven, měly by z nich už být pěkné obrostlé kousky, které začínají kvést. Výborné je, pokud máte skleník. :idea:
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bělena 18. 1. 2009 19:30

Ja ho striham az ted,vlednu,zaroven s pokoj.ibisky,ty mam nadherne v lete,ale muskaty pestovat umim,mam je uz 20le,vzdy nadherne,zkusim pepino ostrihat uz na podzim??Sklenik mam.
Bělena
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 18. 1. 2009 19:35

Ano, zkuste to na podzim, já je tak stříhám. Ale myslím, že ještě důležitější je skutečně začít rostlinky dřív "probouzet" - když jsem to nedělala, taky nestihly zaplodit (nebo se plody vyvinuly, ale nestihly dozrát - ani potom doma). Dát je dřív do teplejšího pokoje, nečekat, až bude venku hezky, začít zalévat, hnojit.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bělena 18. 1. 2009 19:43

Kateřina Dvořáková píše:Ano, zkuste to na podzim, já je tak stříhám. Ale myslím, že ještě důležitější je skutečně začít rostlinky dřív "probouzet" - když jsem to nedělala, taky nestihly zaplodit (nebo se plody vyvinuly, ale nestihly dozrát - ani potom doma). Dát je dřív do teplejšího pokoje, nečekat, až bude venku hezky, začít zalévat, hnojit.

Do tepla je letos drive dam ale s tim strihanim az pristi rok-vlaste letos na podzim-snad budou prosperovat kdyz se pestuji podobne jako muskaty.Dekuji.
Bělena
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ra.cermak 18. 1. 2009 19:44

Kateřina Dvořáková píše:Ano, zkuste to na podzim, já je tak stříhám. Ale myslím, že ještě důležitější je skutečně začít rostlinky dřív "probouzet" - když jsem to nedělala, taky nestihly zaplodit (nebo se plody vyvinuly, ale nestihly dozrát - ani potom doma). Dát je dřív do teplejšího pokoje, nečekat, až bude venku hezky, začít zalévat, hnojit.

Můžu se zeptat jak často přesazovat? a děkuji za rady :tleskani
ra.cermak
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 19. 1. 2009 10:30

Já je přesazuji (tedy přesazovala: dala jsem Pepína kamárdce) každoročně zjara. Na začátku dubna už byly rostliny pěkně rozrostlé, to jsem je zasadila do květináčů s domácí kompostovou zeminou, ta jim vyhovovala. Jinak se doporučuje hnojení, dobrý je Kristalon - nejdřív Start, pak Květ a plod, nicméně já to nijak nepřeháním u rostlin, které potom konzumuji (bylinky atd.) A důležité je, aby se vám rostlinky nevytáhly, klidně je ze začátku zaštipujte, ať se hezky rozrostou a jsou silnější.;-)
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 19. 1. 2009 10:34

Bělena píše:Do tepla je letos drive dam ale s tim strihanim az pristi rok-vlaste letos na podzim-snad budou prosperovat kdyz se pestuji podobne jako muskaty.Dekuji.



To nevadí, důležité je, aby se rozrostly včas, což ovlivníte sama tím, že jim dopřejete teplo a zálivku. Pokud se to podaří a ještě podpoříte jejich růst pobytem ve skleníku (stačí na začátku), myslím, že by mohly i zaplodit. :idea:
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ra.cermak 19. 1. 2009 10:35

tak teď už konečně vím vše ještě jednou dík :tleskani
ra.cermak
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 19. 1. 2009 10:56

Není vůbec zač ;-) Já se přiznám, jak tu o nich píšu, že bych se do jejich pěstování zas pustila (i když teď nevím, kam bych je dala), jen víte, co mně na nich pak vadilo? Že na ně dost často "chodily" mšice a velmi obtížně jsem se jich zbavovala. Hloupé bylo, když se objevily v době, kdy dozrávaly plody, to jsem zase nechtěla použít chemii, ale nic jiného moc nepomáhalo. :-(
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ra.cermak 19. 1. 2009 11:03

No tchýně ho měla prvním rokem z těch pár plodů dozráli asi jen 3ks ale zas nějaká pochutina to není a ona ho chtěla zrušit tak jsem si ho vzal ani né kvůli plodům jak kvůli rostlince ale ty jejich návody nic moc mšice tam neměla ale já ho ostříhal a pár těch odstřiženejch jsem dal do vody a dva se chytli ale mně se líbí jako rostlina tak jsem potřeboval nějaké osobní zkušenosti né ty co píšou jako návod . :roll:
ra.cermak
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bělena 19. 1. 2009 11:04

Kateřina Dvořáková píše:Není vůbec zač ;-) Já se přiznám, jak tu o nich píšu, že bych se do jejich pěstování zas pustila (i když teď nevím, kam bych je dala), jen víte, co mně na nich pak vadilo? Že na ně dost často "chodily" mšice a velmi obtížně jsem se jich zbavovala. Hloupé bylo, když se objevily v době, kdy dozrávaly plody, to jsem zase nechtěla použít chemii, ale nic jiného moc nepomáhalo. :-(

Mam stejnou zkusenost, :-| musela jsem pouzit mospilan,sprcha proudem studene vody nepomohla,to delavam u ruzi,kdyz se tam ty potvurky objevi -a nekdy s uspechem. :tleskani
Bělena
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 19. 1. 2009 11:09

No právě. Měla jsem pocit, že mšicím Pepína opravdu náramně chutnají - jakmile se těchto potvůrek objeví pár, máte za chvíli obalené všechny rostlinky. Takže buďte ve střehu! ;-)
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků