Neznámý stálezelený keř

Letničky, dvouletky, cibuloviny, exotické rostliny, balkonové květiny a bonsaje

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Fidych 27. 9. 2008 21:33

Větvičku z tohoto keře jsem uštípla na dovolené: byl něco málo přes metr vysoký, ne moc rozložitý ale takový kompaktní (jak říkala naše babička "festovní"). Na konci lístků pevné, ostré trny, a v ploše listu stopka s červenou bobulí - bohužel mi upadla - velikosti hrachu.
Keř by měl být neopadavý.
Obrázek Click Image to Enlarge Image Hosting
Obrázek Click Image to Enlarge Image Hosting
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 27. 9. 2008 22:17

Je to Ruscus aculeatus - Listnatec pichlavý.
Používá se do řezaných květin. Byly ho v Bulharsku plné lesy.Blízce příbuzný asparágusu. To zelené s bobulí nejsou listy ale listům podobná fylokladia , lísky jsou ty malé šupinky z čeho tyto fylokladia vyrůstají :idea: .
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod HanaT 27. 9. 2008 23:15

tak jsem se těšila že něco vím a vy jste mě předběhl, :pozor
s ruskusem jsem pracovala na škole v oboru vazačství květin.
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 27. 9. 2008 23:26

Pani u které jsem byl dnes na navštěvě ho má obrovský keř. V zahradnictví máme také menší rostlinu v květináči.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Fidych 28. 9. 2008 22:29

To jste mně potěšili! Dočetla jsem se dík určení pár zajímavostí, ale možná to víte (když jste věděli, co se mnou přicestovalo). Osobně jsem to nikdy nikde neviděla, i když název je mi povědomý...
http://www.zelenelisty.estranky.cz/clan ... aculeatus-
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Vydal 23. 11. 2008 22:16

Listnatec pichlavý (Ruscus aculeatus) na straně 214 knihy Zelená Lékárna napsal doktor James A Duke.
Tato bylina má dlouhou tradici v léčení problémů s cévami jako jsou hemeroidy a křečové žíly. Obsahuje dvě proti zánětlivé sloučeniny, ruscogenin a neoruscogenin, která stahují a posilují cévy.
Vydal

Odeslat příspěvekod Fidych 23. 11. 2008 22:25

Je to zajímavé - pomalu každá rostlina se dá použít jako jako léčivka, jen to vědět :!:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Fidych 1. 3. 2009 22:53

V září jsem si dovezla nějakou "zeleň" z dovolené - něco jste mi pomohli určit podle fotek, plody jednoho stromu a jakési pnoucí polodřevité liány si v poklidu dozrály u nás doma na misce. Teď jsem je dala ke kouknutí, jestli někdo pozná a poradí, co to je?
http://fotoalba.centrum.cz/~$11034115~3 ... 26page%3D1 Pochybuji, že něco vyklíčí, ale pokus určitě udělám. Když tak je nějak pojmenuji :roll:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod mičurinec 1. 3. 2009 22:56

take mam ruscus z dovolene,chytnul se,ale roste moooc pomalu,sice korenu ma az moc,ale prirustek snad pulc cm za 1,5 roku...rostl v Chorvatsku jako podrost, bylo ho tam moc,asi jako nase monokultura bršlice kozí nohy.-))
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 1. 3. 2009 23:23

Mně se ze tří chytla jedna větvička, ale jak říkáte, skoro to neroste, tak by mně zajímalo, jak jim to tam dlouho roste? Už jsem myslela, že je chyba ve mně a špatně jsem na něj koukla, ale asi opravdu se mu u nás moc nelíbí a loudá se (mám ho tedy v bytě, ven jsem si netroufla).
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod mičurinec 1. 3. 2009 23:43

ja ho zkusim dat od konce dubna ven a uvidime, jak se rika...kdo chce žít, ten žije...kdyz se jim obcas vyhubuje jakpak hned rostou :-)
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod crosan 1. 3. 2009 23:48

Taky moje praktika, když se ti to nelíbí,..... a hned si to rozmyslí a vzpamatuje se jen to nesmím zakřiknout
crosan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 2. 3. 2009 00:51

To asi platí na všechny rostliny - jak dostanou ultimátum, hned se snaží :!:
Fidych
Zahradník