Bonsaj: opadává

Letničky, dvouletky, cibuloviny, exotické rostliny, balkonové květiny a bonsaje

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 30. 5. 2007 13:07

:lol: :lol: :lol:
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lamborghini 30. 5. 2007 19:01

tj. ano či ne??
Lamborghini
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 30. 5. 2007 19:12

To jako doopravdy? Já myslela, že to je dobrý fórek. Pahýl na okrasu? Šetřte místo na zdravé živé rostliny. :D
A vůbec - vždyť váš fikus se z toho dostane! :lol:
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lamborghini 30. 5. 2007 19:20

jo, doopravdy, proč ne? dal bych k němu trochu suchýho mechu a mohlo by to i docela dobře vypadat, ale živej je lepší. To jsem si říkal na začátku kdy to s ním vypadalo bledě
Lamborghini
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 30. 5. 2007 21:07

Suché větvičky si můžete dát do vázy, k tomu pár oblázků a máte dekoraci, která vypadá vážně moc dobře. Ale bez zeminy - tu nechte pro jiné rostlinky.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Vladislav3 25. 9. 2008 14:12

Dobrý den,

koupil jsem si (před 1/2 rokem) bonsaj - čajovník fuky. Za poslední měsíc mě opadali listy (možná uschli větve) postupně od horní níže. Dnes mám 3 listy na poslední (spodní) větvičce. Nevím co s tím ?

Asi dělám něco špatně !!!

Děkuji za případné rady.
Pozn. zalívám dle instrukcí; byla přesazena (před 14 dny); je v polostínu....
Vladislav3

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 25. 9. 2008 18:06

Dobrý večer,

víte, bonsaje jsou velmi náročné. Doma máme tři, dvě venkovní a jednu pokojovou (i když momentálně je i ona ještě venku, taktéž čajovník) a kolikrát mám dojem, že se jim daří spíš tehdy, když jim člověk nevěnuje přílišnou péči. ^^

Proč vaše bonsaj shodila listy? Přemýšlejme o tom jako o reakci na nějakou změnu: víme, že jste ji přesadil - samotné přesazení může být pro rostlinu natolik šokem, že její listy opadají. Co dále? Máte ji doma, nebo venku, případně jste ji přenesl dovnitř? Změnil jste nějak zálivku? Píšete, že zaléváte podle instrukcí - jak znějí? Jsou její větve skutečně suché?

Teprve až odpovíme na všechny tyto otázky, můžeme dál přemýšlit, co s ní je a jak postupovat ve snaze zachránit ji.

S pozdravem Katka
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Vladislav3 26. 9. 2008 14:12

Dobrý den Katko,

:hm přemýšlel jsem nad změnou.
Za poslední půlrok jsem změnil "pouze" způsob zalévání.
Bonsaj jsem položil do vandlíku, napustil trochu vody a ještě zalil sprchou; nechal přes den a večer postavil na misku. Dělám to tak asi dva měsíce (v minulosti jsem tomu dával přednost před delší nepřítomností doma, a zdálo se to ke prospěchu čajovníku).

:?: Možná je to ochlazením (bonsaj mám ale v bytě) ???

:idea: Dal jsem tedy bonsaj na okno a budu zalévat jako dříve (když mírně vyschne hlína).

Děkuji
Vladislav3

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 26. 9. 2008 18:09

Zdravím Vás, Vladislave,

nejdříve jesti tomu dobře rozumím: bonsaj jste zaléval a stále zaléváte vodou z vodovodu? To určitě nedělejte :pozor , není to dobré pro žádnou rostlinu, tím méně pro choulostivější bonsaj.

Ideální je použít dešťovou vodu, ale pokud ji nemáte, dá se to vyřešit odstátou vodou z vodovodu. Vždy si vodu natočte do kyblíku a nechte 24 hodin odstát (než se Vaše bonsaj spraví, ještě vodu převařujte).

Potom do kyblíku umístěte bonsajku, ale ne na celý den - stačí jen tak dlouho, dokud budete vidět, že vycházejí bublinky (vzduch ze zeminy). Trvá to třeba 10 minut. Dělejte to tak tehdy, až bude zemina suchá. A sprchu vynechte!

Podle toho, co jste mi napsal, myslím, že bonsaj negativně 8-S reaguje na toto:
- nadměrná zálivka
- nevhodná voda
- přesazení (lépe vždy zjara)
- topení? (Máte ji někde poblíž radiátoru? Pokud už jste topil, byl to pro ni šok č. 4)

Katka
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Vladislav3 28. 9. 2008 19:29

Dobrý večer Katko,

děkuji za rady. Sprchování ukončím a budu zalévat odstátou vodou.
Bonsaj není u topení. Akorát jsem ji (před 2 dny) přesunul na okenní parapet (na sluníčko).

Asi to chce čas. Počkám (měsíc ???) a dám Vám vědět, nebude-li to Vám vadit ???

Děkuji
P.S. už upadli i poslední lístky ( :hm asi podzim).
Vladislav3

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 29. 9. 2008 16:46

Určitě mi to vadit nebude. :-D
Bonsajku "zalévejte" jen odstátou vodou, ale tak, jak jsem popisovala - dejte ji do kyblíku s vodou, aby si vzala, kolik potřebuje. Je to tak jistější, než kdybyste ji zalil konvičkou - voda nemusí proniknout tam, kam má.
Už neměňte její stanoviště, uvidíme, co udělá - třeba se zase objeví listy. Náš čajovník je stále má a je venku.

Držím pěsti! K.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Vladislav3 29. 9. 2008 17:22

Dobrý večer Katko,

děkuji za konzultaci.

S pozdravem V.
Vladislav3

Odeslat příspěvekod Marcela 14. 10. 2008 06:16

Dobrý den,
mám skoro stejný problém - jako svatební dar jsme dostali bonsaj (velkou), celé léto byla venku a v pohodě (občas zalitá). Teď jsme ji podle instrukcí (na ní) dali na světlé stanoviště s teplotou mezi 17 - 21 stupni, občas lehce zaléváme (odstátou vodou). Denně jí ale opadá cca 20 listů. Určitě byla velmi drahá, neradi bychom o ni přišli, proto zoufale prosím o radu.
Děkuji, Marcela
Marcela

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 14. 10. 2008 09:19

Zdravím vás, Marcelo,

o jaký druh rostliny jde? Můžete poslat její fotku? A ještě jeden dotaz: když jste měli bonsaj venku, pršelo na ni, nebo jste ji měli na chráněném místě?

K.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marcela 17. 10. 2008 06:17

Dobrý den, děkuji za odpověď.
Venku jsme bonsaj měli chráněnou, nepršelo na ni.
Ještě jsem ale přišla na jednu věc - to opadávání asi nebude změnou stanoviště - při bližším ohledání jsem na některých větvičkách našla takové bílé "kousky" a listy okolo jsou jakoby "oslizlé". Spíš to asi vypadá na nějakého škůdce.
Jak se vkládá fotka? Nedaří se mi to.
Děkuji, Marcela
Marcela

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků