muškáty

Letničky, dvouletky, cibuloviny, exotické rostliny, balkonové květiny a bonsaje

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod ejuska 14. 3. 2007 22:33

Chcela by som radu ohľadom muškátov. V obchodoch sú už priesady, či si ich mám zasadiť do hrantíkov a dať trebárs do kotolne, alebo už pri týchto teplotách môžu byť vonku?
ejuska
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Irena Forejtová 15. 3. 2007 12:15

Muškáty jsou sice poměrně odolné, ale ven je ještě v žádném případě nedávejte. Můžete je přesadit do menších květináčů, nechat zakořenit a umístit je (ne do kotelny, kde je tma), ale na světlé místo do nevytápěné místnosti. Nejlepší je třeba chodba nebo veranda. Kdyby byly ve vytápěné místnosti začnou muškáty růst a "vytahovat se" a tím dost slábnou. Pokud máte muškáty již starší, je nejvyšší čas je seříznout, začít zalévat a přihnojovat, aby zesílily. Ven můžete muškáty dát, jako většinu balkónovek, až po půli května, protože počasí je ještě nestálé.
Forejtová (AZ)
Irena Forejtová
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 15. 4. 2007 19:58

Letošní jaro je tak o měsíc napřed oproti jiným letům, a proto jsem zkusila vystěhovat balkonovky mnohem dřív - už koncem března.
Zatím se jim daří dobře, přežily i ochlazení, které přišlo asi před deseti (?) dny . Je pravda, že jsem na noc přikryla truhlíky netkanou textilií a závěsné květináče s fuchsiemi jsem taky tak zabalila, ale vše v pohodě. Víc jim vadí vítr, ale s tím nic nenadělám.
Prosím pěstitele balkonovek, aby mě nekamenovali za to, že ubližuji rostlinám - moje muškáty se mají čile k světu a kvetou, fuchsie krásně houstnou a nemají aspoň vytáhlé přírůstky. Držím jim palce, aby počasí vydrželo ( sobě taky, abych nemusela všechno zas stěhovat dovnitř!)
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 15. 4. 2007 21:40

Záleží také na tom kde se rozhodnete pelargonie -muškáty nakupovat.Většina běžných zákazníku to řeší při nákupech v super a hyper,ale tam je problém v tom,že jsem už párkrát zjistil,že jde o čerstvé řízkovance ještě se teprve pokoušející o zakořenění.Proto spíš doporučuji i tyto květiny nakupovat v zahradnictví v místě bydliště.Čeští zahradníci jsou profesionálové kteří se snaží prodávat květiny na profesionální úrovni a ne jako nějací hokynáři,kteří jen prodávají a je jim jedno co.Pelargonium zonale(obyčejný muškát)by i vdnešním počasí venku noc přečkal,ale je třeba ho odpoledne pořádně zalít,v době mezi 16-17 hodinou.To už pomalu není takové vedro jako přes poledne,a v případě teplot kolem nuly vodní film na povrchu truhlíku nebo květináče nepustí zimu ke kořenum.Pokud by se čekal mrazík,a nechtělo by se vám květiny z venku uklízet,udělejte si z průhledné netkané tkaniny jednoduchá přehoz přes truhlíky.A to by teploty kolem nuly mělo odradit od poškození.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 15. 4. 2007 23:36

Asi mám muškáty i fuchsie vycepované, nekupuji nic, mám je z "vlastních zdrojů". Takže jsou zvyklé od malička na místní podmínky a leccos vydrží. Netkaná textilie se mi právě při ochlazení osvědčila velice - takže je i nadále v pohotovosti pro případ nouze 8)
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod kateřina Tomášová 16. 4. 2007 16:55

Své hrnkovky jsem již také vystěhovala ven, aby se nadýchaly čerstvého vánku po měsících sklepního vězení. Myslím že jim to prospívá, jsou ve stínu schované před sluníčkem. Jen noční ochlazení zbarvilo některé listy do červena. Snad jim to tolik nevadí. :)
kateřina Tomášová
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Hajoska 19. 4. 2007 21:26

I já jsem již dala všechny květiny ven :) O vákendu má být ale až -3, tak dám asi choulostivější druhy zpátky na noc domů.
Mějte pěkný den !
Hajoska
Návštěvník

Odeslat příspěvekod avoklibokavi 3. 3. 2008 13:58

Obrázek

Loni mi mezi převislými muškáty vyrost jeden zonále. Měl obrovské listy. Používám zavlažovací truhlíky. Posílám foto.Iva. :D
avoklibokavi
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bosto2 3. 3. 2008 19:18

:shock: Tak to je síla. :shock:
bosto2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 3. 3. 2008 19:20

To jsou tedy úctyhodně velké listy :!: Jestli to není nějaký mimozemský mutant - a co květy? Taky obrovské :?:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod HanaT 3. 3. 2008 19:51

tak to jsem ještě neviděla,byl ten muškát nižšího vzrůstu nebo byl vysoký?
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod avoklibokavi 4. 3. 2008 15:09

Ten muškát byl jak zdivočelý, sama jsem se ho lekla, dala jsem ho pryč, chtěla jsem tam mít jen převislé muškáty. Zonále pěstuji jen v nezavlažovacích truhlících. Nevadí jim, když zemina vyschne. Zatím :oops: Iva.
avoklibokavi
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bosto2 4. 3. 2008 15:55

Tož to nevadí ani převislým.
bosto2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 4. 3. 2008 20:10

Opravdu se povedl! Ale není to zase tak neobvyklé,zvláště pokud používáte samozavlažovací truhlíky,včetně přihnojování.Většina listů není stejně veliká nikdy,a záleží na cestičkách výživy a vhodnosti období a potom se s tím setkáváme.Stačilo ho po vyfotografování prostě jen odstřihnout a případně jen tvarovat a on by se jistě srovnal a byl v pořádku,ten muškát.Aby se nezbláznil je vhodné také omezit původce bláznění tedy přihnojování,klidně na měsíc jen zalívat vodou,aby se nastřádané hnojivo stačilo vstřebat a využít tak jak má.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 4. 3. 2008 20:39

Ale mně se tak zblázněný muškát líbí, jak je všechno jen v normě a podle předpisů, tak je trošku nuda :wink:
Fidych
Zahradník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků