Fíkovník

Letničky, dvouletky, cibuloviny, exotické rostliny, balkonové květiny a bonsaje

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod kočičí 27. 5. 2009 13:45

To nepochybně - ve volné zemi ideální, ale u nás není - 25 zas taková výjimka, dokonce i - 30, to pochybuju, že by snesl. Mám ho ze Bzence, kde ho ani nezakrývají, letos sice namrzl, ale pod krytem by se to nestalo. jenže ty klimatické podmínky se nedají srovnat.
kočičí
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Danielka.9 27. 5. 2009 14:23

Kdysi můj tchán pěstoval fíky a vždy je na zimu schovával. Nevzpomínám si,ale jestli měl kdy plody.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ram1 27. 5. 2009 17:35

U nás mrazy přes dvacet bývají taky (a při inverzi i o dost víc), ale většinou ne bez sněhu, to pak stačí fíkovník přiházet sněhem a je jak v peřinkách. Jestli tomu nevěříte, zkuste si k němu na zimu dát maximominimální teploměr a uvidíte jaká je skutečnost. Jinak jsem na vlastní oči viděl fíkovník rostoucí například v Ostravě bez jakéhokoli krytu. Psal jsem si s jednou paní, která ho pod zimním krytem pěstuje v Jizerských horách a tam je mrazu taky docela dost. Takže mohu směle prohlásit, že pokud se o něj člověk postará tak vydrží hodně. V květináčích trápím jen to, co musím a fíkovník těm rostlinám rozhodně nepatří.
Ram1
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kočičí 28. 5. 2009 08:37

Tomu iglů věřím naprosto, taky děláme v zimě iglů a i přesto, že táhne vchodem, je uvnitř přijatelně. já v zimě taky přihazuju na rostliny. Uvidím. Není ale možné, že fíkovník může mít více odrůd - odolnější a méně odolnou? Nebo je kus jako kus?
kočičí
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ram1 28. 5. 2009 20:54

Má odrůdy a některé z nich jsou odolnější. (i když já se přiznám, že ani nevím jakou na zahradě mám, jestli je odolná či nikoli) :-))
Ram1
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ram1 1. 10. 2009 08:22

Je vidět, že takových bláznů, jako jsem já, co pěstují fíkovníky venku, je u nás víc. Tyto stránky (a tato mapka) mě o tom přesvědčily: http://www.fikovniky.com/index.php?option=com_google_maps_insight&Itemid=38

Já jsem číslo 79, přidejte se taky!
Ram1
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kočičí 5. 10. 2009 10:44

No z té mapy plyne, co se dá čekat - u nás na Vsetínsku ani jeden. Na jižní Moravě je zcela jiné klima, stejně tak na Ostravsku, ale u nás je holt kosa - půjde do sklepa, nedá se svítit, a až bude zoimní zahrada, tak tam, bohužel asi se květináče nezbaví.
kočičí
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ram1 5. 10. 2009 14:43

No plyne z toho, že jste mohla být na Vsetínsku první ;-) , protože sněhu na jeho zahrabání máte v zimě určitě dost, ne jako já na Benešovsku, když mi tu udeří holomrazy.
Ram1
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bělena 5. 10. 2009 19:23

Ja se priam,dostala jsem pred mesicem fikovnik,nevim sice jaky druh,ale udajne muze byt pres zimu venku.Je jeste maly,takze si ho dam letos na zimu domu.Kocici,Ty ho das do sklepa?Mas tam dostatek svetla?Muze byt i v tmave bezmrazne mistnosti?
Bělena
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ram1 5. 10. 2009 22:17

Protože na zimu opadá, tak v zimě žádné světlo nepotřebuje. Vyhoví mu klidně tmavý bezmrazý sklep. Jen pozor na zalévání, nepřelívat ani neusušit. Potom ho taky může napadnout ve vlhkém sklepě plíseň. Po zkušenostech co jsem udělal, bych se ho nebál zasadit na zimu ven. Když je ještě malý, tak se o to snadněji přikryje. ;-)
Ram1
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kočičí 6. 10. 2009 09:55

Možná to fakt risknu.
kočičí
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ram1 6. 10. 2009 12:05

Udělejte mu pěknou "jurtu" z chvojí, než přijdou mrazy tak přikryjte netkanou textilií a když napadne sníh tak ho zaházejte a je to. Největší problém může nastat, kdyby do netkané textilie dlouho svítilo Sluníčko. To by se ohřála a mohl by se v prostřed zimy probudit. Když je pod sněhem tak se mu nic nestane. Ve sklepě jsem s ním měl větší problémy než na zahradě. To jsem okolo něj pořád obšlapoval a nevěděl jak a kolik zalívat aby mu neuhnily kořeny, pak zas aby neuschl. Takhle ho před příchodem mrazů zakryji a přihazuji sníh a těším se na jaro. Žádná starost. ;-)

Horší to asi bude s Araukárií, co jsem sázel včera. Ta chce světlo i v zimě. Ale odvážnému štěstí přeje. Cedrů jsem se po radách "odborníků taky bál a jaké jsou to v zimě krásné stromy: Obrázek
Ram1
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kočičí 6. 10. 2009 12:26

Krása, vzrostlý cedr libanonský jsem ještě tady u nás neviděla - tak si počkám na ten Váš tak za 60 let...
kočičí
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ram1 6. 10. 2009 14:02

Tenhle je atlantský stříbrný. (ale není to pod sněhem moc vidět) a je mu jen asi osm až deset let. Roste jako z vody. Libanonský mám jinde (a himájajský mám taky)
;-)
Ram1
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mičurinec 26. 10. 2009 15:46

tak jsem si koupil jutove pasy na fikovnik, jeho zazimovani je rok co rok horsi (zasypaval jsem listim) nyni je uz dost velky, ze to neni jinak mozne...tak snad se mu to bude libit...
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků