Kdy a jak nasadit trávník?

Veškerá věda a nápady k dosažení dokonalého trávníku

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Klamerka 16. 2. 2019 16:54

Zdravím

V prosinci jsme dostavěli RD a nastěhovali jsme se. Kolem domu se srovnával terén, takže máme jen hlínu. Nikdy jsme neměli zahradu, ani nemáme žádného zahrádkáře v rodině, tak zjišťuji zde:

- Zvažuji, že bych nechal srovnat zbývající část zahrady a že bych již nasadil trávník a přejezdil to nějakým válcem. Je to dobrý nápad kvůli zimě a mrazům? Uvažuji tak, že v návodech na založení trávníků je informace o zalévání, ale nyní je docela vlhko. Zase nevím, jak s mrazem?

- Máme tři děti a nechci fnukat, že tam mohou a tam nemohou. Nechci tedy perfektně střižený anglický trávník. Doporučíte mi, jaký druh/typ trávníku koupit a nasadit?

- U návodů pro zakládání trávníků se postupuje vertikutátorem. My máme pozemek hezky srovnaný bagrem. Mám zase "rozorávat", nebo mám jen nasadit a projet válcem?
Klamerka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Žak 17. 2. 2019 08:13

Neuražte se, ale trávník se nesází, ale seje, popřípadě klade ve formě koberce-travních dlaždic... Jestli je podkladem opravdová hlína, tak se trávníku dařit nebude, pokud máte na mysli zeminu, tak i ta by před setím-nebo pokládkou měla být kyprá, podle požadavků na terén srovnaná. Vertikutace se dělá na již existujícím, déle pěstovaném trávníku. Toš asi tak.
Žak

Odeslat příspěvekod Klamerka 17. 2. 2019 19:29

Děkuji za reakci.

Dobře, mluvme tedy o zakládání trávníku setém semen. Předpokládám, že si půjčím secí vozík a ve dvou směrech, které na sebe budou kolmé, projedu celou plochu zahrady. Následně jsem si chtěl půjčit válec a zajezdit válcem.

Bohužel, nevím jaký je rozdíl mezi hlínou a zeminou. Máme standardně srovnaný pozemek, na kterém rostla tráva a byly zde stromky. Dočetl jsem se, že je vhodné mít pro trávník spíše vrstvu písku. Bohužel, plocha pro zatravnění je cca 1400m2 a na některých fórech počítali s 5cm vrstvou písku. Dostávám se k částce za písek kolem 50 000,00 Kč a další náklady s rozvážením. Bohužel, na tohle již nejsme připraveni. Není nějaká alternativní možnost?
Obrázek
Klamerka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Žak 19. 2. 2019 11:16

Rozdíl mezi hlínou a zeminou-i mr.Google Vám poví...Nejlevněji vyjde nedělat po srovnání nic a počkat na to, co na povrchu z téměř nespočítatelných, i desítky let spících semen vyklíčí. Pak se můžete rozhodnout, jestli Vám bude vyhovovat druhová skladba, která může být krásně kvetoucí louka, plná motýlů, nebo kopřivová a bodláková džungle, která může těch motýlů přilákat ještě více. Takový porost se dá udržet na uzdě při jedné-až dvou sečích v roce, lze chovat různé býložravce-pást, sušit seno na zimu-i jej zpeněžit. Pokud chcete jednodruhový trávník, tak Vám nezbyde, než použít selektivní herbicidy.
Žak


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků