Co s trávníkem po nájezdech krtka?

Veškerá věda a nápady k dosažení dokonalého trávníku

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod markus5 5. 1. 2008 21:14

Na zahradě máme takový menší tankodrom asi 20x20m.
Při vlhčí půdě se propadáváme do krtčích chodbiček.
Prosím poradíte jak vyrovnat ten trávník a zbavit se toho
krtka?
markus5
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 8. 1. 2008 09:48

Obtížně!Je vidět,že půda pod trávníkem je zdravá a živná,proto jsou v ní i organismy které krtci a myši vyhledávají ke své obživě,a tam kde toto mají se i drží.Ekologové by Vám radili buďte rád a hrd na to,že děláte něco pro přírodu.Já říkám,všeho s mírou,kdo na takovém místě má žít,lidé nebo krtci.Jediná rada která mne napadá a je snad i pro obě strany (eko i majitele)přijatelná je používat v co největší míře zahradní stroje na těchto místech,a tím tyto pracanty nenápadně vyhánět,i když se to málokdy podaří.A nerovnosti doplňovat posekanou trávou a kompostem za účelem postupného vyrovnávání,i když toto použití zpětně bude lákat živočichy do takto bohaté půdy.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Matej S 8. 1. 2008 12:38

no krtko je moj najvacsi nepriatel. tiez na zatravnenej ploche si zacal robit kopceky, a hned vedla mam hospodarsku záhradku a aj tam mi robi bordel (napr ked pekne vyklicia uhorky, tak ako naschval on si tam spraví kopcek.)

no zbavit sa krtka, skusal som setko mozne.
-Zapischol som do zeme zeleznu tyc a navrch som dal plastovu flasu- udajne ten zvuk nemaju radi- NEPOMOHLO.
-Vysadil som v okoli rastliny (neviem si spomenut na nazov), ktore dajak ***** a ich to odpodzuje- NEPOMOHLO.
Tak som zacal chemicky odpudzovat
-Tabletky zo sírou, ten smrat nemaju radi- NEPOMOHLO
-"svetlice", zadymia vsetky chodby a tym ho odpudia- tyzden bol pokoj, ale...- NEPOMOHLO
-Petardy, dedo to pouziva v záhradke v mrkve, ale umna to NEPOMOHLO


Teraz si na jar idem kupit take tie elektronicke odpudzovace, co vysielaju dajaky zvuk, snáť to pomoze.Inak jeden sposob neskusajte. Som sa hral na mačku a čakal som kedy si spravi krtek kopcek, a motykou som ho zabil. Mal som 2 týždne pokoj, ksenie bez ziadnych kamienkov, hral som voleajbal a onic som sa nepodkýnal, ale potom toho mrtveho krtka prisla pomstit cela jeho familia, a z mojho krasneho zatravneneho ihriska sa stalo oranisko :evil:
Matej S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 8. 1. 2008 14:41

S většinou toho co jste vyzkoušel mám podobné zkušenosti,to se omlouvám,jakožto nejúčinnější se mi ale stále jeví ta rotační sekačka,ale jedná se o ochranu kolem domu.Většinou se ale jedná o plašící zařízení,které mají účinnost do doby než zvířátkům otrne a zvyknou si.A to s tím obnovení populace je také známé už léta,a nejen o krtkách.Každá obyvatelná nora se časem stane znovu zabydlenou lokalitou.opravdu nedokáži stoprocentně poradit.Omlouvám se.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 8. 1. 2008 14:46

Matej S:
O boji s krtky jsme toho nadiskutovali už mnoho, můžete si to pročíst: http://forum.abecedazahrady.cz/viewtopic.php?t=483

Nicméně, jak říká Stanislav, žádná rada není stoprocentní - a krom toho v příspěvcích najdete i takové, s nimiž já osobně nesouhlasím, protože se mi zdají příliš kruté (a kdyby se nad tím snad někdo pozastavoval - ano, i já mám na zahradě čas od času krtky :D ).
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 8. 1. 2008 23:58

Na sousední zahradě mají tři děti, pořádného psa a žádnou krtinu. Vedli jsme proto doma debatu, proč asi u nich krtek neřádí? Došli jsme k závěru, že mu vadí hluk nad hlavou - děti jsou jak fretky a pes je věrně provází, dupou a povykují (někdy by to vypudilo kdekoho, nejen krtka).
A tak kdykoliv jdeme na zahradu, dupeme... Ale není nás tolik, zahrada velká a pes je malý a lehký, uvidíme, co zmůžeme. Zatím krtek vždycky vyhrál :!:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 11. 1. 2008 14:28

To se všeobecně říká,tam kde je pohyb,něco se děje tak tam se krtci nevyskytují.Jako většina zvířat mají také raději klídek.Proto na loukách kde se seče dvakrát třikrát do roka a je tam vlhko a živno tak se tam živí.Tam kde se snaží o imitaci anglického trávníku a sečou a vertikulují průběžně po celé vegetační období jsou tam vyjímečně.Ale pozor,pokud je poblíž plocha která se také nechává v "přírodním"stavu tak není vyloučena návštěva.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 11. 1. 2008 14:39

Ještě jeden možný fígl,pro zahrádkáře.Pokud uvažujete o průběžném přihnojování záhonků na zahrádce,a máte tam uličníky myší a pod.tak můžete použít "injektové"hnojení spojené s vyháněním těchto uličníků.Prostě konev s hnojivým roztokem nerozlíváme po povrchu ale do těchto děr.Většinou totiž kopírují řádky,a´t kvůli kořínkům nebo kvůli dalším uličníkům kteří si na těchto koříncích pochutnávají.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 11. 1. 2008 20:20

Vypadá to, že s krtkem bude boj nekončící :( Máme kolem tří hranic pozemku dvouhektarové pole ležící aspoň deset let ladem, tam se jim musí vegetit bez problémů. Jen kdyby nelezli kam nemají!
Hnojivý roztok je odradí na chvíli, i tyto metody už jsme zkoušeli, nic nepomohlo na dlouho.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Mirek 19. 8. 2008 17:11

Zdravím zahrádkáře,mám zkušenost ,že od doby kdy jsme začali používat ke kropení vodu čerpanou ze studny membránovým čerpadlem ,krtci s jaksi vytratili,zdá se ,že vibrace tohoto čerpadýlka nemají rádi.Jsou už asi pět let po různém okolí a nerad bych to zkřikl ,k nám se jim už nechce.
Mirek
Mirek

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 19. 8. 2008 20:33

Tak to je zajímavé. Je fakt že má dost nepříjemný zvuk. Před lety jsme čerpali vodu ze studny Mališem.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Fidych 19. 8. 2008 22:04

Máme asi hluché krtky - poslední dva týdny zas řádí jak černá ruka, čerpadlo nečerpadlo. Jedno máme ve studni, druhé na venkovní nádrži s vodou (i když to neběhá každodenně). Ani sekání trávníku je neodradí, a klidně si půl hodiny po dosekání vyrýpnou krtinec v trávě.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Sepak 25. 9. 2008 21:04

Na krtka se u nás osvědčil karbid/používají ho jeskynáři do lamp/do každého krtince
kousek velikosti nehtu na palci,pokapat vodou a jak začne čoudit přihrnout hlínou. Všechny ty elektronické zázraky jsou jen na tahání peněz ze zoufalců. Mám zkušenosti./Drahé!!!!!/
Sepak

Odeslat příspěvekod HanaT 25. 9. 2008 21:09

díky za radu,zítra ji hned vyzkouším. ;-)
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 25. 9. 2008 21:22

Také jsem to před lety dělal když mě zničili nově založenou skalku :-/ . Myslím že to zabralo, ale už je to dávno dobrých 20 let.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků