co s plísní na trávě?

Veškerá věda a nápady k dosažení dokonalého trávníku

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Fidych 17. 11. 2007 20:54

Milá Mývalice, podzimní výtrusy rzi travní dokáží úspěšně přezimovat a zjara nakazit jiný rostlinný druh (třeba dřišťály, nebo pryskyřníky) - záleží na druhu rzi. Nejčastěji se v trávnících objevuje rez travní a rez korunkatá. Jako ochrana proti travní rzi se doporučuje omezit zálivku trávníků přes den a zalévat ve večerních hodinách, při výskytu rzi korunkaté zase častější sečení a vyrovnaná výživa trávníku. Což asi neuškodí ani v prvním případě u rzi travní :idea:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Fidych 17. 11. 2007 21:03

Trávy alespoň středně odolné proti plísním a rzím existují.
Mezi jiným je to jílek vytrvalý v odrůdách 'Cadillac', 'Disco', 'Ritmo' nebo 'Citation'.
Kostřava červená ma odolné odrůdy 'Alice', 'Blanka'nebo 'Fantasie', u lipnice lluční jsou vyšlechtěny odolné odrůdy 'Denim a 'Julius'.
Ještě je v nabídce psineček tenký 'Polana' a psineček výběžkatý 'Pennlinks'.
Odolných odrůd je pochopitelně více, toto jsou jen námatkou vybrané 8)
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Mývalice 17. 11. 2007 21:13

Já se tudle o tý rzi bavila s jednou paní a ta mi právě říkala, že když se jim před zimou rez objeví, tak jí nechaj "zmrznout" a nic se neděje. :) Navíc, ten trávník se letos téměř nezaléval, jen co bys na prstech jedný ruky napočítal. Ta rez se objevila až na podzim, kdy začalo pršet a být vlhko. Uznávám, že je možný, že v tý trávě hajinkala a až když měla za dešťů správné podmínky, tak se ukázala.
Selhaly-li všechny pokusy, je načase si přečíst návod.
Mývalice
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Irena Petris 14. 12. 2007 16:59

No tak nevím jak je to stím zaléváním trávníku? Saze na předcházející straně tvrdí, že se má zalévat mezi 5-6 ráno a do večera že musí být trávník suchý, tady se zase dočítám, že se má zalévat vačer? :roll: :shock:
Irena Petris
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 14. 12. 2007 21:37

Večerní zálivka se doporučuje v létě, když je dost teplo - rostliny (tedy i tráva) přes noc lépe vláhu využijí, protože se neodpařuje na slunci a ještě stačí porost oschnout. Pokud jsou s trávníkem problémy, pak by neměl být na noc zalévaný. Právě tak, jako většina rostlin by se při poklesu teplot neměla zalévat a zůstávat s mokrými listy přes noc. Pochopitelně nezmůžete nic proti tomu, když večer a v noci prší, a ještě se ochladí (nebo je podzim)...
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod izoltech 6. 6. 2009 21:02

kedy sa Ti to objavilo? po zime alebo aj pocas leta? pripravkov je viec ,ale treba vediet aku pliesen mas. Ako casto kosis? na aku dlzku? zalievas? hojis po koseni, pouzivas nieco na mach? toho je viac. Ked napises viac tak sa aj viac dozvies a aj o tom pripravku ktory treba pouzit.
izoltech
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod izoltech 6. 6. 2009 21:04

ja zalievam vtedy ked si to travnik vyzaduje a aj na to uz su veci. senzor atd. da sa s tym pomoc, ale lepsie je zalievat vecer ako cez slnko. najlepsie tak od 17. hod
izoltech
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rosmar 4. 9. 2009 22:56

Jednoduchá rada zní koupit fungicid a postříkat trávník.

Fungicid je třeba ale vybrat správný a takový, který je určen na choroby v trávnících. Správně by se neměly používat přípravky, které nejsou v ČR registrované pro dané použití.

Proti chorobám v travnících je registrovaný přípravek Heritage od společnosti Syngenta s účinnou látkou azoxystrobin. Dá se sehnat i v menším balení pro hobby použití.

Z výše zmíněného vyplívá, že je možné použít přípravek Haritage ( v ČR registrovaný proti plísni sněžné v trávnících ), dle zahraniční literatury lze tento přípravek bezpečně a zároveň účinně použít proti většině hlavních chorob v trávnících. Přípravek se dá nahradit i jinými přípravky se stejnou účinnou látkou či účinnou látkou se stejné skupiny - strobiluriny.
rosmar
Kolemjdoucí

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků