co s plísní na trávě?

Veškerá věda a nápady k dosažení dokonalého trávníku

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod petracekpetr 24. 7. 2006 10:00

prosím o radu co s plísní na trávě?delají se mi hnědé fleky.děkuji :(
petracekpetr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Martin H. 24. 7. 2006 13:15

petracekpetr píše:prosím o radu co s plísní na trávě?delají se mi hnědé fleky.děkuji :(-/quote]


Koupit fungicid a aplikovat.
Martin H.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod petracekpetr 24. 7. 2006 22:34

děkuji za odpověď ale moc mi nepomohla ja myslel že mi někdo poradí jaký přípravek mám použít
petracekpetr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Martin H. 25. 7. 2006 10:55

petracekpetr píše:děkuji za odpověď ale moc mi nepomohla ja myslel že mi někdo poradí jaký přípravek mám použít
Martin H.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Irena Forejtová 7. 3. 2007 20:32

Náhodou jsem narazila na Váš dotaz. Právě teď může být aktuální stejný problém jako máte Vy - plíseň na trávníku. Hnědé skvrny mohou být následkem plísně sněžné anebo se opravdu jedná o travní rez. V prvním případě pomůže poškozené místo vyhrabat, přihnojit ledkem vápenatýjm a znovu dosít travní směs. V druhém případě je na trhu přípravek Bumper 25 EC, který se (nejlépe při prvních příznacích) aplikuje jako postřik na trávník. Aby se postřik nesmýval deštěm a vydržel déle na stéblech, radím do postřiku přidat smáčedlo. To znamená na 10 litrů postřiku přidat kávovou lžičku Jaru na nádobí.
Irena Forejtová
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 7. 3. 2007 20:59

Pokusím se poradit,: V první řadě nehledejte chemii,tam kde není třeba.Plíseň vzniká a tvoří se z vlhka a tepla! Zkuste trávník po posečení pořádně vyhrabat,neukolébávejte se tvrzením prodejců,že tato sekačka nepotřebuje uklízení posečené trávy,je to blbost a prodejní trik.Zkuste také použít provzdušňovací hrábě aspoň čtyřikrát za sezonu.To by mělo pomoci od pesnivé trávy a mechu na ploše.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Irena Forejtová 7. 3. 2007 21:16

Nejsem ani propagátor chemických přípravků a ani prodejce, abych na tom měla nějaký zájem. S ošetřováním a údržbou trávníku po sečení a během roku souhlasím, ale co se týče rzi: když už se objeví, jen "vyhrabání" nepomůže. Musí se odstranit příčina a tou je rez, na níž přípravek spolehlivě účinkuje. Když se trávník neošetří a začne pro její vývoj příznivé počasí(deštivé léto, mokrá zima), tak se jí těžko zbavíte. :!:
Irena Forejtová
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soze 29. 7. 2007 12:13

Prvotné sú systémové opatrenia - nikdy nezalievať trávnik večer. Vždy zalievať ráno medzi 5-6hod. To je ideálny čas, najneskôr na obed. Do večera musí byť bezpodmienečne suchý. Pravidelne sekanie, vertikutácia.
Ďalší postup je podla druhu pliesne. A teda buď zničenie medzihostiteľov v okolí - mahonie a berberisy, alebo fungicídy u niektorých pliesní.
soze
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod e-honza 13. 8. 2007 18:33

nevíte co by mohlo být tohle? dělá se nám to v trávě.

Obrázek

a pak celý trávník vypadá takhle.

Obrázek
e-honza
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 15. 8. 2007 12:11

jakékoli plísně vznikají na vlhkém povrchu,souhlasím s radou ohledně zalévání,i když se těžko ve většině případů neubráníme na hustém trávníku působení rosy.Ale chci také upozornit na možnost žluté barvy trsů které může být způsobeno spálením od sluníčka a zasychání.Proto by jsem doporučil nesekat jen na nejnižší výšku ale raději střídat výšku pokosu.Na vzhledu se to ani moc nepozná ale v dnešním sichém dni se trávníku tímto zavděčíme.A hlavně neopomíjejte nepopulární vyhrabávání posekané trávy.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod soze 15. 8. 2007 18:41

Rosa až tak nevadí. Kupodivu! (Správne 3mm greeny sa bičujú špeciálnym bičom na rosu - aby sa rýchlejšie rosa vstrebala.)
Ideálne je zalievať trávnik ešte počas rosy. O niečo náchylnejší na pliesne je trávnik vtedy keď sa "znovu" navlhčí - po uschnutí rosy. Ale nie je to kritické. Podstatné je, aby bol do večera suchý. Teda - dá sa polievať aj na obed. Ale tu je vyšší výpar vody cca o 50%, čo znižuje efektivitu zalievania.
Nie je dobré zalievať denne. Lepšie je 1-2x týždenne tak, aby celkové množstvo vody bolo cca 20-25mm/1m2/1týždeň. V podstate by sa malo zalievať až keď sa začnú prejavovať prvé známky "stresu" - teda napr. po pneumatike auta tráva nevstane , mierna zmena farebného nádychu a pod.
V lete je lepšie sekať na 5-7cm. Bude odolnejší proti suchu.
(Podľa fotky neviem identifikovať chorobu. Skutočne to vypadá trochu na plieseň snežnú.)
Naposledy upravil soze dne 16. 8. 2007 14:10, celkově upraveno 2
soze
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidych 15. 8. 2007 21:52

e-honza píše:nevíte co by mohlo být tohle? dělá se nám to v trávě.

Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod e-honza 18. 8. 2007 11:44

trávník moc nezaléváme, letos zatím cca 10x. je pravda že zaléváme večer, to změním budu raději zalevat k ránu. seču na výšku cca 4-5 cm. pokud to sekám níže je už vidět to suché. byl jsem u známých a ty měli trávu posekanou na 1-2cm, byla pěkně hustá a náherně zelená, zahradu mají v polostínu, my bohužel přímo na slunci a to celý den.

ještě bych potřebovatl poradit jakou trávou to mám dosýt.máme ted trávu nějakou parkovou, ale rád bych nějakou trávu která udělá husté drny, bude hustá odolná proti plísni (odolnější,myslím že jse mčetl že nějaké existují). Ta parková je moc měkká a má tenké lístky a moc se nám nerozvětvuje. Rozvetvuje se hodně nad zemí a pod tím rozvětvením má suchý obal, který nevypadá pěkně.

budu rád za vaše rady.
e-honza
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mývalice 17. 11. 2007 01:27

Když už tu probíráte rzi a plísně trávy ... je pravda, že rez, která se na trávě objeví na podzim, tak přes zimu zmrzne a příští rok bude trávník bez rzi?
Selhaly-li všechny pokusy, je načase si přečíst návod.
Mývalice
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 17. 11. 2007 17:23

Je vyzkoušeno v celém světě spousta druhů trav,které různě reagují ajsou proto i vypozorovány pro různé účely.Na netu je i dost firem které toto semeno nabízejí,proto je lépe se obracet spíš na ně než na super a hyper případně obchod v místě kde z ekonomického hlediska se spíš spokojují s universálem.Ale to jak co roste a tedy i trávník záleží na složení půdy a půdních podmínkách.A to se bohužel u trávníků podceńuje.Každý zahrádkář ví,že tráva roste vždy a všude hlavně tam kde ji nepotřebujeme a nechceme.Většina trav je v podstatě plevel vhodný pro použití pokrytí terénu.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 17. 11. 2007 20:54

Milá Mývalice, podzimní výtrusy rzi travní dokáží úspěšně přezimovat a zjara nakazit jiný rostlinný druh (třeba dřišťály, nebo pryskyřníky) - záleží na druhu rzi. Nejčastěji se v trávnících objevuje rez travní a rez korunkatá. Jako ochrana proti travní rzi se doporučuje omezit zálivku trávníků přes den a zalévat ve večerních hodinách, při výskytu rzi korunkaté zase častější sečení a vyrovnaná výživa trávníku. Což asi neuškodí ani v prvním případě u rzi travní :idea:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Fidych 17. 11. 2007 21:03

Trávy alespoň středně odolné proti plísním a rzím existují.
Mezi jiným je to jílek vytrvalý v odrůdách 'Cadillac', 'Disco', 'Ritmo' nebo 'Citation'.
Kostřava červená ma odolné odrůdy 'Alice', 'Blanka'nebo 'Fantasie', u lipnice lluční jsou vyšlechtěny odolné odrůdy 'Denim a 'Julius'.
Ještě je v nabídce psineček tenký 'Polana' a psineček výběžkatý 'Pennlinks'.
Odolných odrůd je pochopitelně více, toto jsou jen námatkou vybrané 8)
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Mývalice 17. 11. 2007 21:13

Já se tudle o tý rzi bavila s jednou paní a ta mi právě říkala, že když se jim před zimou rez objeví, tak jí nechaj "zmrznout" a nic se neděje. :) Navíc, ten trávník se letos téměř nezaléval, jen co bys na prstech jedný ruky napočítal. Ta rez se objevila až na podzim, kdy začalo pršet a být vlhko. Uznávám, že je možný, že v tý trávě hajinkala a až když měla za dešťů správné podmínky, tak se ukázala.
Selhaly-li všechny pokusy, je načase si přečíst návod.
Mývalice
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Irena Petris 14. 12. 2007 16:59

No tak nevím jak je to stím zaléváním trávníku? Saze na předcházející straně tvrdí, že se má zalévat mezi 5-6 ráno a do večera že musí být trávník suchý, tady se zase dočítám, že se má zalévat vačer? :roll: :shock:
Irena Petris
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 14. 12. 2007 21:37

Večerní zálivka se doporučuje v létě, když je dost teplo - rostliny (tedy i tráva) přes noc lépe vláhu využijí, protože se neodpařuje na slunci a ještě stačí porost oschnout. Pokud jsou s trávníkem problémy, pak by neměl být na noc zalévaný. Právě tak, jako většina rostlin by se při poklesu teplot neměla zalévat a zůstávat s mokrými listy přes noc. Pochopitelně nezmůžete nic proti tomu, když večer a v noci prší, a ještě se ochladí (nebo je podzim)...
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod izoltech 6. 6. 2009 21:02

kedy sa Ti to objavilo? po zime alebo aj pocas leta? pripravkov je viec ,ale treba vediet aku pliesen mas. Ako casto kosis? na aku dlzku? zalievas? hojis po koseni, pouzivas nieco na mach? toho je viac. Ked napises viac tak sa aj viac dozvies a aj o tom pripravku ktory treba pouzit.
izoltech
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod izoltech 6. 6. 2009 21:04

ja zalievam vtedy ked si to travnik vyzaduje a aj na to uz su veci. senzor atd. da sa s tym pomoc, ale lepsie je zalievat vecer ako cez slnko. najlepsie tak od 17. hod
izoltech
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rosmar 4. 9. 2009 22:56

Jednoduchá rada zní koupit fungicid a postříkat trávník.

Fungicid je třeba ale vybrat správný a takový, který je určen na choroby v trávnících. Správně by se neměly používat přípravky, které nejsou v ČR registrované pro dané použití.

Proti chorobám v travnících je registrovaný přípravek Heritage od společnosti Syngenta s účinnou látkou azoxystrobin. Dá se sehnat i v menším balení pro hobby použití.

Z výše zmíněného vyplívá, že je možné použít přípravek Haritage ( v ČR registrovaný proti plísni sněžné v trávnících ), dle zahraniční literatury lze tento přípravek bezpečně a zároveň účinně použít proti většině hlavních chorob v trávnících. Přípravek se dá nahradit i jinými přípravky se stejnou účinnou látkou či účinnou látkou se stejné skupiny - strobiluriny.
rosmar
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků