Kdy a jak nasadit trávník?

Veškerá věda a nápady k dosažení dokonalého trávníku

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Klamerka 16. 2. 2019 16:54

Zdravím

V prosinci jsme dostavěli RD a nastěhovali jsme se. Kolem domu se srovnával terén, takže máme jen hlínu. Nikdy jsme neměli zahradu, ani nemáme žádného zahrádkáře v rodině, tak zjišťuji zde:

- Zvažuji, že bych nechal srovnat zbývající část zahrady a že bych již nasadil trávník a přejezdil to nějakým válcem. Je to dobrý nápad kvůli zimě a mrazům? Uvažuji tak, že v návodech na založení trávníků je informace o zalévání, ale nyní je docela vlhko. Zase nevím, jak s mrazem?

- Máme tři děti a nechci fnukat, že tam mohou a tam nemohou. Nechci tedy perfektně střižený anglický trávník. Doporučíte mi, jaký druh/typ trávníku koupit a nasadit?

- U návodů pro zakládání trávníků se postupuje vertikutátorem. My máme pozemek hezky srovnaný bagrem. Mám zase "rozorávat", nebo mám jen nasadit a projet válcem?
Klamerka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Žak 17. 2. 2019 08:13

Neuražte se, ale trávník se nesází, ale seje, popřípadě klade ve formě koberce-travních dlaždic... Jestli je podkladem opravdová hlína, tak se trávníku dařit nebude, pokud máte na mysli zeminu, tak i ta by před setím-nebo pokládkou měla být kyprá, podle požadavků na terén srovnaná. Vertikutace se dělá na již existujícím, déle pěstovaném trávníku. Toš asi tak.
Žak

Odeslat příspěvekod Klamerka 17. 2. 2019 19:29

Děkuji za reakci.

Dobře, mluvme tedy o zakládání trávníku setém semen. Předpokládám, že si půjčím secí vozík a ve dvou směrech, které na sebe budou kolmé, projedu celou plochu zahrady. Následně jsem si chtěl půjčit válec a zajezdit válcem.

Bohužel, nevím jaký je rozdíl mezi hlínou a zeminou. Máme standardně srovnaný pozemek, na kterém rostla tráva a byly zde stromky. Dočetl jsem se, že je vhodné mít pro trávník spíše vrstvu písku. Bohužel, plocha pro zatravnění je cca 1400m2 a na některých fórech počítali s 5cm vrstvou písku. Dostávám se k částce za písek kolem 50 000,00 Kč a další náklady s rozvážením. Bohužel, na tohle již nejsme připraveni. Není nějaká alternativní možnost?
Obrázek
Klamerka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Žak 19. 2. 2019 11:16

Rozdíl mezi hlínou a zeminou-i mr.Google Vám poví...Nejlevněji vyjde nedělat po srovnání nic a počkat na to, co na povrchu z téměř nespočítatelných, i desítky let spících semen vyklíčí. Pak se můžete rozhodnout, jestli Vám bude vyhovovat druhová skladba, která může být krásně kvetoucí louka, plná motýlů, nebo kopřivová a bodláková džungle, která může těch motýlů přilákat ještě více. Takový porost se dá udržet na uzdě při jedné-až dvou sečích v roce, lze chovat různé býložravce-pást, sušit seno na zimu-i jej zpeněžit. Pokud chcete jednodruhový trávník, tak Vám nezbyde, než použít selektivní herbicidy.
Žak

Odeslat příspěvekod Geratglaxy 17. 2. 2023 12:42

možná su úchyla, ale tu Standovu fotku jsem aspoň tady určitě viděl jak píše on sám - dvojice na mostě a labutě pod mostem. To že zabírají tak málo plochy mi přijde spíš jako projev hravosti autora, než jeho neschopnosti pořádně komponovat.
Kdybych ten jev pro vyznění fotky je velice významná jen malá část její celkové plochy měl nějak nazvat, asi bych se slovu detail nevyhnul...

Navíc, pod souslovím práce s detailem ve fotografii si spíš představím něco takovéhoto, než fotografii malé části většího celku.
Geratglaxy


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků