Ničení plevele před setím a kdy zasít trávník

Veškerá věda a nápady k dosažení dokonalého trávníku

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod spoone 27. 3. 2007 17:27

Mám zahradu, na kterou chci zasít trávu. Zahrada byla rok ladem tudíž se na ní vysemenil plevel, různé druhy prostě hrůza. :twisted: Bývaly zde dříve pařeniště, po kterých zůstaly díry, které bych chtěl zavést hlínou. Na setí trávníku nespěchám. Půda je zde značně písčitá, cca jen 15-20cm ornice a pod tím písek. Na zahradu se nedostanu každý den abych novou trávu mohl zalévat i ve vedrech.

Dotaz tedy zní - mám plevel postříkat Rondupem, zavést díry novou hlínou a zasít trávu ted na jaře, nebo pro lepší zničení plevele je lepší stříkat plevel v průběhu celého pololetí a navést hlínu a zasít trávu až v srpnu či září?
spoone
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ma.krtek 30. 3. 2007 20:39

Já bych doporučila Roundup nebo Kaput, po 2-3 týdnech po aplikaci půdu zkypřit 10-20 cm hluboko, pořádně zalít a zasít trávu. Co se nechytne teď, dokud ještě nejsou taková vedra, dá se zachránit srpnovým dosevem.
ma.krtek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 31. 3. 2007 21:07

Postřik Roundupem vzrostlý plevel odstraní, neničí ale semena, takže nový plevel vyklíčí znovu.Novou zem do děr po pařeništích bych radila navézt před plánovaným výsevem tak, aby se zemina dostatečně slehla. Po nějakém čase by se na trávníku mohly objevit nerovnosti nebo propadliny. Na plevel (i v novém trávníku po první seči) lze použít selektivní herbicid pro trávníky Banwel - ničí jen dvouděložné rostliny.
Bude-li letošní počasí podobné loňskému (bez srážek, dost teplo)a nemáte-li možnost pravidelně vzcházející trávník zalévat, bylo by lepší počkat s výsevem na srpen - září, kdy bývá srážek více.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 7. 4. 2007 22:12

Já se nechci vyjadřovat k typu chemického ošetření před setím trávy,mám s tímto své zkušenosti.Doporučil by jsem v první řadě pozemek i nyní zorat,zrotavátorovat,vyhrabat drny a plevel,a potom teprve zasít trávu.Trávníky se zakládají nyní na jaře v měsících březnu-dubnu,kdy následuje studený a vlhký máj,kdy osivo vzejde.Chemický herbicidní zásah by jsem dělal později případně až následující rok.Pokud počítáte s rekreačním trávníkem,tak u něho je předpoklad časté sečení,a to samo o sobě eliminuje výskyt a množení plevelů.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 8. 4. 2007 22:13

Souhlasím s Vámi Stanislave, že se trávníky zakládají zjara - i když březen by třeba v loňském roce nebyl nejvhodnější (sněhu po kolena). Stejně tak bývá poslední roky květen měsícem ne zrovna bohatým na srážky - možná že jsou to jen krajové výjimky - a pak by nový trávník bez možnosti zálivky dlouho nepřežil.
Vůbec je otázka přípravy půdy odvislá od toho, jak se počasí chovalo doposud: kde bylo málo srážek, je škoda orat a rotavátorovat a tak ještě zvyšovat odpar vody. V každém případě platí, že kdo se nedá odratit, tomu štěstí přeje. Ať se trávník zelená!
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 8. 4. 2007 22:22

Samozřejmě se omlouvám,máte pravdu!Jen by jsem moc nespoléhal jen na chemickou likvidaci.Pokud se příprava neudělala na podzim,zorání zavezení nerovností,tak mám obavu,že chemická likvidace bude polovičatá,příprava pozemku i pro trávník vyžaduje čas a práci. Ještě jednou se omlouvám.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 9. 4. 2007 11:30

Musím napravit jednu mylnou informaci kterou jsem uvedl výše,omlouvám se!!! Použití rotavátoru není proto aby jsme se zbavili plevelu ale je pro kypření pozemku.Pokud k odstranění plevelu použijete pouze rotavátor můžete být zaskočeni naopak rozmnožením plevelu.Je to způsobeno tím,že plevel rozmnožíte "řízkováním"!!!Po rotavátorováním je třeba pozemek buď vyhrabat hráběmi,bránami.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 9. 4. 2007 18:13

Není proč se omlouvat :) Proto je existuje "fórum", aby se sešly různé názory a zkušenosti. Každý jsme odjinud, všude jsou trochu jiné podmínky a navíc nikdy přesně nevíme, jak vypadá místo, kde je potřeba nějaký zásah. Tak si myslím, že je jen dobře, když se sejde víc názorů, na každém je něco, co se dá využít v praxi.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod spoone 13. 4. 2007 06:39

děkuji za vaše názory
spoone
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Hajoska 15. 4. 2007 21:34

Mám taky velice dobou zkušenost s vysetím obilí (ječmen, pšenice, které nám zbyly po slepicích), bezvadně se chytlo i přes delší sucho a pak jsme teprve rozhodili travní směs, která vše doplnila.
Mějte pěkný den !
Hajoska
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 17. 4. 2007 20:37

Existují různé trávní směsi,a také trávo obilní nebo i lusko obilní,vysévají se ale spíš na větších plochách pro obnovu schopnosti zapojit víceleté porosty ať trávního porostu nebo hlavního krmné plodiny.Na místech např. po zavážce.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr No 2. 5. 2019 10:22

Dobrý den,

nádraží, silnice, chodníky, parkoviště, náměstí můžou být bez Roundupu. Často jsou i koleje na nádražích, nástupiště, autobazary, okolí silnic, příkopy, mosty, pole, zahrady postříkány Roundupem. Je to i před vašimi budovami. Je to škodlivé pro lidi i zvířata, hmyz. Jinde stříkají plevel horkou vodou např. Mělník, Louny, Jesenik.
Plevel se může hubit i běžným vysokotlakým čističem na horkou vodu, páru.
>>
>> https://www.karcher-satter.cz/e-shop/pr ... -s-ohrevem
>>
>> https://www.vapka.cz/vapka/eshop/15-1-V ... -s-ohrevem
>>
>> https://www.conrad.cz/vysokotlaky-cisti ... u.k1462510
>>
>> Mechanická likvidace plevele.
>>
>> https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/cist ... ahrada_bma
>>
>> https://www.ivk.cz/jak-na-plevel-a-neza ... rovinorezu
>>
>> https://www.naradi-skil.cz/zahradnicke- ... ni-plevele
>>
>> https://www.nilfiskcentrum.cz/Kartac-na ... escription
>>
>> https://npprofi.cz/agresivni-kartace-na ... en-ub-6080
>>
>>
>>
>> Roundup škodlivý pro lidi i životní prostředí.
>>
>> https://www.margit.cz/roundup-ohrozuje/
>>
>> http://www.eckralupy.cz/clanky.php?page=postriky
Petr No

Odeslat příspěvekod marta082 9. 12. 2022 16:15

A nezkoušeli jste ten plevel třeba vymýtit vodou? Mně dlouholetý kamarád ze základní školy, který se dnes věnuje naplno zahradničení říkal, že je dobré používat vysokotlaký čistič (též známý jako vapka) a prostě ten plevel zabít natlakovanou vodou. Dnes sežetene vapku za pár korun, z pohodlí domova klidně z https://www.nilfisk-eshop.cz/vysokotlaky-cistic-pro-dum-a-domacnost/
marta082


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků