Živý plot

Nápady, tipy a rady o popínavých rostlinách či pro živé ploty

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Lulu 12. 6. 2007 06:53

Ahoj všichni,
prosím o radu-na Vysočině vlastním zahradu s domem na vesnici, která jednou stranou v délce asi 60 metrů sousedí se silnicí. Není zde nijak enormní provoz, ale pozemek je o 1,5 metrů pod její úrovní (tzn. prach a možnost zasolení). Chtěl bych zde vysázet živý plot, který, z výše uvedných důvodů, by měl být vysoký minimálně 2,5 metru. Jsem z toho již opravdu nešťastný, protože každý doporučuje něco jiného - tůje, habr, keře atd. Je mi už opravdu jedno, jestli se bude jednat o plot stálezelený, opadavý, střihaný, nestřihaný. Nedovedu si ale moc představit např. tůje - po dosažení požadované výšky a jejím sestřihání by to asi nebylo moc vzhledné. Byl jsem již rozhodnutý pro habr, ale bylo mi řečeno, že pro dosažení pěkného vzhledu a dostatečné hustoty se musí ihned po výsadbě každý rok stříhat. Tím mnou požadovanou výšku dosáhne tak za 10 let a to se mi zdá docela dost. Bral bych tak poloviční dobu, tj. 5 let. Poslední doporučení jsme dostal na použití Tavoly kalinolisté (Physocarpus opulifolius Diablo) - máte s jejím použitím nějaké zkušenosti? Ještě bych měl dodat, že se jedná o průměrně větrné místo s celodenním sluncem a půda je také běžná. Mnohokrát děkuji za vaše reakce. Luděk
Lulu
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidych 16. 6. 2007 21:11

Na vesnici by se jako živý plot podle oplocení u silnice nejlépe vyjímal volně rostoucí živý plot kombinovaný z několika druhů keřů. Můžete použít dřín, zlatici, zahradní ibišek, kdoulovec, pustoryl, dřišťály, štědřenec, tavolníky, kaliny, - všechno jsou to keře, které dorůstají do tří metrů a i více. Záleží na vás vysadíte-li si jednodruhový nebo smíšený pás ( živý plot vám pak postupně pokvete celý rok), který náročný na údržbu příliš nebude. Jen potřebuje širší pruh místa než stříhaný živý plot, zhruba tak 3 - 4 metry.
Stálezelený volně rostoucí živý plot můžete mít z hlohyně, pichlavého dřišťálu, stálezelené kaliny, rychleji ale rostou opadavé keře.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Fidych 4. 9. 2014 21:39

Není pak zahrada moc jak za hradbami? Různé terasy a zídky z gabionu vypadají dobře a zajímavě, ale plot se mi zdá, že bude dost mohutný. Jde o to, aby ladil i se stavbou. Ale údržba asi veškerá žádná :?:
Fidych
Zahradník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků