Jakou popínavou rostlinu umístit na jih?

Nápady, tipy a rady o popínavých rostlinách či pro živé ploty

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Bela 1. 3. 2007 11:19

Muzete mi poradit, jakou popinavou rostlinu,ktera nebude opadavat a doroste min 3m mam zasadit ke stene na kterou sviti cely den slunce?
Libil by se mi brectan,ale nevim jestli mu nebude vadit tolik slunce.
Diky
Bela

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 1. 3. 2007 14:29

Belo, břečťan nedoporučuji, je to rostlina, která potřebuje polostinné až stinné stanoviště, mírně vlhkou půdu. Místo na jih, kam svítí celý den slunce, se pro něj rozhodně nehodí.
S tím, co chcete, bude trošku problém: pnoucí druhy schopné dorůst do výšky tří metrů, které by se hodily na popsané místo, jsou opadavé.
Výjimkou je třeba popínavý brslen: ten je stálezelený, po zdi se vyšplhá i přes tři metry, ale zase je tu ten problém, že potřebuje spíše polostín.
Napadá mě jen akébie, jež je v mírných zimách "jen" poloopadavá. Ta je nádherná.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod standys 1. 3. 2007 16:54

Uf...stálezelená na úpal. To je těžké..
Znám Euonymus japonica - brslen, ten ale dorůstá do 3m a dost namrzá
Dále je popínavá Hydrangea - hortenzie - opadvá je H.petiolaris, ze stálezelených H.serratifolia a H. integrifolia ty ale u nás nejspíš zmrznou...ikdyž pokud budou teď všechny zimy jako letos, tak ne..
Co u nás zaručeně vydrží je Lonicera henryi - zimolez henryův - je stálezelený a potřebuje oporu. Má poloopadavého bratříčka L. japonica - z.japonský
Viděl jsem i jednu zeď popnutou hlohyní šarlatovou (Pyracantha coccinea) - Musí se ale začít od mládí a přivazuje se k předem napnutým drátům - je to asi dost náročné

Pokud by jste si přece jen chtěli nakonec dát nějakou opadavou, tak tady máte pár typů:
Capsis - křivouš
Clematis montana - plamének horní
Parthenocissus - přísavník
velice bujný - chmel, nebo dále Polygonum aubertii- rdesno (opletka)
Vitis - réva
Wisteria - vistárie
tyhle popínavky mají sluníčko zaručeně radi :wink:
standys
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 16. 4. 2008 19:18

Mám několikaletou opadavou pnoucí hortenzii a zatím vydržela i zimy mnohem horší, než byla ta letošní 8) . Pokud něco omrzne, dobře po ostříhání obráží. Příkrývám ji na zimu kořeny a ještě trochu chvojím kolem spodních větví. Je samopnoucí, ale pokud se dostane na vápennou omítku, je po pnutí: přísavné kořínky začnou krnět a pak nezbývá, než ji udělat oporu. V tom je stejná, jako keřové hortensie, vápno nemiluje. Přímo na slunci sice poroste, ale líp prospívá tam, kde má aspoň část dne přistínění, nebo polostín.
Fidych
Zahradník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků