Pro živý plot thuje nebo tis?

Nápady, tipy a rady o popínavých rostlinách či pro živé ploty

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod skvrne 13. 3. 2013 08:49

Dobrý den,
mohu se zeptat co by jste doporučili pro živý plot víc, thuji nebo tis?
Cenově mě více zaujala Thuje, ale bojím se jestli není moc náchylná na nějaké nemoci ( myslím ty co způsobují rezavění)?
děkuji předem za reakci
skvrne
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mičurinec 13. 3. 2013 09:20

jednoznačně tis, pocatecni naklady se pozdeji vyrovnaji-vydrzi vam věky, naopak tuje asi casem budete muset prikupovat a tak se to prodrazi, nemluve za par let uz tak pekne nebudou...
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Danielka.9 13. 3. 2013 13:31

Znám živé ploty z tuji a jsou nádherné,husté. Tis je také dobrý jen se mi zdá,že roste pomaleji.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 14. 3. 2013 09:26

Také znám krásné zahuštěné ploty z tújí a jsou staré několik desetiletí. Doma máme jeden takový, stromy necháváme růst spíš volně (jen jedenkrát byly jejich vrcholky zakráceny) a je to výborná clona. Musím to zaklepat, ale zatím žádná nemoc na nich nebyla, a to jsme je nikdy nehnojili. Tisy se mi líbí také, mají i pěkné plody, na kterých si pochutnají ptáci - a na míšku i vy. ;-]
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mičurinec 14. 3. 2013 10:28

Jinak když se tůjim daří jsou opravdu pěkné, ale já osobně bych tůji na zahradu nikdy nevysadil, maximálně jen jako dominantu-tedy strom o 10m, případně zakrslé cv.na skalku. Nelíbí se mi pak jejich plodenství, jsou taková hnědá a ošuntělá, není to vůbec pěkné.
Jinak v Průhonicích měli staré tisy, které kryly výhled, tak je seřízly asi na jeden metr-v pohodě obrazily a jsou ještě lepší než kdysi, to u tůje opravdu nikdy nepůjde.
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Danielka.9 14. 3. 2013 13:18

Je zajímavé,že ty ploty které byly z tuji zasazené ještě za našich rodičů jsou krásné.Zatímco dnešní vysazení si také krásně,ale reziví.Někde jsem četla,že jsou severní a jižní tuje.Nevím co je na tom rozdělení pravdivé,protože dnes si každý napíše co chce.Chtělo by se mi tomu věřit, jelikož ty dnešní reziví ostošest. :hm :hm :pozor
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod takahoj 24. 7. 2017 18:06

Poncirus trifoliátu! Po pár letech jím neprojde ani kočka, slepice, ani divoké prase, natož zloděj! Kam se hrabe jakýkoliv jiný plot či zeď. Živý plot z trifoliáty je nejlepší ochranou každého pozemku. Nezvaný host by musel použít jedině buldozer. Jiným způsobem jej nepřekoná.
takahoj
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PavinaProko 31. 3. 2020 20:10

Jakýkoli plot živých rostlin je samozřejmě velmi krásný, i když čistý. Nejvíc se mi líbí tis.
PavinaProko
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod akaš 30. 8. 2020 19:33

Když porovnám náš živý plot z thůjí a cypřišovců (Cypřišovec Leylandův - Cupressocyparis leylandii), je mnohem krásnější ten z cypřišovců, ale cypřišovec každý rok doroste cca o 1 m, takže se to dost prodraží na zahradnících, kteří to musí ostříhat - 50 m živého plotu.
Chcete-li si pořídit cypřišovec, nekupujte zbytečně drahý vyšší, ale stačí koupit proutky 20-30 cm, vyrostou opravdu rychle.
akaš
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Návštěvník 16. 4. 2021 15:29

Cypriskovy zivy plot je fajn, ale je snadno prostopný, takž na vnější stranu pletivový plot a bude to ok :)
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků