Zastříhávání smrku a borovice

Vše o jehličnanech (koniferách) a jejich pěstování

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod lalala666 18. 2. 2014 18:45

Dobrý den, kdy je prosím vhodné zastříhávat smrk a borovici? Někde jsem dokonce četla, že se do toho člověk nemá pouštět vůbec. Děkuji za odpověď.
lalala666
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod honza70 3. 6. 2014 18:42

Tvůj dotaz jsem četl až dnes ( na toto forum se dívám jen občas ). Na řez jehličin je letos bohužel už pozdě - tedy na správně provedený řez, aby splnil účel a dobře vypadal.

K věci : Borovice - pokud je třeba odříznout odumírající nebo i zdravé větve, je nutno řezat co nejtěsněji u kmene - zde není třeba se ohlížet na správný termín, ale vhodnější je doba vegetačního klidu, čili listopad až zač.března.
Jinak starší dřevo borovice nemá regenerační schopnost - zakrácená větev už do délky neporoste.
U mladých dvoujehlicových borovic - Pinus contorta, P.mugo,P.nigra,P.silvestris - je možno zkrácením loňských výhonů v zimě nebo letošních v létě dosáhnout kompaktnějšího růstu.Jistějšího výsledku dosáhneme, když zaštípneme mladé, ještě měkké výhony do první poloviny května, podle mých zkušeností je nejvhodnější termín 8. - 10. květen. Část pupenových základů ve svazečcích jehlic se pak diferencuje a vytvoří pupeny, které v dalším roce vyraší, větévka se rozvětví a tak zahoustne. Nejlépe to funguje u Pinus mugo - kleč.

Smrk : Snáší dobře řez, ale v dostatečně vlhké poloze, jinak prosychá.Je možno smrky pěstovat a stříhat jako živý plot, nejlépe na jaře před rašením nebo na podzim.

Obecně - mladé stromy jehličin - borovice, jedle, modříny i smrky , pokud ztratí terminální výhon, mají schopnost nahradit jej některou z nejbližších větví, která pak začnou růst vzhůru. Někdy začne takto vzhůru růst i několik větví, pak je třeba vybrat tu nejvhodnější a ostatní šetrně odstranit.U opravdu mladých rostlin, do cca 10 roků, bývá náhrada vrcholku tak dokonalá, že po několika letech není znát, že k nějaké ztrátě došlo.
honza70
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků