Kdy sázet jehličnany

Vše o jehličnanech (koniferách) a jejich pěstování

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod mama1 11. 10. 2007 13:43

Kdy sázet jehličnany, zjara nebo teď na podzim. V lese se sází jehličnany zásadně zjara ale při průběhu počasí v posledních letech většínou uschnou. Ale ani lesáci nejsou schopni mi odpovědět proč ne na podzim. Ovocné stromky se zase sází většinou na podzim. Jaké máte zkušenosti?
mama1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 11. 10. 2007 18:15

Zdravím,
nejvhodnější dobou pro výsadbu jehličnanů (a stejně tak i stálezelených listnatých dřevin) je buď jaro, konkrétně druhá polovina dubna, nebo pozdní léto - doba od konce srpna do konce září. Až do zámrazu tak totiž rostlinám mohou dorůstar kořeny. V říjnu se pak vysazují ovocné dřeviny a z těch okrasných opadavé listnaté dřeviny.
Nicméně vysazujete-li jehličnany kontejnerované, které mají vyvinutý kořenový bal, můžete tak činit v podstatě kdykoli během roku, pokud samozřejmě nemrzne.
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 11. 10. 2007 18:17

A moje zkušenosti - jehličnany jsem vysazovala na jaře i v pozdním létě a úspěšnost byla stoprocentní (hlavní chybou je, když je zapomenete vydatně zalévat i přes zimu, když nemrzne). Ovocné stromky na podzim, některé i na jaře - a úspěšnost byla nižší, řekla bych, že to bylo dáno počasím.
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod Fidych 11. 10. 2007 19:32

Mám stejnou zkušenost: sazenice různých objednaných jehličin nám zasílali zahradníci většinou v tuto dobu, a vždycky se úspěšně uchytily všechny kousky. Ani pak se nikdy nestalo, že by zjara nepokračovaly v růstu. Tak se ničeho nebojte a klidně sázejte
(Třeba to lesákům v zimě ožere vysoká, když není nic jiného, proto nesází teď :wink: Ale vloni dobývali smrčky k výsadbě ze školky na podzim!)
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Irena Forejtová 14. 10. 2007 19:39

Pro výsadbu jehličnanů bych se přimlouvala k podzimní výsadbě. Procento úspěšného ujmutí je opravdu závislé na počasí a pravidelné zálivce. Jsou-li jehličnany zasazeny včas, to znamená, zakoření ještě před příchodem mrazů, pak jim v tom ještě pomáhají podzimní mlhy. Na jaře se sází hůř, zvlášť když je suchá zima, pak se jehličnany ujímají špatně. Takže jsem jednoznačně pro podzim.
Irena Forejtová
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 16. 10. 2007 07:47

V dnešní době je to se sázením jehličnanů a vůbec rostlin v podstatě jedno kdy se sázejí.Zahrádkáři většinou nakupují tyto rostlinky v supermarketech a tam jsou v kontejnerech,tedy následná výsadba je "ze země do země".Ještě k té poznámce o výsadbě v lesích.Tam je to trochu o něčem jiném.Tam totiž v rámci ekonomie výsadby jde o výsadbu prostokořených sazenic ze školky,a jistě uznáte,že není v silách majitelů a hospodářů chodit s konvičkou od sazenice k sazenici a zalívat jednotlivě,proto se volí tento termín bu´d na jaře březen duben nebo podzim říjen listopad ale to jen za předpokladu času,a lidí.
StanislavKrejcar
Návštěvník