Pařezy a jejich likvidace

Vše o jehličnanech (koniferách) a jejich pěstování

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Červík 5. 2. 2007 17:04

Poraďte, jak nejlépe zlikvidovat pařezy po loňských pokácených borovicích - průměr asi 30 cm.
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 6. 2. 2007 14:31

Pařezy se dají likvidovat buď chemicky, nebo mechanicky.
První možnost: koupíte si přípravek určený k likvidaci pařezů jehličnanů (zničí i kořenový systém). Používá se na pařezy, v nichž už není míza, a aplikuje se půl roku až rok (u tvrdších dřevin) po pokácení stromu. Je jedno, zda v zimě, na jaře, v létě či na podzim.:)
Do pařezu se vyvrtají díry - na každých 10 centimetrů jedna - hluboké kolem dvanácti až patnácti centimetrů, do nich přijde likvidační přípravek a otvory se pečlivě zadělají (zátkou, dřevěným kolíkem atd.). Pak už jen čekáme a čekáme - zhruba půl roku či rok, až se přípravek absorbuje do pařezu i kořenů. Z otvorů vyděláme zátky a pařez vhodným podpalovačem zapálíme.:twisted: Proces žhnutí trvá několik dnů, po jeho ukončení zbyde na místě otvor i s popelem - ten lze využít jako hnojivo.
Druhá možnost: k mechanickému zničení pařezů používají profesionálové speciální frézu, kterou se odstraní pařez asi do hloubky dvacet centimetrů pod úroveň okolního terénu. Cena závisí na velikosti pařezů. Pokud jich je víc a po opravdu velkých stromech, doporučuji odbornou firmu.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marz 7. 2. 2007 20:26

Po vetsich stromech - odkopat kolem dokola hodne do hloubky, urezat koreny - treba motorovou pilou a pak treba traktorem tahat :-D Tak nejak to delame my :-)
I blbci letí vzhůru!!!
Je lépe bojovat holýma rukama, než být poražen při nabíjení pušky. - Kulhánek (Cesta krve)
marz
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Červík 8. 2. 2007 20:59

To je všechno hezké, tyhle informace o chemické likvidaci jsem si našla na internetu, ale mě by spíš zajímaly praktické zkušenosti. Zda-li to někdo zkoušel.
Bagr použít memůžu, protože tam nezajede, a ze žnutí mám obavy, aby jsme si nepodpálili barák. Pro názornost přikládám snímek. Stěna domku je hned vlevo.


Obrázek
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marz 9. 2. 2007 10:57

Skotit a parez vykopat rycem, krumpacem a sekerou (popripade motorovou pilou) na koreny.
I blbci letí vzhůru!!!
Je lépe bojovat holýma rukama, než být poražen při nabíjení pušky. - Kulhánek (Cesta krve)
marz
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod standys 9. 2. 2007 16:52

souhlasím. Vaše borovice nebyla zase tak veliká a pařez půjde celkem dobře okopat a kořeny osekat. Navíc borovice měkké dřevo, tak Vám to půjde raz dva :wink:
standys
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Červík 9. 2. 2007 20:39

Tak dobře to nepůjde, zem je samý žlutý jíl. Když jsme odstraňovali kořeny v blízkosti hradby, abychom tam zasázeli thůje, dalo nám to dost velkou práci. Prokopat se do 30cm docela fuška, ale asi nám nic jiného nezbyde. Pařezy jsou na štěstí jen 2.
Ale uvítám každou praktickou zkušenost.
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod standys 10. 2. 2007 14:03

A budete tam něco místo těch borovic sázet? Pokud ne, tak to stačí odhrabat max. do 10 cm a uříznout motorovkou. Pak to přikryjte zeminou a je po starostech. Jaký pak s tím trápení :wink:
standys
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 10. 2. 2007 16:08

Každý máme na tento problém svůj názor a zkušenost.Jen by jsem chtěl upozornit na to,že pokud si někdo představuje,že když živou rostlinu uřízne pod povrchem půdy a jen z estetického hlediska zahrne.Může být překvapen co mu mátka příroda připraví za překvapení v podobě borového "lesa" z kořenových výmladků.Já by jsem spíše navrhoval pokusit se odkopat pařez do hloubky asi 15-20 cm a naočkovat hlívou případně jinou podobnou jedlou houbou.Pokud jste milovníky přípravy houbových pokrmů.Jedná se o dřevokazné houby takže by po nějakých pár letech mohly s likvidací pomoci.Je to jen možné řešení a nápad.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Návštěvník 10. 2. 2007 17:57

No to je nápad! Ale na to místo bude svítit slunce od západu a vlhkosti tam moc nebude. Vydrží to hlíva? Pěstavola jsem ji v igelitovém pytli ve sklepu, ale sklidila jsem jen jednu várku.
Nemůžete pane Krejcar trošku víc poradit, jak na to očkování?
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Červík 10. 2. 2007 18:04

Anonymous píše:No to je nápad! Ale na to místo bude svítit slunce od západu a vlhkosti tam moc nebude. Vydrží to hlíva? Pěstavola jsem ji v igelitovém pytli ve sklepu, ale sklidila jsem jen jednu várku.
Nemůžete pane Krejcar trošku víc poradit, jak na to očkování?a/quote]

A ještě jeden dotaz. Pokud je hlíva dřevokazná houba, nemůže uškodit rostlinám v blízkosti viz. obrázek nahoře - thůje.
Na obrázku je zbytek pařezu po jedné borovici, který budeme muset odkopat, protože hlívu by pes stejně ušlapal a na pravo místo oholených keříčků už jsou osázené thůjky a na jaře přibyde miniplůtek kvůli psu.
Za dřevěným plůtkem zbývá ještě jeden pařez, kam bych ráda houbu naočkovala, ale pořád nevím, zda-li by se mi nepřesídlila na okolní stromky a plůtek. Nikde jinde dřevo není a pod omítku by se doufám nedostala (promiňte mi uvažování neznalce)
Obrázek
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Červík 10. 2. 2007 18:53

standys píše:A budete tam něco místo těch borovic sázet? Pokud ne, tak to stačí odhrabat max. do 10 cm a uříznout motorovkou. Pak to přikryjte zeminou a je po starostech. Jaký pak s tím trápení :wink:-/quote]

Jak už jsem psala nahoře podél hradby už jsou zasázené thůjky.
Kvůli čoklikovi, který přesto, že má boudu, spal pod borovicemi i v zimě, tak jsme chtěli ráz zachovat, ale vzhledem k tomu, že umístění borovic pod dráty vedení nebyla šťastná volba bývalého majitele a přesto, že borovice byly krásné, museli jsme je odstranit.
Za plůtek bych ráda zasadila strom, který nedosáhne takové výšky, barevně zapadne a po čase snad udělá i "stříšku" našemu hafanovi - Myrobalan červenolistý, který se nechá i tvarovat a dorůstá do 4m.Do budoucna před plůtkem počítáme s pergolou na auto.
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Zahradnik 11. 4. 2007 09:10

dobrý den, také bych potřebovala poradit. Likvidujeme starý ovocný sad, zatím se snažíme kořeny vykopávat, ale je to fakt fuška. Vím, a také jste zmiňovali, že existuje přípravek na vymýcení starých pařezů, ale nikde ve velkých centrech (OBI apod.) mně nejsou schopni poradit. Pokud znáte název přípravku, prosím, poraďte. Díky !!!
Zahradnik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 11. 4. 2007 12:29

Zdravím vás, k chemické likvidaci kořenů existuje například prostředek zvaný Root (z angl. slova kořen). Jak s ním zacházet, popisuji hned na začátku této stránky.

Hodně sil. :D
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 11. 4. 2007 12:34

Pokud byste ho nesehnala v běžných obchodech, mrkněte na http://www.zahradaml.cz/zbozi/1792-root ... tor-parezu - v tomto internetovém obchodě si ho můžete objednat za 138 Kč.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Další stránka