Vánoční stromek - jaký máte?

Vše o jehličnanech (koniferách) a jejich pěstování

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod hejjar 20. 12. 2010 16:38

JJ taky jsem ho dělala, na průdušky, i čaj, já to klidně žvýkám čerstvý, tak jako stonky z pampelišek, nebo kvítky sedmikrásek.
hejjar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mičurinec 20. 12. 2010 16:48

my mame vlastni smrcek-tata pred nekolika lety vysadil nahusto do rohu zahrady smrcky tak ted si je řežeme, kdyz nejaky rok jsou osklivy tak se koupi jedlicka, takze se to strida smrk-jedle
jinak ja se zasobuju na zimu co da priroda-takze na jare jdu natrhat kvety podbelu-po zime mam radost, ze clovek vidi neco kvest v prirode a na podzim sbiram sipky - to je clovek rad, ze dela zas tohle-nez bude zima a nic nez cernobilo neuvidi... oboje skvele pomaha a navic to jsou jediny dva bylinkovy caje, ktery mi chutnaji
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 20. 12. 2010 19:46

Kromě medu se z těch smrkových nových výhonků a dalších bylin (i ten podběl tam je) dá udělat čajová směs - je to receptura podle Marie Treben. Ještě se mi sice nestalo, že bych sesbírala všechny ingredience, ale i tak. :mrgreen:

-- 20. 12. 2010 19:50 --

hejjar píše:Vyfotím teď už je tma jeden mám zrovna před oknem, vyrostly asi za 13-15 roků, tak první tři roky jako by stály a potom se zbláznily a jely nahoru. Pod jedním přebývá zajíc.


Jaruško, to budeš nejhodnější! Já se chystám osázet zahradu okrasnými dřevinami a stříbrné smrky mezi nimi určitě budou, tak jsem zvědavá. My jeden taky doma máme, sázely jsme ho s maminkou, když jsem byla malá, a je fakt, že několik let byl pořád stejný a teď letí, jen si vůbec nemůžu uvědomit, kolik mu tak asi je. A už je vyšší než já, vždycky mu to říkám. ;-)
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 20. 12. 2010 19:52

No to jsi mi připomněl, že ve sběru tohoto mám resty - a značné. Na šípky jsem se chystala tak dlouho, až zapadaly do sněhu a nemám žádné a podběl se každoročně stěhuje, nejvíc je ho na čerstvé navážce, čímž aby se lítalo všude možně, aby ho člověk měl. Jako správní kašlalové vaříme z toho taky med - jako z pampelišek. Šípkový čaj jsem si pro tentokrát musela koupit v Bille - tam mají bez ibišku co mi nechutná.
Na stromek ve květináči se těším - jestlipak bude vonět, nebo voní jen ty čerstvě uřezané z lesa?
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 20. 12. 2010 19:57

Tak to já letos šípky mám. Při jejich sbírání mě začala podivně brnět noha, myslela jsem si, že se mně pod nohavici dostala nějaká část větvičky s trny, ale nic jsem nenašla. Pak to přešlo, i když to tak nějak kousalo a bylo nepříjemné. No a ještě asi měsíc nebo dva jsem pak na noze měla červený flek, tak jsem si zpětně říkala, že mě tam kousl nějaký druh toho jedovatého pavouka, co se prý k nám dostal z jihu.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mičurinec 20. 12. 2010 19:59

to by me taky zajimalo, zda ty kontejnerovane voni..?
na sipky trpim, jeden rok nebyly a ja byl nucen si koupit sackovy - no natolik me to odradilo-hl.uplne jina chut!-ze ted kazdorocne sbiram :-D
o tom jsem slysel Katko, ze se tu vyskytli nejaci teplomilni pavouci...
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Moravanda 20. 12. 2010 21:07

Já jsem dneska koupila malou jedličku.
Moravanda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Danielka.9 21. 12. 2010 16:22

Tak a teď ještě napište, jak ty šípky vaříte.Vždyť jak uschnou, tak se z nich ten čaj nedá uvařit.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 21. 12. 2010 17:24

Danielko, jako nejlepší postup jsme doma vyhodnotili tento: šípky, ze kterých chceš dělat čaj, dáš do mikrotenového sáčku (klidně raději do dvou) a paličkou na maso rozdrtíš (nikam ti nic nelítá ;-) ). Pak je dáš buď rovnou do nádoby, ve které budeš čaj dělat, nebo i do malého hrnečku a zaliješ vodou (když je horká, bude čaj dřív). Ale pozor, té vody dáš jen trochu - aby šípky byly zalité. No a necháš vyluhovat. Teprve potom tenhle výluh i s plody zaliješ horkou vodou. Hotovo. My takhle šípky většinou zalijeme na noc, ráno přilijeme horkou vodu a pijeme ho k snídani. A zalít ho můžeš několikrát, chutná pořád dobře. Vlastně výborně! :mrgreen:

No a abychom se vrátily k tématu - jaký stromek budete mít vy?
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Danielka.9 21. 12. 2010 19:40

No jo Katko a co ty chloupky, pořád slyším, že to tam být nemá.My jsme to vždy vařili celé i jak říkáš několikrát.Neměla jsem odvahu je drtit. Většinou se to vyluhovalo až na druhé vaření,bylo to právě zdlouhavé a to mě odradilo.

No stromeček mám už dlouho umělý.Mně už chybí ta správna vánoční nálada než, když jsme měli malé děti.Živé jehličí mám jen v tom keramickém věnečku, který máš také.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mičurinec 21. 12. 2010 22:37

nechame je pres noc namocene ve vode a dalsi den jsou jiz nacucane a caj lze udelat snadno...
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 22. 12. 2010 09:04

Čaj máme ve džbánku a do hrnečků si jej naléváme přes sítko. Chloupky se tak do pusy vůbec nedostanou. Takhle pijeme všechny čaje z bylinek.

Ten adventní keramický svícen je prima, letos mi teprve došlo, že ho můžu použít nejen na svíčky dlouhé a tenké, ale i na ty malé, silnější, tak jsem měla radost. ;-) Stromek máme u maminky (už pár let umělý), jinak jmelí a jehličí ve váze plus v tom svícnu. Jak píšeš o té vánoční náladě, máš pravdu. S dětmi to asi člověk prožívá intenzivněji, ale ono je vůbec těžké se příjemně naladit, když všude kolem vládne komerce. Prožívání Vánoc se pak smrskává do povinnosti nakoupit dárky místo toho, aby se člověk zaměřil na své nitro a svátky prožil tak nějak duchovněji.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hejjar 22. 12. 2010 11:16

-- 22 pro 2010 11:21 --

a tohle 15tileté, co jsou u nás na zahradě, ale mohly mít tak 3 jak byly kupované
smrky u pergoly.jpg


-- 22 pro 2010 11:29 --

Tak se mi to Katko přehodilo, ten menší má cca 9, kontejnerovaný neposílám nešlo to fotit, kontej. je přimrzlý pod velkým smrkem, ale jsem na něj obvzlašť pyšná. Vypěstovala jsem si ho ze semínka. Zdravím
hejjar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 22. 12. 2010 11:57

Jaruško, moc děkuji! Jsou nádherné! :tleskani Vypadá to, že máte velkou zahradu, to je krása! A těch stromů!
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hejjar 22. 12. 2010 12:08

Díky Katko, opravdu velkou a jen stromy, keře a teď začínám s kytkama
hejjar
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků