Jak vypěstovat jehličnan ze seminka

Vše o jehličnanech (koniferách) a jejich pěstování

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod HanaT 19. 12. 2008 17:44

HanaT píše:na roubovaném 30 let starém stříbrňáku nám poprvé vyrostly šišky,
pokud to vyjde tak bude zítra sklizeň a budou se sušit.
Už se těším na to jak je zaseju :tleskani


Tak jsem se dneska konečně dostala na sklizeň šišek,byl jich koš a teď se už suši,
jsu zvědavá jak se vysemení,jsou celé zabalené ve smole/nádherně voní :tleskani
http://ukazto.com/?id=7275293&klic=qYbt1TwM&overall=1
jsou poloviční než u smrku ztepilého/Picea Abies/.
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Návštěvník 19. 12. 2008 18:50

Mám smrčky vlastnoručně vypěstované ze semínek asi 3 roky a jsou asi 30cm veliké, mám i borovičku klač ale bohužel asi z deseti semínek se zachovala jen jedna a tu doslova hýčkám Hodně úspěchů přeje jája
Návštěvník

Odeslat příspěvekod HanaT 19. 12. 2008 19:35

borovičky jsou náchylné na padlí a je třeba je po vzejítí ošetřit Perozínem
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Návštěvník 19. 12. 2008 22:08

Děkuji, to jsem jen zkoušela, nemělí padlí ale posekali mi je protože jsem je neupozornila,že tam jsou a než jsem si to uvědomila tak už byla katastrofa a bohužel nebyly jediné. Křovinořez je zrádný.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Martin-Br. 18. 1. 2009 02:23

Zdravím všechny zahrádkáře a pěstitele. Náhodou jsem narazil na toto téma a velmi mě zaujalo, protože se taky trochu zajímám o okrasné jehličnany a listnáče. Pěstuji pár kousků smrku stříbrného, smrku brewerového, černé borovice, borovice stříbrné(vznešené), borovice korejské, atd. Jsem amatér a jak tak čtu, hodně se tady píše o náchylnosti malých semenáčků na "padlí". Nevím přesně co to znamená, předpokládám, že to asi je nějaká půdní plíseň nebo hniloba...
Smrky a borovice se mi s úspěchem daří pěstovat, ale s jedličkami je to podstatně horší a to co mi vzešlo, tak i z poloviny v prvních měsících nějak zahnilo nebo je napadla ta plíseň (padlí) - nevím. Na povrchu substrátu však žádná plíseň ani nic podobného nebyla. V chemických přípravcích se moc nevyznám, ale pár už jsem si jich koupil.
Jinak největší pěstitelský úspěch jsem prozatím měl s Borovicí (pinus murrayana) - ta mi vzešla takřka na 99% a teďka na zimu už se začíná zbarvovat v hezkém purpurovém nádechu, doufám, že to nebude nějaká choroba, to bych byl z toho celý špatný :-l
P.S.: přidal bych i nějaké fotky, ale nevím, jak je tady vložit. :hm
Děkuji za příp. odpovědi. ;-)
Martin-Br.

Odeslat příspěvekod HanaT 18. 1. 2009 09:58

Padlí je houbová choroba která napadá semenáčky ,nejvíce jsou na to náchylné jedličky,příčinou je hodně vlhké a studené počasí,
poznáte to tak že jehličky nejsou narušené a stonek začíná od země chřadnout a v půli se zlomí a odejde celá rostlinka ,
na výsevní ploše se to projevuje jen místy ne na celé ploše najednou.

Fotky je nejlepší sem dát přes http://ukazto.com/
prvně zadáte procházet ,vyberete fotku,nahrát a pak až ji máte nahrátou tak stahnete
ctrl.C a do fora ctrl.V
zkuste to rádi se podíváme na vaše výpěstky.
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ra.cermak 18. 1. 2009 10:34

Paní Hano ta pinus to je ta která má ty jedlé oříšky jen můj hloupej dotaz :?: :-[
ra.cermak
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod HanaT 18. 1. 2009 11:36

nevím co myslíte ,ale pinus je česky borovice.
nemyslíte vy pistácie?
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ra.cermak 18. 1. 2009 11:52

HanaT píše:nevím co myslíte ,ale pinus je česky borovice.
nemyslíte vy pistácie?

Jak to loupou z těch šišek piniové oříšky se temu asi říká ???? jest li jsem se nespletl
ra.cermak
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Martin-Br. 18. 1. 2009 15:06

Děkuji, za rady - hned to vyzkouším. ;-)
Jedlé "oříšky" má Borovice Limba, to budou asi ty piniové oříšky :-))
Martin-Br.

Odeslat příspěvekod Návštěvník 18. 1. 2009 15:37

PINIOVÉ OŘÍŠKY jsou produktem BOROVICE PINIE (PINUS PINEA). Chutnají po mandlích, jsou sladké.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Martin-Br. 18. 1. 2009 16:13

Návštěvník má pravdu, piniové oříšky jsou jen jedny od Pinus Pinea, Limbové jsou údajně taky jedlé, ale tak dobré asi nebudou... :nenapadne
Tady jsou ty fotografie. Zbytek je na zahradě pod sněhem a ostatní sadba se stratifikuje...
http://ukazto.com/?id=7669032&klic=8fMDdYgm&overall=1
Martin-Br.

Odeslat příspěvekod ra.cermak 18. 1. 2009 16:15

Návštěvník píše:PINIOVÉ OŘÍŠKY jsou produktem BOROVICE PINIE (PINUS PINEA). Chutnají po mandlích, jsou sladké.

sem se skoro trefil že jo :lol:
ra.cermak
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ra.cermak 18. 1. 2009 16:16

Martin-Br. píše:Návštěvník má pravdu, piniové oříšky jsou jen jedny od Pinus Pinea, Limbové jsou údajně taky jedlé, ale tak dobré asi nebudou... :nenapadne
Tady jsou ty fotografie. Zbytek je na zahradě pod sněhem a ostatní sadba se stratifikuje...
http://ukazto.com/?id=7669032&klic=8fMDdYgm&overall=1

to je špica co ale musí to bejt trpělivosti na to nemám :-[ :-[
ra.cermak
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod HanaT 18. 1. 2009 16:23

Martine máte moc pěkné semenáče,já ale jsem zvyklá je mít na záhoně ve velkém,pracuji v lesních školkách ,kde máme 15 ha poli
Ať vám rostou a máte z nich radost.
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků