Pařezy a jejich likvidace

Vše o jehličnanech (koniferách) a jejich pěstování

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod kejki3 18. 1. 2009 00:16

Je tohle ještě zahradnické forum?
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Návštěvník 6. 2. 2009 08:41

Prosím o radu ,jak chmicky nebo jinak zlikvidovat pařes po starém stromu ,který je stále v zemi.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ra.cermak 6. 2. 2009 11:09

Návod je napsán hned tady jako druhý příspěvek :nenapadne
ra.cermak
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radovan Kunc 6. 2. 2009 12:12

K
Návštěvník píše:Prosím o radu ,jak chmicky nebo jinak zlikvidovat pařes po starém stromu ,který je stále v zemi.
Radovan Kunc

Odeslat příspěvekod crosan 6. 2. 2009 12:22

Vraťte se na stranu nebo list 1 a přečtěte si příspěvky
crosan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod M@ngo 16. 10. 2010 09:22

Navrhuji kontaktovat buď město či soukromou firmu, která se tímto tématem zabývá a požádat je o vyfrézování pařezu. Do tisícovky máte po pařezu a je to pěkná a efektivní práce. Kdo má čas čekat rok?
MM...3310 5210 7210 N80 P900 P910i (5000) BB9780&apod. ... nová éra ...MM
M@ngo
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pařezkiller 19. 11. 2011 23:56

Likvidací pařezů se zabývám již mnoho let:tady je návod a možnosti:

Trhání pařezů
Trhání pařezů je možné více způsoby. Záleží na velikosti a hlavně jaké má kořeny-do stran nebo dolů.Vhodné je neřezat stromy u země ale hned je vyrvat,dokud mají kmen,který působí jako páka.

Chemické sarapatičky jsou na prd ,je to pomalé a mnohdy neúčinné.A někdy i riskantní-zdroje pitné vody.

1 možnost -pařezová fréza-rychlý způsob zrušení pařezu ale ne celého,frézuje cca 20cm pod úroveň terénu. Kořeny zůstanou.Takže může znovu obrazit.Potřít rundapem.

2 možnost-vytržení nějakým silným strojem(bagr,náklaďák, atd.)- kolem pařezu se uváže smyčka ze řetězu a za ní teprve pevné lano(nejlépe ocelové) druhý konec k autu. S autem nacouvat co nejblíže k pařezu (pozor na přejetí lana) a plnou silou dopředu-škubnout. Pozor lano musí být dostatečně pevné jinak se přetrhne(já používám ocelové lana nebo řetězy s nosností od 5 tun do 120 tun-pro VT-34)Tímto způsobem se dá pařez vyrvat i s kořeny a nehrozí , že bude znovu obrůstat tak jako při frézování.

3 možnost- bagr s podkopem-Bagr si udělá díru kolem a zároveň ho vytáhne a zasype díru, výhoda vytažení celého pařezu. Celkem rychlá metoda

4.možnost -Silný naviják (např. na autě)-Záleží na síle navijáku. Pro příklad Naviják na LKT vyrve celý smrk i s kořeny- žádný pařez. Pro menší pařezy a pařezy odkopané stačí ruční řetězový hupcuk s nosností 3 tuny a výš, lano a kurta na smyčku nebo řetěz. Pařez uvážeme na liščí smyčku (při tahání se stahuje- oprátka) za ni zahákneme dolní hák navijáku a naviják(uvážeme za jiný pevný bod-silný strom, sloup,atd.) a začneme to natahovat, v průběhu si popř. přesekneme kořeny a do díry kolem pařezu nalejeme hodně vody(-o hodně to usnadní tahání-menší odpor hlíny-doporučuji u každé metody-Kromě frézy) tímto vyrveme celý pařez.

Zbylé kořeny v zemi postříkáme Rundapem ,aby neobrážely. -Problém syrových pařezů-Doporučuji u každé metody-hlavně u frézy

5.možnost:Pouze u malých stromků, keřů: Osobní auto, nějaké větší (např škodovku, VW, atd.) + vázací prostředky.
Pařez: pařez uvážeme na smyčku buď přímo např tažným lanem nebo kurtou a zahákneme za kouli nebo za oko pod autem (vzadu) nacouvat k pařezu a škubnout. Podle potřeby zopakovat.
Celý stromek (keř): stromek uvážeme co nejvíc nahoře, za kmen (pozor nevázat za větve-ty se utrhnou)
Zahákneme za auto a stejný postup. Lano musí mít ale dostatečnou nosnost, jinak hrozí úraz nebo škody na majetku (autě).

6 .možnost:nechat vyhnít.Trvá to dlouho.Ale nenadřete se .Doporučuji navrtat všude do pařezu díry.Popř tam nalít vodu.

7.možnost:Výbušninou: Jsou na to firmy ,ale sami to nezkoušejte.

8.možnost: Vypálit ohněm.Ale je to nebezpečné a někde i zakázané.Doporučuji se zeptat na příslušném OÚ jestli to v dané obci není zakázané.Pařez může hořet i pěkných pár dní.
Pozor na vznik nekontrolovatelného požáru okolí.Nepoužívat benzín.

9.možnost.Chemickou cestou.navrtat díry a nasypat ledek,přikrýt a za rok zapálit.

10.možnost: uříznout pilou pod úrovní země.Pařez odkopeme,očistíme smetáčkem ,na pilu si nasadíme nějaký mizerný řetěz a uřízneme pod úrovní trávníku.Navrtáme díry a polejeme Rundapem. Zasypeme a posypeme travním semenem.

Nejjednodušší způsob: silný bagr s podkopem nebo vyprošťovací tank VT 34, VT 55 A, VT 72 M4CZ.U těchto tanků síla hlavního navijáku je až 120 tun pře 2 kladky. U tanku je nutná potřeba místa a vjezd min. šíře 3,75 m a nosnost terénu 48 tun-tzn. že to nelze postavit na podsklepený dvorek. Jinak v poho.




Při kácení stromů doporučuji: Neřezat strom u země-vznik pařezu.Pokud budete kácet strom je lepší ho hned vytáhnout celý,jelikož to jde snáze.Pokud ho nebudete chtít hned vytahovat
celý tak ho neřezejte u země ale nechte kmen,pro následné vytažení. Pokud ponecháte jen pařez , může vám v budoucnu dělat problémy-sekání trávy,výkopy,vosy atd.
Ideální postup zrušení celého stromu: Pilou ořezat pouze větve, podle velikosti ( a způsobu vytržení) strom odkopat (malé není potřeba)+ jedna z výše uvedených možností. Např : Švestka s kmenem v průměru 25cm.Ořežu větve,zavážu řetěz(nahoře kmenu, vezmu hupcuk 3,2 tuny, zaháknu dolní hák,najdu jiný pevný bod např : lípa v pr. 40cm zavážu lano dole u země ,zaháknu druhý konec navijáku natáhnu a zavážu na pevno. A začneme napínat,strom se začne vyvracet , k dispozici máme sekeru.Pokud tam drží nějaký kořen,usekneme a takto pokračujeme dokud strom nevyleze.
Zbylé kořeny potřeme např. Rundapem . Díru zasypeme,přidáme travní semeno a zaválcujeme ,popř. pošlapeme ,lehce zalejeme vodou-pozor na vyplavení semena.)
Za pár týdnů nepoznáte, že tam nějaký strom byl.Pozor na nosnosti hupcuku. Nelze tahat pařez o průměru 60cm hupcukem s nosností 800kg.Z vlastní zkušenosti bych na to vzal aspoň 3 tunu.

Pozor taky na to za jaký strom nebo jiný bod vážete druhou stranu navijáku. Aby se vám nestalo že pařez se ani nehne a vy si vytrhnete např. zdravou hrušku nebo nějakou trubku.Vázací bod musí být vždy pevnější než strom který chcete vyrvat.

Při vázaní druhého háku hupcuku je potřeba celý systém natáhnout tak aby to bylo co nejméně prověšené.Tzn něž to uvážete na pevno k nějakému jinému stromu,ručním tahem za lano to napněte a následně to zavažte na pevno.To je z důvodu,že pokud to neuděláte tak to sice udělá naviják,ale máte polovinu zdvihu(délky řetězu) pryč a na vytržení pařezu vám to třeba nedá.Jednoduše:Pokud má hupcuk zdvih např. 4 metry tak než to napnete tak máte jen např. 3m řetězu a na pařez vám to nemusí stačit.Stalo se mi i přes to že jsem to měl napnuté už před uvázáním,že mi 6m zdvihu nestačilo.Strom byl dlouhej (cca 25m) a než jsem ho položil musel jsem ten naviják převázat jinam.

Tip:
U každé metody doporučuji aspoň trochu odkopat a nalít mezi kořeny hodně vody-nejlépe tlakem (hadicí s tryskou, nebo WAPkou) tím se vyplaví hlína z kořenů a pařez už tolik nedrží.U metody frézování nikdy vodu nelít. Tím se ztratí polovina odporu. Špatné je vznikne bahno a dost velké. Ale zase to usnadní o hodně práci (cca 50-60%).
Tento postup není nutný u strojního trhání (tzn. bagrem, frézou, tankem)
Naopak doporučuji u metody trhání hupcukem,ručně, autem a navijákem na autě (ne na tanku, tam je to vzhledem k síle zbytečné)


Tímto způsobem se dají vytrhnout i betony,ploty,trubky,sloupy,atd. Dokonce se tímto způsobem dají dělat i demolice.Já to dělám,ale normálně to nedoporučuji,je to dost nebezpečné a vyžaduje to znalosti nosností,navijáků ,lan, konstrukcí staveb,atd.

Trhání pařezů video:

http://www.youtube.com/watch?v=M1IkGBn0 ... re=related nebo
http://www.youtube.com/watch?v=cHSE59qg ... re=related



Tento článek je volně šiřitelný pouze jako návod. Nenesu odpovědnost za vzniklé škody a úrazy. Nosnosti a stav vázacích prostředků,i navijáků je nutné před použitím zkontrolovat,jakož i způsob uvázání.
pařezkiller
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pařezkiller 18. 12. 2011 18:49

Návod na likvidaci pařezů
Záleží na prostoru kolem na okolních stavbách a inženýrských sítích.
Vhodné je neřezat stromy u země ale hned je vyrvat,dokud mají kmen,který působí jako páka.

1 možnost -pařezová fréza- rychlý způsob zrušení pařezu ale ne celého,frézuje cca 20cm pod úroveň terénu. Kořeny zůstanou.Takže může znovu obrazit.

2 možnost-vytržení nějakým silným strojem- (bagr,náklaďák, atd.)- kolem pařezu se uváže smyčka ze řetězu a za ní teprve pevné lanodruhý konec k autu. S autem nacouvat co nejblíže k pařezu a plnou silou dopředu-škubnout. Pozor lano musí být dostatečně pevné jinak se přetrhne.Tímto způsobem se dá pařez vyrvat i s kořeny a nehrozí , že bude znovu obrůstat tak jako při frézování.

3 možnost-
bagr s podkopem- Bagr si udělá díru kolem a zároveň ho vytáhne a zasype díru, výhoda vytažení celého pařezu.

4.možnost -Silný naviják (např. na autě)-Záleží na síle navijáku.

Pro menší pařezy a pařezy odkopané stačí ruční řetězový hupcuk s nosností 3 tuny a výš, lano a kurta na smyčku nebo řetěz. Pařez uvážeme na liščí smyčku (při tahání se stahuje- oprátka) za ni zahákneme dolní hák navijáku a naviják uvážeme za jiný pevný bod-(silný strom, sloup,atd.) a začneme to natahovat, v průběhu si popř. přesekneme kořeny a do díry kolem pařezu nalejeme hodně vody(-o hodně to usnadní tahání-menší odpor
Naviják na autě: kolem pařezu uděláme díru, zavážeme pařez na smyčku zahákneme hák s lanem,autem najedeme čumákem k pařezu(min však 3m od něj)-dle možností, auto zabrzdíme,zařadíme rychlost a založíme kola např cihlou,dřevem atd.. a zapneme naviják.Pokud má velkou nosnost pařez vyleze ,pokud se mu nechce tak mu pomůžeme, sekerou useknout kořeny.

5.možnost: Pouze u malých stromků, keřů: Osobní auto, nějaké větší ( např : Škodovku, VW, teréňák,atd.) + vázací prostředky.
Pařez: pařez uvážeme na smyčku buď přímo např tažným lanem nebo kurtou a zahákneme za kouli nebo za oko pod autem (vzadu) nacouvat k pařezu a škubnout. Podle potřeby zopakovat.
Celý stromek (keř): stromek uvážeme co nejvíc nahoře, za kmen (pozor nevázat za větve-ty se utrhnou)
Zahákneme za auto a stejný postup. Lano musí mít ale dostatečnou nosnost

6 .možnost: nechat vyhnít. Trvá to dlouho.Ale nenadřete se . Doporučuji navrtat všude do pařezu díry.Popř tam nalít vodu, nebo ledek a zakrýt.

7.možnost: Výbušninou: Jsou na to firmy ,ale sami to nezkoušejte.

8.možnost: Vypálit ohněm. Ale je to nebezpečné a někde i zakázané. Doporučuji se zeptat na příslušném OÚ jestli to v dané obci není zakázané.Pařez může hořet i pěkných pár dní.
Pozor na vznik nekontrolovatelného požáru okolí.nevypalovat v lesním terénu.Oheň se šíří pod zemí-požár lesa.

9.možnost. Chemickou cestou. navrtat díry a nasypat ledek,přikrýt a za rok zapálit.


10.možnost: uříznout pilou pod úrovní země. Pařez odkopeme,očistíme smetáčkem ,na pilu si nasadíme nějaký mizerný řetěz a uřízneme pod úrovní trávníku.Navrtáme díry a polejeme Rundapem. Zasypeme a posypeme travním semenem.

11.možnost: vytržení heverem na auta: pokud nemáme k dispozici bagr, hupcuk,nebo naviják,a chcete se zbavit pařezu tak stačí pařez odkopat,usekat kořeny a použít hydraulický nebo hřebenový zvedák-hever.Najdeme ten nejsilnější kořen. Podhrabeme aby se pod něj vešel zvedák,zvedák podložíme nějakou větší plochou- cihlou, železnou plotnou, silným prknem tak aby se nebořil a začneme zvedat.K dispozici máme sekeru na zbylé kořeny.takto pařez zvedáme dokud nevyleze.Pokud je hever dost silný(např .5 tun) tak pařezy jdou jak máslo
Takto jdou i pařezy od ořechů.Jeden jsem dělal včera,pařez 90cm v průměru.Vykopal jsem díru cca metr hlubokou a stejně širokou,vzal jsem hydr. hever (tzv panenku) nosnost 12 tun ,podložil jsem ji železnou deskou o rozměru 30cmx30cm a 10mm silnou a začít zvedat-jde to krásně. Za asi hodinu práce byl pařez venku. A pak jen zasypat díru a pařez do kotle.
Přílohy
1.jpg
ideáně připravený pařez pro vytržení.
pařezkiller
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod daivs 7. 4. 2012 09:54

Zrovna jsme koupili nový pozemek se starým barárek a chtěli by jsme skácet cca 3 ovocné stromy (obvod mají +-40cm) a asi 5 vyšších tůjí abychom místo nich mohli stavět novou stavbu. Je nutné mít nějaké povolení (ohlášku) když už začalo vegetační období?? A jak by to bylo s kácením kdyby pozemek patřil občanskému sdružení?

děkuji za odpověď
daivs
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kejki3 7. 4. 2012 16:36

Na osobě vlastníka nezáleží.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Návštěvník 24. 9. 2015 11:00

marz píše:Po vetsich stromech - odkopat kolem dokola hodne do hloubky, urezat koreny - treba motorovou pilou a pak treba traktorem tahat :-D Tak nejak to delame my :-)

Dobrý den, zajímalo by mě jak se likvidují již vykopané pařezy, co s nimi?
M. Bednářová
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Návštěvník 29. 9. 2017 00:45

Zahradnik píše:dobrý den, také bych potřebovala poradit. Likvidujeme starý ovocný sad, zatím se snažíme kořeny vykopávat, ale je to fakt fuška. Vím, a také jste zmiňovali, že existuje přípravek na vymýcení starých pařezů, ale nikde ve velkých centrech (OBI apod.) mně nejsou schopni poradit. Pokud znáte název přípravku, prosím, poraďte. Díky !!!
Návštěvník

Odeslat příspěvekod 1612GD 24. 3. 2019 10:38

StanislavKrejcar píše:Každý máme na tento problém svůj názor a zkušenost.Jen by jsem chtěl upozornit na to,že pokud si někdo představuje,že když živou rostlinu uřízne pod povrchem půdy a jen z estetického hlediska zahrne.Může být překvapen co mu mátka příroda připraví za překvapení v podobě borového "lesa" z kořenových výmladků.Já by jsem spíše navrhoval pokusit se odkopat pařez do hloubky asi 15-20 cm a naočkovat hlívou případně jinou podobnou jedlou houbou.Pokud jste milovníky přípravy houbových pokrmů.Jedná se o dřevokazné houby takže by po nějakých pár letech mohly s likvidací pomoci.Je to jen možné řešení a nápad.


Většina jehličnanů včetně borovice a smrku z pařezů neobrůstají, výjimkou o které vím je tis, ten se dá tímto způsobem dobře zmladit.
1612GD

Odeslat příspěvekod Jarunka 28. 9. 2020 10:22

Návštěvník píše:Prosím o radu ,jak chmicky nebo jinak zlikvidovat pařes po starém stromu ,který je stále v zemi.
Ahoj, způsobů je hned několik :) Doporučuji si přečíst třeba https://www.domky-delta.cz/blog/jak-se- ... to-snadno/ Já jsem se nakonec rozhodla pro dřevokaznou houbu, protože jsem chemii používat nechtěla.
Jarunka

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron