Zmlazovací řez stromu šeříku

Vše, co se týká pěstování okrasných listnatých stromů a keřů

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod vitovec 28. 1. 2021 17:43

Strom šeříku na dvoře chalupy má kmen o průměru 40 cm a výšce 1,8 m, délka nejdelších větví je 7 m, je starý cca 70 let a kvete velkým množstvím malých drobných květů. Na obrázku je po vyřezání cca 1 m3 proschlých a zahušťujících větví. Před cca 40 lety byl prý již jednou zmlazen ořezáním větví cca 0,5 m od kmenu. Nové větve /dvojnásobný počet/ již nemají vitalitu a prosychají. U kmene a v dolních částech větví vyhnalo několik "vlků". V literatuře a i zde na fóru jsem nalezl rady týkající se zmlazení šeříku, bohužel jen u keřů. Proto prosím zkušenější o čtyři rady:
- je možné tomuto šeříku ještě prodloužit život zmlazením?
- jak hluboko zmladit /zkrátit/ jednotlivé větve?
- nejvhodnější termín /roční období/ pro řez?
- bylo by vhodné při řezu zredukovat počet větví jejich vyřezáním u kmene?
Děkuji předem za rady a poučení!
Obrázek
vitovec

Odeslat příspěvekod vitovec 29. 1. 2021 07:59

chyba se asi vloudila - znovu obrázek:
Obrázek
vitovec

Odeslat příspěvekod Žak 29. 1. 2021 11:41

Chvályhodný záměr! Jak už Vám na jiném fóru radí pan Dvořák-kdy, v jaké výšce, co po dalším růstu... Já být Vámi, tak se nejprve pokusím cinknout do Pelhřimova-ne kvůli žehu, kr.pece tam prý nemají, ale za účelem zápisu v knize rekordů. Pak bych možná prosvětlil korunu-snad by to mělo pozitivní vliv na celkový zdrav.stav dřeviny a možná i na velikost, trvanlivost, vybarvení a voňavost květů! Pokud rostlině cíleně nedopřáváte výživu, tak je nejvyšší čas toto napravit-ať už provedete nějaký řez a střih, nebo žádný, určitě to šeřík uvítá. Je předpoklad, že na kmeni a starších větvích je nepotřebná, odumřelá povrchová část kůry, kterou je dobré odstranit. Taky by mě zajímalo, zda se na rostlině kromě mechu, lišejníků nacházejí plodnice, plodničky hub-bochníčky rezavohnědé, vějířkovité bílo šedé, či žluté, oranžové...vláknité???
Žak

Odeslat příspěvekod vitovec 30. 1. 2021 15:36

Dobrý den! Děkuji za rady a zájem o můj dotaz. Malé doplňující údaje: Šeřík roste v nadm. výšce 750 m, podhůří Šumavy - Sušicko. Vysazen byl v rohu zeleninové zahrádky, nyní je tam trávník a pod stromem jsou květinové záhony, "dotované" kompostem a hnojivy. "Podvýživou" a suchem tedy šeřík netrpěl a netrpí. Nyní bohužel kvete velkým množstvím drobných květů s minimálními přírůstky a prosycháním konců větví. Po zmlazení mu rozhodně přilepším kompostem a hnojem. Kůra je taková jak předpokládáte, dlouhá odlupující se vlákna spirálovitě kolem kmenu. Žádné stopy hniloby, dřevokazných škůdců a hub jsem nenalezl. Rány po prvním zmlazení před třiceti lety jsou dobře zahojeny a zaceleny.
vitovec

Odeslat příspěvekod Žak 30. 1. 2021 18:43

Porost pod tímto ctihodným stromem je jistě také hodnotný, ale velikánovi nad sebou konkuruje. Tím ani toť nenaznačuju, že by se musel dát do pryč, ale směřuju tudy: aby šeřík nebyl bez, ted bez výživy, je vhodné tuto zapravit do větší hloubky. Aby neutrpěly např.cibule v půdě, je možno použít tekuté, rozpustné formy hnojiv. Po řezu stojí za to rány zatřít, já s úspěchem používám hnědý, matný balakryl.
Žak

Odeslat příspěvekod vitovec 4. 2. 2021 17:19

Dobrý den. Děkuji za Vaše rady, podle nich a rad p. Dvořáka se v březnu do toho zmlazení šeříku pustím. Na ošetření ran použiji "lesácký" SANATEX.
vitovec

Odeslat příspěvekod vitovecj 24. 5. 2023 11:33

Dobrý den!
Ještě jednou děkuji všem za rady a sděluji jak to dopadlo!
V březnu 2021 jsem šeřík podle vašich rad zmladil o 2/3 až 3/4 délky větví. Nové výhony délky přes 1 m jsem zkrátil o 1/2, prosvětlovat jsem ani moc nemusel, o to se postarala silná bouře v srpnu 2021, která ředu výhonů pěkně, z kůry vylámala. Jako by četla vaše rady. :-) Na podzim 2022 jsem novou korunu prosvětlil, letos šeřík vykvetl. Obrázek přikládám
IMG_0355.jpg
vitovecj
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Žak 25. 5. 2023 09:26

Již jsem viděl na f.Zahrádkáře-nádhera!
Žak


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků