Řez Acer platanoides´Globosum´´

Vše, co se týká pěstování okrasných listnatých stromů a keřů

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Martina P 25. 1. 2011 00:29

Dobrý den,

byla bych moc ráda, kdyby mi nějaký odbroník přes javory poradil, jak dobře ořezat tento javor. Byla nám skupinka tří stromů vysázena obcí před naší prodejnu a za ta léta (jejich stáří cca 15 let) už se dost rozrostly a potřebujume jich trochu zrerukovat. Tak bych ráda věděla, jak se postupuje při řezu těchto javorů. Ještě podotýkám, že nikdy upravované nebyly, průměr jejich koruny je 3 - 4 m a mají ji krásnou kulovitou.

A ještě jeden dotaz. Prostřední má korunu spíš oválnou s tím, že přirůstají pouze obvodové větvě, ale horní větvě nepřirůstají a listy jsou malé a často zbarvené do červena. Jedná se o nějakou chorobu nebo poruchu?

Děkuji
Martina P
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 27. 1. 2011 13:49

Rada zní asi takto,pokud je výsadba provedena na obecním pozemku a "majitelem" javorů je obec,je třeba dát podnět k řezu obci.Obec by si měla zjistit buď v nejbližší okrasné školce,případně na lesní správě možnost odborného řezu.Někdo to řeší objednáním Stromolezců,ale ti (někteří) se spíše specializují na kácení a likvidaci,podle toho to v mnohých vesnicích a městech tak vypadá jak to vypadá.Řez u okrasných stromů se dělá většinou pouze minimálně a pouze když to okolnosti vyžadují,většinou se odstraňují větve suché,korunu nevhodně zahušťující,případně ohrožující osoby pod těmito se vyskytující.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Martina P 28. 1. 2011 10:29

Děkuji za odpověď, ale zrovna na toto jsem se neptala. Já vím, že řez okrasných stromů se za normálních okolností neprovádí, ale tyto stromy jsou vysázeny docela nevhodně na malém prostoru, nedá se pod nimi už chodit a protože je máme přímo před obchodem na prodejním prostranství, prostě je potřebujem prořezat. A s obcí si taky hlavu nelamte. Spíš bych ráda věděla nějaké pravidlo při jejich řezu a stejně tak i odpověď, zda jeden ze stromů netrpí nějakou nemocí. Přikládám odkaz na fotku, je to ale už je to pár let http://www.kvetinarstvi-sedmikraska.cz/o-nas/
Martina P
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ram1 28. 1. 2011 12:18

Měly být roubovány na vyšším kmeni, jinak by neměly chybu. Obávám se, že jakýkoli řez u kultivaru s takto kulovitou korunou nebude nic moc. Jinak je řez většiny javorů trošku specifický. Při řezu během vegetačního klidu "krvácejí" roní mízu. (což se využívá k výrobě javorového sirupu)
V tomto případě pokud vůbec řezat tak bych se soustředil jen na nízko rostoucí větve, ale jak to esteticky dopadne si netroufám posoudit.
"Chorobu" si takhle z popisu rovněž netroufám posoudit.
Ram1
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 29. 1. 2011 15:20

Pokud se jedná pouze o úpravu korunky z důvodů neomezeného pohybu pod nimi,tak stačí asi odstranit spodní dvě patra větví na větevní kroužek,a mělo by to stačit.S výronem pryskyřice v době rašení a nástupem do vegetace si zase tolik starost dělat nemusíte,po provedeném řezu ránu zamázněte štěpařským voskem nebo balzámem,případně stačí v nouzi obyčejná sádra s fungicidem.- Většinou během vegetace si vzniklé spodní patro upraví poklesnutím prostor pod korunkou,ale nikdy to nebude tak jak to bylo před odřezem.Pokud se řez provede na větevní kroužek tak toto estetice neubere.....
StanislavKrejcar
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků