přesazená lípa

Vše, co se týká pěstování okrasných listnatých stromů a keřů

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod bedrunka 4. 2. 2008 13:04

Hezký den,s manželem jsme teď přesadili asi 5letou lípu velkolistou,museli jsme jí přesekat velké kořeny,ale snažili jsme se co nejšetrněji.Jinak by musela být poražena a to jsme nechtěli.Co myslíte,má šanci?
bedrunka
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 4. 2. 2008 14:24

Zdravím Vás, Bedrunko, vzrostlejší a starší stromy se přesazují vždy hůře - mají rozsáhlejší kořenový systém, takže při vyjmutí z daného místa je třeba vykopat hlubokou a širokou jámu, abyste jej co nejméně porušili a zachovali. Škoda že jste s přesazením nepočkali do března. Teď mají rostliny vegetační klid a takovéto radikální změny jim nesvědčí. Myslím si tedy, bohužel, že to lípa nezvládne. Nicméně nás může překvapit, takže ji ve dnech, kdy nebude mrznout, pořádně zalévejte. A dejte vědět, jak se jí daří.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 4. 2. 2008 19:34

Lípa je ještě poměrně mladá, takže by se překvapení mohlo konat. Vzhledem k zimě - nezimě by naděje neměla umírat :idea:, pomalu se začínají dřeviny budit, budeme držet palce!
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod bosto2 4. 2. 2008 19:53

Je teplá zima a tak má naději že se zakoření . Je potřeba vyrovnat ztrátu kořenů hlubokým seříznutím koruny.
Mimo jiné pěstuji jmelí a ochmet
bosto2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bedrunka 5. 2. 2008 08:17

Děkuji za rady a ještě bych se chtěla zeptat,co mám tedy udělat s tou korunou,museli jsme jí uřezat ty nejsilnější větve(a zatřeli),protože bychom ji nemohli přenést.Zůstaly jí boční tenší,tak ty mám taky zastřihnout?
bedrunka
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 5. 2. 2008 10:45

Po přesazení se má koruna stromku zakrátit, a to až o dvě třetiny - takže ano, platí to pro všechny větve. Jistou naději vidím v tom, že lípa patří ke stromům, které přesazení snášejí poměrně dobře. Musíte ji ale stále sledovat a opečovávat.
Jinak ještě k samotnému přesazování - pro příště: než přesadíte vzrostlejší strom, měli byste ho na to připravovat zhruba dva roky. V tom prvním odkopete polovinu kořenů stromu, ty silné přesekáte a zbytek zasypete zeminou. Další rok to samé s druhou polovinou. Dáte tak prostor pro růst nových kořínků. No a až třetí rok, kdy bude strom takto nachystaný, jej můžete přesadit. Takto podpořený rozvoj kořenového vlášení je velmi důležitý, protože právě ono se podílí na příjmu živin i vody.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 5. 2. 2008 11:04

Ještě mě napadla jedna drobnost, možná to už máte tak udělané, v tom případě se omlouvám: spodní prostor kolem lípy upravte do tvaru tzv. mísy - půda na okrajích sázecí jámy musí zůstat zvednutá, aby udržovala vodu při zalívání, která by jinak zbytečně odtékala. :wink:
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bedrunka 5. 2. 2008 11:46

Moc Vám děkuji,hned jak přijdu domů,udělám jí sestřih,aby se mi ta holka moje ujala :oops: ,přeji krásný den.
bedrunka
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bedrunka 13. 5. 2008 07:19

Krásný den všem,podávám hlášení o přesazené lípě.Vyrašila,je olistěná a vyráží nové větvičky na uřezaných velkých větvích :-D .Hnojila jsem,zalévám když neprší a když vidím ty zelené lístky,tak mám obrovskou radost. :love: .Děkuji za vaše rady a přeji vám ,ať se vám podaří vše,na co sáhnete :-))
bedrunka
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 13. 5. 2008 10:03

Tak to je prima zpráva! :tleskani Nemáte fotku holky jedné bojovné?
Tak ať se lípě daří a vůbec i Vám v zahradničení. :-D A i když se teď jeví v pořádku, nepřestávejte ji zalévat a čas od času hnojit, aby byla jistota, že to zvládne.
Zdraví K.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 14. 5. 2008 06:03

Gratuluji :tleskani každý nový strom je dobrý.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod bedrunka 14. 5. 2008 10:32

Děkuji,pokusím se ji nechat vyfotit.Kdybychom ji nepřesadili,už by nebyla..... :'( ,s manželem sadíme stromy už 15 let,děláme z pole les :love: ,tahle byla už fakt velká,ale podařilo se :-) .
bedrunka
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 14. 5. 2008 15:50

To je moc dobře. To by měl dělat každý.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Ram1 26. 11. 2009 09:30

Také jsem měl podobný problém s přesazováním několika starších stromů. Nakonec se podařilo, tak jsem téma zpracoval do článečku jako návodu jak na to, raději sem připíchnu odkaz, kdyby někdo hledal na fóru pomoc : http://www.bmprofit.cz/presazovani.html

Přeji všem, co se do takové práce pustí, co nejvíce zachráněných stromů!
Ram1
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků