Prořezávání stromů - kdy?

Vše, co se týká pěstování okrasných listnatých stromů a keřů

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod poorboy 30. 9. 2007 14:48

Můžete mi prosím poradit, kdy mám prořezat jabloně, hrušky a meruňky. Můžu už teď na podzim a nebo mám počkat do jara.
Je to u každého druhu stromu jiné období nebo ne?
Díky.
poorboy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 1. 10. 2007 14:04

všeobecně by mělo platit u jádrovin (jabloně,hrušky) prořezávat koruny stromů až v době vegetačního klidu,tedy po shození listí a ukončení "vegetačního" růstu.Ale zároveň ndělat velké zásahy v době velkých mrazů,růst jakýchkoli rostlin ani v klidovém zimním období nepřestává.Proto je lépe provádět zimní řez až v předjaří nebo časném jaru,kdy nehrozí namrznutí otevřených ran.U peckovin se řez dělá zpravidla po sklizni,ale také s ohledem na namrznutí.U jádrovin se můžou provádět dva řezy .: zimní na tvarování koruny,letní pro produkci kvalitnějšího ovoce(tím,že snížíme počet vyživovaných větví a tím i množství plodů na nich má strom více síly a živin pro vývoj plodů které na stromě ponecháme.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Irena Forejtová 9. 10. 2007 22:33

Ještě doplním řez meruněk. S tím radím počkat až na příští rok, nejlépe na přelom července a srpna. Zjara, když začneme s řezem příliš brzo meruňky trpí klejotokem zrovna tak jako třešně. Na podzim není pro řez meruňky ten správný čas.
Irena Forejtová
Návštěvník