Prosím, jaké keře snesou polostín?

Vše, co se týká pěstování okrasných listnatých stromů a keřů

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod novák 24. 4. 2007 10:05

Potřebuji osadit prostor sevřený domem a garáží, severovýchodní orientace, takže bez přímého slunečního svitu. Jaké zajímavé keře snesou takové podmínky? Děkuji N.
novák
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Já sama 24. 4. 2007 10:18

Tak přesně stejný problém jsem řešila minulý týden. Taky jsem potřebovala osadit kout mezi garáží a domem a taky je to severovýchod. Nakonec jsem tam dala zakrslé jehličnany velmi pěkných tvarů (stříbrná jedlička, tvarovaný smrček, modřín na kmínku spadající dolů, jeden poléhavý modřín, borovice) a doplnila jsem to dvěma druhy dřišťáku (žlutý a červený), hledíkama a ještě jednou trvalkou do stínu a teď jsem zapomněla její jméno... Celé to působí mnohobarevně a kombinace zakrslých jehličnanů a nižších půdokryvných rostlin je vážně hezká.
Já sama
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Já sama 24. 4. 2007 10:19

dřišťálu, ne dřišťáku :D
Já sama
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Červík 24. 4. 2007 17:27

A co takový rhodendron, ten udělá parády a na to místo je jako vyšitý.
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ceny 25. 4. 2007 08:26

Zdravím,
kvetoucí nebo nekvetoucí? Např. buxus je zajímavý, můžete ho i různě vystříhat.

Čeny
http://www.carmen-flora.cz
ceny
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Já sama 25. 4. 2007 08:36

Ono těch kvetoucích do stínu moc nebude. Sama jsem se v zahradnictví ptala, a moc jsem nepořídila. Nakonec jsem skončila u těch jehličnanů. Ale ten rododendron není špatná volba...
Já sama
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidych 25. 4. 2007 22:36

Z listnatých keřů můžete použít i hortenzie, nebo pieris (stálezený nižší keř s květy v barvách bílé, růžové a červených odstíněch), stín snese i zimolez (Lonicera tatarica)
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod kateřina Tomášová 29. 4. 2007 21:10

Do polostínu se hodí hortenzie, moc pěkná je dvoubarevná cesmína a z trvalek bohyška a srdcovka.
kateřina Tomášová
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 29. 4. 2007 22:06

[quote="novák";Potřebuji osadit prostor sevřený domem a garáží, severovýchodní orientace, takže bez přímého slunečního svitu. Jaké zajímavé keře snesou takové podmínky? Děkuji N.p/quote]

Brzy zjara by Vám tam ještě mohl kvést lýkovec, pak zajímavá - ale vyšší, kolem tří metrů - arálie štíhlá s exotickými listy, kvete bíle v pozdním létě. Polostín snáší i čimišník trpasličí, metr vysoký keřík, bohatě žlutě kvetoucí v květnu, zákula japonská se také smíří s polostínem - kvete někdy už v dubnu žlutě , je nenáročná. Pámelník určitě znáte, také snáší polostím, pak je ale řidší než by byl na slunci. Evonymusy (brsleny) které nejsou pestrolisté také dobře snáší stanoviště bez přímého slunečního svitu.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 30. 4. 2007 13:02

Já by jsem doporučil nezapomínat na nenáročný keřík pro toto prostředí jako dělaný a tím je Barvínek-vinca minor,je ho možné použít jako podsadu pod keře a hlavně i pěkně kvete,není tedy jen zelený.Z kytiček čemeřice,primula,hepatica nebo brunera macrophylla.Jde tam také použít i různé kultivary šeříku.Dávám přednost kvetoucím rostlinám před jen zeleným!!!
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 3. 5. 2007 21:26

Barvínek je výborná náhrada za trávník do míst, kde by nerostlo snad nic jiného, je nenáročný na stanoviště i podmínky k žití.
Z jehličnanů by se dal použít i tis, snáší polostín dobře, navíc se dá velikost usměrnit řezem. Barevné formy tisu chtějí ale dostatek světla!
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod standys 9. 5. 2007 09:05

Z trvalek jako podrost pod keře mohu doporučit Hosty a třeba i bergenii, čechravy, denivky, kontryhely.
V takových podmínkách rostou i brsleny, včesovce, tisy, různé druhy jalovců...
standys
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MIRLUNKA 8. 2. 2008 19:38

MYSLÍM,ŽE DO STINNÝCH MÍST JSOU KRÁSNÉ AZALKY ,RODODENDRONY,BOBKOVIŠNĚ A SKIMIE
MIRLUNKA
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidych 8. 2. 2008 19:56

Při celodenním zastínění se ale azalky moc nedaří - míň rostou i kvetou a nejsou vybarvené jak by měly. Ještě k tomu je pozemek mezi dvěma stavbami a na severovýchod - to je vždycky problém, osadit takové problematické místo, aby vypadalo pěkně. Bobkovišeň má docela ráda světlé stanoviště :wink:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod ottova 9. 2. 2008 13:03

Ještě je tu svída, známá dekorativně červenými větvemi,, snad všechny druhy ptačího zobu, např. Ligustrum ovalifolium, vydrží příznivých podmínkách zelený i v zimě, v červenci vás potěší bílými květy v až 10 cm dlouhých latách.Také tavola (Physocarpus), která snese všechny světelné podmínky i mokřejší půdy a znečištěné ovzduší, kvete bíle v letních měsících, i některé druhy bohatě kvetoucího tavolníku snášejí stín, krásně kvetoucí druhy japonské kamélie, na pěstební podmínky nenáročný mahon, možná by se hodil i některý druh skalníku.
Z těch "obyčejných" pak trnka, líska, jeřáb mišpulka.
ottova
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků