Sakura

Vše, co se týká pěstování okrasných listnatých stromů a keřů

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Cimanka 14. 3. 2007 20:52

Moc vám všem děkuji za rady a názory!! No ale jak tak chodím po zahradnitcví a vidím co všechno se dá dnes koupit, tak trošku přemýšlím, jeslti koupit znova sakury je dobrá volba...mám pocit, že zrovna tahle převislá, nemá moc pěkné a husté větvě, když už nekvete, myslím, že má mrňavé lístečky...moje představa totiž je, mít listnáč, tak max. 5 m výšky, převislé větvě a aby byly husté tak, že vytvoří pod sebou stín, aby se dal stromek podle potřeby stříhat, nebyl jedovatý, snesl těžší půdu a výsluní...poradíte?? Líbí se mi třeba katalpa, ale nevím, jestli se hodí na moji půdu a není moc náročná??
Díky moc! Kateřina
Cimanka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidych 15. 3. 2007 20:58

Katalpa (Catalpa) je pěkná a poměrně nenáročná v dospělosti, pozor ovšem na výběr - do zahrady, pokud chcete strom kolem pěti metrů výšky, by připadal v úvahu typ 'globosa'. To jsou nižší stromy s kulovitou korunou a kratším kmenem. Katalpy v mládí rostou poměrně pomalu, a kvetou pozdě až po 12 - 15 letech života. Vyhovuje jim teplé slunné stanoviště, dostatek prostoru a sušší písčitohlinitá až hlinitá živná půda. Starší exempláře jsou odolné proti exhalacím a hodí se i do městského ovzduší. Mladé rostliny by se neměly přelévat, mají dužnatější kořeny a ty by mohly zahnívat.
Do malé zahrady se ale katalpa nehodí, pak jedině vybrat z nabídky keřovitého růstu -typ 'nana'. Ta je robustní a polohustá, kolem 3-4m výšky, bez kmene.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 17. 3. 2007 18:03

Omlouvám se,je to věc názoru.Ale k té zapěstobané kounce.To je samozřejmě pravda,ale pokud by Vám z jakéhokoliv důvodu korunka nevyhovovala,tak není problém ji upravit,hlubokým sestřižením,a vytvořením nového terminálního výhonu z kterého si tu patřičnou výšku vytvoříte sami.A k tomu rozdílu mezi prostokořeným a kontejnerovým(balovým )prodejem,jistěže je nejlépe kupovat jakékoliv rostliny s balem,v květináči,kontejneru,u takových rostlin nedochází prakticky ke stresu z přesazování jako u prostokořených sazenic,které i při šetrném vyjímání z půdy příjdou o část kořenů,část jich je poškozena a ten zbitek se tedy musí sám postarat o bezproblémové ujmutí v novém prostředí.Proto jsem zastáncem praxe,nechte přesazované rostliny v klidu zakořenit na novém místě a potom bude-li to nutné teprve hnojte.Ale je to názor,každý máme své zkušenosti a svoji praxi.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 17. 3. 2007 20:15

Myslím, že u převislé sakury je ozdobná právě ta koruna, a při koupi stromku by měl mít kupující jasno, jestli chce právě tento tvar.
Jinak vytvářet novou korunku je zdržení nejméně o dva roky (ne-li více), zdá se mi to zbytečné plýtvání časem a výsledek je nejistý.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Strongicek 27. 6. 2007 17:19

Ahoj všem, právě jsem s párměsíčním zpožděním objevila Vaši diskuzi na téma sakura, katalpa, či jiný strom. Řeším toto téma už několik měsíců. Mám na západní straně domu zahradu cca 20x20m. Moje představa je - tuto část obehnat živým plotem, nechat jen trávník a doprostřed nějaký "zdobný" strom. Původní představa byla červený javor. To mi odbornice vymluvila, že se dorůstají mnohem větší velikosti, než je moje představa cca 5m. Jde mi jen o to, aby se na jihozápadní straně, kde je vlastně skoro celý den úpal, vytvořil stín. Tato odbornice poradila Prunus cerasifera nigra ... někde ovšem uvádějí, že se dorůstá až 10m, což je na mě moc, jsem ochotna akceptovat 7m. Uvažovala jsem také o catalpě, sakuře, ... magnolii ... nevím? Mohl by mi někdo z vás poradit? Přidat svoje názory, zkušenosti s pěstováním ... co se dá od kterého stromu očekávat (myšleno kdy kvete, čím se vyznačuje - list, květ ..., v kterém období je nejhezčí atp.) Ještě půdní podmínky - jedná se o okolí Pardubic, písčitá půda, blízko lesa ... tzn. na jaře a na podzim z jihozápadu les stíní pozemku a v létě je tam pěkný úpal. Za veškeré názory a reakce děkuji. K.
Strongicek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 27. 6. 2007 18:56

Ahoj,

rostlin je dost a dost, ale záleží na vás, jaký druh se vám nejvíc líbí. Na levé straně našeho webu klikněte na odkaz Rostliny na zahradě a potom Pěstování okrasných rostlin. Objeví se různé možnosti, pro vás je aktuální nabídka Listnaté dřeviny a Jehličnaté dřeviny - zde jsou fotky jednotlivých druhů včetně jejich popisu - kam se hodí, co vyžadují, kdy kvetou, jaké jsou jejich květy, listy, kolik měří atd. :D
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 27. 6. 2007 20:57

Jen k tomu Vašemu javoru: existují okrasné javory, které dorůstají menších rozměrů, například:
Acer palmatum 'Ttrompenburg' - vzpřímeně rostoucí do 5 metrů, jemný stříhaný list, tmavě bordový
Acer palmatum 'Bloodgood' - stromovitý, rostoucí do 6 metrů, širší stříhané listy tmavě červené barvy :wink:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod bobrhk 19. 7. 2007 09:17

Navštivte zahradní obchod - Stránky o zahradě - rostliny, květiny, keře, stromy, trávníky, ovoce, zelenina, škůdci, plevele, postřiky, hnojiva, nářadí, mechanizace, sekačky, pily, čerpadla, skleníky, bazény, jezírka, altány, pergoly, krby, grily, udírny, nábytek, architektura, zimní zahrada. množstvím květů.

ODKAZ
http://eshop.bobr.cz
BOBR HK, s.r.o. - BOBR Eshop
bobrhk
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Elizabeth 17. 6. 2017 06:58

Dobrý den, mám problém - máme doma již starší sakuru - letos jí hrozně "zdřevnatěla" kůra a seschla... Také a to je asi nejhorší, jí něco žere listy - ve všech listech jsou dírky, ale když se podívám zblízka, nic není vidět (hmyz apod.)
Děkuji za radu - Betynka.Amalka@seznam.cz
Elizabeth

Odeslat příspěvekod Danielka.9 9. 7. 2017 09:12

zkuste preventivně postříkat Mospilanem ,to je první co mě napadlo
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků