Jak odstranit pařezy po pokácených stromech?


Vložte kód přesně tak, jak ho vidíte na obrázku. Mezi velkými/malými písmeny není rozdíl, nula se na obrázku nevyskytuje.
Smajlíci
:-) ;-) :-)) :-D ^^ O:-) :-] ;-] :D :love: :-* :oops: 8-) 8-D :shock: :-\ :/ ]:-< :twisted: >:-( :grr: :-[ :eh :-- :-( :-S :'( 8-S :-l :kuk: :hmm: 8-P :-P :mrgreen: :-! :-| :tleskani :oboze :potichu :nenapadne :hm :arrow: :!: :?: :idea: :roll: :lol: :pozor o<:)
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Přehled tématu
   
Odesláním souhlasíte s Podmínkami pro užívání služby informační společnosti a s Informacemi o zpracování osobních údajů.

Rozšířit náhled
Přehled tématu: Jak odstranit pařezy po pokácených stromech?

Odeslat příspěvek od pavel83K 29. 5. 2018 11:38

S houbami buďte opatrní, zvlášť pokud vám záleží na zbytku zahrady :D
K chemii se raději nevyjadřuji, mám rád non-toxic řešení. Zkuste si po použití likvidátorů udělat test půdy.

Rozhodně jsem pro tu nejpracnější variantu, prostě se do pařezu pustit ručně, mám na to vyřazené staré sekery, tedy na fázi, kdy přesekáváte kořeny v půdě.

Odeslat příspěvek od žak 25. 10. 2017 19:26

václavka v sadu je průšvih

Odeslat příspěvek od Likvidátor567 26. 6. 2017 17:58

No, možná to jde i méně drasticky, než kyselinou sírovou, rozložit pařez umí třeba i Pařezník: http://gardencentre.cz/produkt/likvidator-parezu-pareznik-250g/.

Odeslat příspěvek od KOSŤA KOSTIČ 22. 6. 2017 20:16

Když jsem na zahrádce musel vykácet několik ořešáků, tak jsem nechal kmeny zhruba 1,5-2 metry vysoké a kůru nad zemí jsem obřízl. Za dva roky jsem za ty kmeny vzal a vyviklal jsem je. Bez chemie, hub a sekery...

Odeslat příspěvek od Jednoduše 22. 6. 2017 16:13

Měl jsem také pařezy na zahradě a nevěděl jsem jak se jich zbavit,až mi poradil jeden kamarád.Vyvrtej do pařezu asi 6 děr silným vrtákem a otvory naplnˇ80 procentní kyselinou sírovou.Udělal jsem to a pařezy se rozpadly do 6 měsíců.

Odeslat příspěvek od Mikeška 4. 11. 2016 14:31

Zkuste si do pařezu vysadit houby, které dřevo vyžerou ... stačí navrtat a nasadit třeba václavky a zavíčkovat voskem... houby žijí z pařezu a za rok, dva ho úplně vyžerou ... a máte dvojí užitek, zbavíte se pařezu a ještě máte dobré houby ze zahrady ... :-D

Odeslat příspěvek od vlazy 30. 10. 2016 19:01

Osekávat pařezy sekyrkou to je docela dost pracné. Já ty pařezy mám na louce kde trávu nechávám mulčovat traktorem. Nerad bych aby při tom traktor pařez vyhrabal a rozbil si na něm sekačku.

Odeslat příspěvek od Danielka.9 30. 10. 2016 16:01

Tak my máme asi ten nejlevnější způsob :nenapadne ,pařez uřežeme až u země ,pak to manžel ještě trošku rozseká sekyrkou aby se ještě snížil a zasype hlínou. Sekačka o něj pak ani nezavadí. :lol: :tleskani

Odeslat příspěvek od kejki3 23. 10. 2016 22:15

Hlavně nechápu logiku - naleju lampový olej a nechám být 2 měsíce. Ovocný strom ti za dva roky na troud neshnije, možná, kdybys ho očkoval sírovcem, to je kostičková hniloba.
Někde je to v kompostování vysvětlené, prostě celulóza pro rozklad potřebuje dusík a ten dodáš tím ledkem, asi nejlépe amonným.

Odeslat příspěvek od vlazy 23. 10. 2016 22:04

Pokud to trvalo 2 roky než se pařez rozpadl tak bych příliš nemyslel, že to funguje skvěle. Možná, že ne na každý pařez po každém druhu stromu to bude působit stejně.

Odeslat příspěvek od krizd 23. 10. 2016 18:57

Pařezník jsem vyzkoušel na pařezu lípy průměr cca 60cm. Funguje skvěle, ale nevěřte údajům o čase potřebném pro jeho účinky. Použil jsem dvě balení pařezníku a celkem asi 6 děr průměr 25mm. Po několika měsících jsem díry prolil lampovým olejem a po dalších dvou měsících zkusil vypálit. Bez úspěchu. Rezignoval jsem a nechal to být. Trvalo to celkem dva roky, ale pařez teď jde bez problému dloubat prstem. Úplně se rozpadl, počítám že ho vyhrabu motyčkou.

Odeslat příspěvek od hejjar 20. 10. 2016 19:10

kejki3 píše:Ten přípravek, která se dává do pařezů je ledek.


To bych brala, není to agresivní chemie, asi vyzkouším díky

Odeslat příspěvek od vlazy 20. 10. 2016 08:57

Kromě toho Pařezníku jsem vygooglil i nějaký přípravek Root. Na konci se pak ale má ten pařez pomocí vhodného podpalovače vypálit a to bych nerad dělal aby z toho pak nebylo vypálené půl vesnice a nebo abych musel volat hasiče což by se asi pak mohlo docela dost prodražit. Četl jsem, že se to ne vždy dá snadno zapálit a že ani ten přípravek není vždy dostatečně účinný. U toho Pařezníku by to možná mohlo jít i bez toho vypálení. Nemáte někdo s těmito přípravky nějakou konkrétní zkušenost? Ono se to má zalévat vodou, ale myslíte, že by se to mohlo použít ještě nyní těsně před zimou kdy už můžou přijít mrazy a mohlo by to pak zalité vodou zmrznout?

Odeslat příspěvek od D. Holas 20. 10. 2016 08:01

vlazy píše:Mám na louce a v zahradě několik pařezů po starých pokácených stromech a rád bych je nějak jednoduše odstranil. Vadí mi při sekání trávy. Vykopat se to dá asi těžko a dost pracně. Má to velké hluboké a rozvětvené kořeny. Vím, že jsou na to firmy které to dělají vyfrézováním celého pařezu, ale to se tak dělá spíše někde v parcích nebo kolem cest. Kdysi jsem slyšel, že údajně existuje nějaký přípravek který se po navrtání díry do toho pařezu tam dá a ten pařez pak v kratší době ztrouchniví a rozpadne se. Neznáte někdo náhodou něco takového pokud to vůbec existuje? Uvítám i nějaké jiné rozumné způsoby na ne příliš pracnou likvidaci pařezů.


Ten přípravek se přímo jmenuj "Pařezník", je v podobě granulátu, který se sype do vyvrtaných děr v pařezu.
Já měl celkem velké pařezy, takže klasický vrtáček do dřeva to nemohl pobrat, a tak jsem pořídil hadovitý vrták do dřeva: https://www.nejlevnejsinaradi.com/vrtaky-do-dreva/hadovity-vrtak-do-dreva-20x450-mm/ byl mi doporučen, že vytáhne velkou část pilin a díra tak bude čistá aby se tam toho granulátu vešlo dost.

Tak hodně zdaru :)

Odeslat příspěvek od kejki3 19. 10. 2016 20:15

Ten přípravek, která se dává do pařezů je ledek.

Nahoru