Impregnace nebo nátěry dřeva


Vložte kód přesně tak, jak ho vidíte na obrázku. Mezi velkými/malými písmeny není rozdíl, nula se na obrázku nevyskytuje.
Smajlíci
:-) ;-) :-)) :-D ^^ O:-) :-] ;-] :D :love: :-* :oops: 8-) 8-D :shock: :-\ :/ ]:-< :twisted: >:-( :grr: :-[ :eh :-- :-( :-S :'( 8-S :-l :kuk: :hmm: 8-P :-P :mrgreen: :-! :-| :tleskani :oboze :potichu :nenapadne :hm :arrow: :!: :?: :idea: :roll: :lol: :pozor o<:)
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Přehled tématu
   
Odesláním souhlasíte s Podmínkami pro užívání služby informační společnosti a s Informacemi o zpracování osobních údajů.

Rozšířit náhled
Přehled tématu: Impregnace nebo nátěry dřeva

Odeslat příspěvek od optimista 5. 3. 2017 08:53

V 1975 jsem byl na brigádě v Bělorusku - hodně blízko Černobylu (a od té doby se chlubím, že jsem stavěl Černobyl. Nám říkali, že to bude pticeferma - no takuju pticefermu ja jiščo neviděl ;-) ) A tam jsme impregnovali kůly do země směsí asfaltu a nafty 1:5. Dávám návod (pro blbce i k upálení). Vezmeš kýbl (ne plastový :-D ), dáš asfalt, pod kýblem rozděláš oheň, až je asfalt řídký, přidáš naftu, rozmícháš, vložíš kolíky a necháš vařit cca 15 minut. Pozor na stabilitu, pokud to chytne, stačí plamen něčím sfouknout a ubrat oheň.
Budu to ted zkoušet na kolíky na pastvu ovcí.

Odeslat příspěvek od hanakl 15. 2. 2017 07:30

Dobrý den, my dřevo chráníme jedině nátěry OSMO http://www.podlahybukacek.cz/osmo-nater ... -venkovni/ jsou kvalitní a šetrné. Všem doporučuji.

Odeslat příspěvek od Milos_kopec 7. 12. 2015 19:27

Já mám na pergole lazuru od CLOU a jsem spokojený. Je to německá značka a zatím jsem spokojený i s olejem s tvrdým voskem na stole na terase, doporučuju :-) . http://www.clou.cz/Lazury-rozpoustedlove

Odeslat příspěvek od Los--Karlos 24. 4. 2015 15:24

Já na terasu nejdřív zkoušel olej Remmers, ale moc se mi nezdál, tak teď zkouším bezbarvý olej na terasy Scandiccare http://www.drevobarvy.cz/drevobarvy/eshop/5-1-Oleje-a-vosky/0/5/42-3-l-Scandiccare-terasovy-olej-TERRASSEN-OL a zatím spokojenost. Je bezbarvý, ale má UV filtr a dřevo podle mě sluncem nijak netrpí.

Odeslat příspěvek od Martin Kubeš 3. 4. 2015 09:44

Malkovich píše:S jakým prostředkem k ochraně dřeva máte nejlepší zkušenosti.Myslím tím ochranu pergol,nebo dřevěných staveb.
Zkoušel jsem různé lazurovací laky a Luxol,ale žádný zázrak.


Já jsem spokojený s olejem Poliboy - http://www.etc-shop.cz/www-etc-shop-cz/eshop/6-1-POLIBOY/28-2-Pece-o-zahradni-nabytek/5/39-Poliboy-Teakovy-olej-2-5-l-tmavy

Dřevo je před nanášením nejprve nutné očistit od nečistot čističem na dřevo, po uschnutí je důležité dřevo opět vyhladit. K tomu lze použít speciální brousící flís anebo jemný smirkový papír. Postupujte vždy pečlivě ve směru vláken dřeva. Nakonec štětcem naneste teakový olej ve velkém množství na dřevo opět ve směru vláken. Nechte vsáknout a lehce přeleštěte suchou utěrkou. Natřené dřevo je třeba chránit před deštěm, dokud zcela neproschne.

Odeslat příspěvek od Vojtech Šplíchal 20. 2. 2015 12:47

Na pergolu jsem používal barvu Delta - dva roky a stále vypadá dobře.
Kupoval jsem na http://www.barvydelta.cz

V

Odeslat příspěvek od Mája123 20. 12. 2013 10:48

Myslím, že u dubu se postupuje stejně jako u jiných typů dřevěných podlah. Tady: http://www.podlahy-koberce.com/podlahy/ ... odlahy.php najdete "Tabulku tvrdostí dřevin podle Brinella", podle které je dub mezi břízou a exotickými dřevinami. Exotika je tvrdší :-)

Odeslat příspěvek od LovelyGarden 13. 11. 2013 13:35

Nazdar lidičky. Mám na vás menší dotaz. Chtěli bychom si s přítelem pořídit dubovou podlahu. Dívala jsem se v práci na http://www.empiri.cz/dubove-podlahy/, kde mají celkem dobře rozepsané výhody atp. Jen by mě zajímalo, jestli se dubová podlaha nějak speciálně ošetřuje nebo se dá lakovat jako jiné dřevo. Zároveň by mě zajímalo, zdali je životnost dubové podlahy opravdu o tolik delší, než například u jihoamerických dřevin.

Odeslat příspěvek od skvrne 3. 7. 2013 08:48

Dobrý den, my jsme s manželem zvolili Balakryl a jsme spokojeni.

Odeslat příspěvek od ToomSk 1. 7. 2013 14:19

Výše uvedené rady jsou přínosné a určitě se vyplatí postupovat podle nich. Pro ulehčení práce bych doporučil jednu českou lazuru Profi olejovou, u které si vystačíte jen s jedním nátěrem. V případě plotu to ocení každý.

Odeslat příspěvek od Mája123 17. 1. 2013 21:48

Odeslat příspěvek od puplus 19. 11. 2010 09:36

Ano, pan Krejcar v zásadě zajistil ochranu dřeva. Bohužel tato metoda je v dnešní době již zastaralá.
Za prvé:
Ze zdravotního hlediska by odborníci jistě toto řešení moc nedoporučovali
Za druhé:
Z estetického hlediska je toto řešení omezené (nemůžete si vybrat vhodný odstín)
Za třetí:
Z praktického hlediska není toto řešení právě ideální (vyjetý olej nedokáže vytvrdit - uschnout, proto nátěr dlouho po aplikaci při otěru špiní). Dnešní materiály - oleje - dokážou dřevo impregnovat, chrání jej před povětrnnostními vlivy, zůstávají pružné, ale při tom všem dokážou vytvrdit natolik, že se o ně neušpiníte. Navíc si ještě můžete vybrat odstínové řešení.
Správná je ale myšlenka, že amatérská oprava musí být založena na nasákavosti dřeva.
Pokud jde o starý, zdevastovaný nátěr, musíme nejprve dřevo pro obnovovací nátěr připravit. Znamená to, že všechny nepřídržné části starého nátěru musí pryč (smirek, škrabka, hrubý kartáč), případné hloubkové vady dřeva je třeba ošetřit (plísně např. prostředkem Homeen Poisto, šedé zvětralé dřevo, příp. zamodralé skvrny např. prostředkem Tehopesu). Poté je vhodné dřevo napustit roztokem bohatým na fungicidní prostředky - prevence proti další nákaze (např. prostředek Huoltopesu). Vše nechat dobře vyschnout, poté lehce zabrousit, aby se otevřely póry dřeva.
Teprve nyní přistoupíme k ochranné a dekorativní úpravě (fasády - tenkovrstvá lazura, nebo olej, pochůzné plochy teras - VŽDY OLEJ).
Toto jsou obecně platné zásady pro obnovu starých povrchů. U výrobků z nového neošetřeného dřeva je postup malinko odlišný (některé věci je možno opomenout, naopak je třeba jiné věci udělat důkladněji)
Fasády je třeba obnovovat v intervalu 3-5 let, závislosti na stupni povětrnnostního zatížení, vodorovné plochy teras 1-2x ročně.
Těm, které zajímají některé konkrétní parametry moderních nátěrových hmot doporučuji navštívit např. stránky puplus.cz a prostudovat technické listy produktů.
K diskuzi na konkrétní problémy a řešení se můžete vrátit na toto fórum, zabývající se tematikou ošetření dřeva.

Odeslat příspěvek od StanislavKrejcar 18. 11. 2010 22:57

Plně souhlasím s Puplusem.Před lety jsem podobný problém řešil též.V praktickém rozhodování není třeba hledat spásu jen v drahých a reklamou pokroucených radách.Lodní lak jsem použil v domění,že budu jednat moderně a s dobou.Nátěr vydržel do jara a potom při nástupu teplejšího počasí,popraskal a zvrásčil.Musel jsem ho obrousit a protože pohledově už obklad byl narušen a bylo lhostejné co použiji,vrátil jsem se k tradici a natřel jsem celý obklad vyjetým olejem,v týdenním intervalu zopakoval,a dnes přetírám každých pět let a obklad drží,jen je klasicky obyčejným.Tlakovou impregnaci dokáže udělat pouze firma,v amaterských podmínkách to snad ani není možné,tam se člověk musí spolehnout na vsáklivost materiálu tedy dřeva.

Odeslat příspěvek od puplus 17. 11. 2010 23:27

Návštěvník píše:Dobrý den,mám dotaz ,který by se mohl týkat vašeho tématu.
Lonské léto jsme dělali novou terasu ze dřevených latí, dřevo dub, a použili jsme jako náter velmi drahou barvu,která byla určena na lodě,protože jsme chtěli,aby nám co nejdéle vydržela. Barvu jsme nanášeli asi 5 krát.Vždy natřít,nechat zachnout a pak opakovat. Po mrazivé zimě ,kdy sníh roztál a máme tu léto, je terasa celá oloupaná a barva se ztrácí. JAk je to možné???

S pozdravem,Zuzana


Dobrý den,

vidím, že tohle vlákno je už letité, ale věřím, že tyto problémy jsou stále aktuální. Touto problematikou se již léta zabývám a rád bych odpověděl Zuzaně a všem, kteří mají obdobný problém.
V první řadě, pokud jde o terasu (vodorovné plochy), je třeba zajistit, aby voda a sníh, měly kam odtéci. Mezi prkny musí být spára asi tak na tloušťku 2 pětikorun. Pokud budou prkna propojena systémem pero + drážka, hromadí se voda ve spárách a dřevo je zatíženo střídavým ponorem, nikoli pouze povětrnnostním působením.
Za druhé...
Lodní lak, o kterém mluví paní Zuzana, je samozřejmě vhodné použít na venkovní povrchy, tj. na povrchy zatěžované vodou a mechanickým namáháním, ale měly by to být svislé povrchy. Zde voda nateče a rychle odteče, nemá možnost dlouhodobě působit. Toto není případ terasy, či jiných pochůzných podlahových roštů.
Terasa je příklad rozměrově nestálého dřevěného materiálu. Zatímco obkladové palubky (také rozměrově nestálý materiál) je vhodné ošetřit tenkovrstvou lazurou nebo olejem, u podlahových palubek (teras), je jediným možným řešením venkovní olej.
Proč?
Olej se vsákne, nevytváří nátěrový film, tudíž jeho opotřebení není způsobeno mechanickým namáháním v důsledku užívání. Olej nepraská, neloupe se.
Olej ovšem vysychá, proto je vhodné, provádět pravidelnou údržbu terasy 1-2x ročně (nejlépe před... a po sezóně).
Je diskutabilní, zda použít tónovaný, nebo bezbarvý olej, možné je i spojení obojího.
Radim Bětík.

Odeslat příspěvek od Návštěvník 22. 7. 2008 17:46

minik píše:Doporučuji OSMO. Drahý jak pes ale 15 let na to nešáhnete. Je zde jediný dodavatel v ČR. http://www.osmo.cz vás přesměruje na dodavatele.

Nahoru