Z čeho postavit Pergolu?


Vložte kód přesně tak, jak ho vidíte na obrázku. Mezi velkými/malými písmeny není rozdíl, nula se na obrázku nevyskytuje.
Smajlíci
:-) ;-) :-)) :-D ^^ O:-) :-] ;-] :D :love: :-* :oops: 8-) 8-D :shock: :-\ :/ ]:-< :twisted: >:-( :grr: :-[ :eh :-- :-( :-S :'( 8-S :-l :kuk: :hmm: 8-P :-P :mrgreen: :-! :-| :tleskani :oboze :potichu :nenapadne :hm :arrow: :!: :?: :idea: :roll: :lol: :pozor o<:)
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Přehled tématu
   
Odesláním souhlasíte s Podmínkami pro užívání služby informační společnosti a s Informacemi o zpracování osobních údajů.

Rozšířit náhled
Přehled tématu: Z čeho postavit Pergolu?

Odeslat příspěvek od Jana Dostálová 30. 12. 2019 11:46

Všude se dočítám, jak si je lidé stavějí svépomocí. Má někdo k dispozici údaje, jak vyjde cenově jeho stavba nebo koupě (například z nabídky https://www.domky-delta.cz/pergoly-a-altany/ ) Hodně by mne to zajímalo.

Odeslat příspěvek od richardsonec 29. 6. 2018 10:53

Z čeho jiného, než dřeva by se pergoly dělali? Co jsme se díval na pergoly http://www.vetas.cz/produkty/zahradni-pergoly-pristresky , tak jsem ani nezaznamenal jiné než ze dřeva.

Odeslat příspěvek od elisa 5. 2. 2018 09:47

Dle mého názoru by pergola měla být ze dřeva. Přeci jenom to je přírodnější a víc se to na zahradu hodí.
My jsme tedy sami nestavěli, ale pořídili si ji u firmy Altány na Výšince a zatím jsme spokojeni :)

Odeslat příspěvek od Maggie1989 5. 9. 2016 14:20

Zdravím, já jsem svojí postavila ze dřeva a střechu mám plechovou. Zdá se mi to jako nejrozumnější volba materiálu, která vydrží a dobře se s ní pracuje. Jestli někdo uvažuje také o stavbě pergoly svépomocí, tak by mu mohl pomoci tento návod - http://www.homezin.cz/media/jak-postavit-pergolu , kde jsou podrobně rozepsány rozměry a další detaily, které mohou pomoci především začátečníkovi.

Odeslat příspěvek od Pipineček 23. 2. 2016 11:37

No překvapivě bych pergolu stavěl ze dřeva? Akorát pro zastřešení by se nabízelo využití plastu a klasické střešní krytiny. Ale já bych určitě šel do pergoly ze dřeva.

Odeslat příspěvek od Bera3 31. 3. 2015 11:40

Materiál a jeho typ přesně jak už tu padlo - záleží na vašich preferencích. U čeho bude stát, kde bude stát atd. Mám kamaráda, ten ji má kvůli jeho minimalistickému domu z poznkovaných profilů. Soused ji má u obory z přirozeně křivých odkorněných kmenů. Já mám přiznanou dřevostavbu, pergolu jsme dělali z trámků - dovezli jsme si je nařezané z nedaleké pily. S tesařem jsme je až na místě nařezali, ohoblovali, a sesadili. Střechu jsem po celkem dlouhém váhání udělal z ocelového trapézového plechu na latě, je to rychlé, trvanlivé, lehké, není potřeba záklop. Hodně mám tu fouká, tak jsem se bál polykarbonátu (plus ty problémy s jeho změnou barvy, zelenání apod.). Na podlaze mám cca 10 cm kačírku. Sice se trochu boří židle, ale je to naprosto praktické, žádná špína, vlhkost. Navíc to mám u biotopou, takže ta voda vlastně přechází v kačírkovou pláž. Dřevo jsem ničím neošetřoval, zešedlo a líbí se nám to. Mám přesahy střech, takže pokud na stojné trámky zafouká voda, tak rychle schne, nemá se kde držet a trvanlivosti se nebojím. Budu to řešit, pokud by se někde objevila "konstrukční chyba". Po třech letech zatím ale nic. K té ceně: dřevo plus práce cca 20 000 Kč, střecha 8000 Kč, kačírek jsem tu již stejně měl, ale jinak odhad 3m3 = i s dopravou 1500? Stojky samozřejmě na patkách v nezámrzu, lze svépomocí za cenu písku a cementu - do tisíce korun? Rozměr 7x3m, 3x2 stojné trámky tuším 12x10cm, 8 krokví.

Odeslat příspěvek od alzbeta1970 12. 3. 2015 11:39

Já si teda představuji, že se nejčastěji pergoly staví ze dřeva. Aspoň to tak vypadá.... I když je fakt, že jsem na internetu ještě našla pergoly z hliníku, sice vypadaly celkem luxusně, ale obávám se té ceny, co musí stát. Ale pro mě tedy vede dřevo, i když je potřeba započítat cenu i za údržbu, jako nátěřy, impregnace atd.

Odeslat příspěvek od swach 9. 1. 2011 12:52

My jsme staveli pergolu z akatove kulatiny...musim rict, ze to bylo pomerne tezke. Zamer byl totiz udelat pergolu co nejsubtilnejsi (zadny kovbojsky styl). Pergola stoji, neni osetrena a tak prirozene starne (nehnije - jen oxiduje).

Odeslat příspěvek od Matej S 5. 1. 2008 18:08

no fotky nemam, ale dam vam sem odkaz na stranku vyrobcu toho plastu. (akurat ze im dajak nefunguje fotolabum :( )

Ja som sa k recyklovanemu plastu dostal cez jedneho pána, čo robí v pre otca lavičky, smetne koše, rôzne mobilné nádoby pre rastliny,.... a otec ich potom inštaluje po Bratislave.
Napríklad vstupný náklad takej lavicky je vacsí asi o 2000sk, ale nemaju potom žiadnu udržbu a su nezničitelne, takže poslednú dobu Bratislavské mestské časti, dosť často beru tuto alternatívu namiesto drevených.

Takže nemam fotky, ale viem že týto predajcovia vyrábajú vlastné výrobky , napr tento plán robí hlavne lavičky, a smetné koše ale napríklad som videl že urobil aj oporu pre popínavky, napr.

tu je ten link:
Kód: Vybrat vše
http://www.recyklace.cz/cs/


Ak nájdem dajake fotky v pocitaci, tak vam to sem poslem

Edit: k tomu fotoalbumu, ak vam tam vybehne tabulka, tak tam dajte spracovat ako html, amlo by to fungovat

Odeslat příspěvek od Kateřina Hradová 5. 1. 2008 12:24

Matěji, nemáte prosím nějakou fotku už hotové pergoly právě z desek z recyklovaného plastu?

Díky!

Odeslat příspěvek od Matej S 5. 1. 2008 00:02

Ja by som chcel trosku k tomuto napisat, ze ako alternatíva dreva by sa dali použiť aj dosky z recyklovaného plastu.

Je to trosku drahšie, ale žiadna údržba, nikdy vam nezhnije, ....(ked su záplavy tak pláva na hladine :lol: )

- a narezu vam ake chcete, akej farby, akej hrubky, so zeleznou vystuzou alebo bez..... a budete mat aj trosku dobry pocit ze ste usetrili jeden strom :wink:

Odeslat příspěvek od ottova 4. 1. 2008 15:50

Snad ještě doplněk, že pokud zvolíte na stavbu dřevo, je dobré koupit buď už trámky ošetřené impegnací nebo dřevo dodatečně natřít penetrací a teprve potom nalakovat. Při stavbě se také doporučuje používat nerezové vruty, pozikované úhelníky apod. a koncové plochy trámků či kulatinek seříznout šikmo, aby z nich při dešti voda odtékala a nedržela se na povrchu.

Podrobný popis stavby pergoly najdete i ve starších článcích našeho časopisu

Pro ispiraci můžete mrknout třeba na tyto stránky:
/www.vladeko.cz - tady prodávají stavebnici Linda
http://www.jindrazahrady.com
http://truhlarstvi-dvorak.d2.cz/fotogal ... rgoly.html
http://www.jap-jacina.cz/pergolyb.php

Přeji mnoho zdaru při stavbě a brzké příjemné posezení
Z.Ottová (Abeceda zahrady)

Odeslat příspěvek od titan-multiplast 2. 1. 2008 16:19

Hlavně dbejte na to aby dutinky desek byly řádně zalepeny, jinak vám tam po čase začne růst řasa.
Pro ušetření finančních prostředků je dobré přizpůsobit rozměr stavby a rozměry mezi krokvemi standardnímu rozměru desek prodávaných na trhu v ČR. A zohlednit dilatační mezery.
Rád zdarma poskytnu poradenskou činnost na téma jakýchkoli staveb, konstrukcí, nebo prosvětlení z těchto materiálů miroslav.hvezda(zavináč)titan-multiplast.cz

Odeslat příspěvek od Návštěvník 25. 1. 2007 14:43

Omlouvám se za anonymní zprávu. Není to moje chyba
Iweta
ivet.musilova@seznam.cz
Můžu poslat fotku té naší.

Odeslat příspěvek od Návštěvník 25. 1. 2007 14:40

Pře 2 lety jsem byla na výstavě v Lysé, tam jsem z výstavy se slevou koupila pergolu, je super. Skutečně je dobré vybetonovat základy pod sloupky a železnými jekly jsme vše přišroubovali. Máme rohovou pergolu s lavičkami a sloupky jsou řešené tak, aby v nich mohli kvést pnoucí kytky. Firma nabízela i zastřešení z průhledných vlnovek, docela to nebylo ošklivé. Škoda, že nevím jejich stránky, napsala bych odkaz. Je dobré se podívat na růžné návrhy. S tím, že jsou nosné sloupy jako čtverce stačilo zvolit slabší hranoly, zase je toho dřeva potřeba víc, to už záleží na Vás. Pergola může být udělaná jako altán, nebo jen jako lavičky. Vedle ve vesnici mají na ní kanadský šindel.

Nahoru