Druhy půd a hnojiva, všeobecně


Vložte kód přesně tak, jak ho vidíte na obrázku. Mezi velkými/malými písmeny není rozdíl, nula se na obrázku nevyskytuje.
Smajlíci
:-) ;-) :-)) :-D ^^ O:-) :-] ;-] :D :love: :-* :oops: 8-) 8-D :shock: :-\ :/ ]:-< :twisted: >:-( :grr: :-[ :eh :-- :-( :-S :'( 8-S :-l :kuk: :hmm: 8-P :-P :mrgreen: :-! :-| :tleskani :oboze :potichu :nenapadne :hm :arrow: :!: :?: :idea: :roll: :lol: :pozor o<:)
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Přehled tématu
   
Odesláním souhlasíte s Podmínkami pro užívání služby informační společnosti a s Informacemi o zpracování osobních údajů.

Rozšířit náhled
Přehled tématu: Druhy půd a hnojiva, všeobecně

Odeslat příspěvek od Badmen 14. 6. 2009 14:36

Pokud jde o ph pudy tak kyselinou fosforečnou ph pnižite.
dolomitskym vapencem ph zvyšite.Je dobre mit ph a ec metr.jinak tyto chem maji treba v growprodejne nebo chem. prodejne tam je možnost i namíchaní na miru.

Složeni pudy,perlit atd je k dostani v každe normalni prodejně pro zahradkare. pokud jde o hnojivo přirodni mohu doporučit guano netopíři s tim nejde přehnojit a tak je vhodné pro začatečníky ani ec metr na něj není potřeba je to mikrohnojivo.

Odeslat příspěvek od StanislavKrejcar 12. 12. 2007 09:36

Ještě k té poznámce o úrodnosti půdy!Asi nexistuje žádná zahrádka která by byla totálně zdevastovaná vyčerpáním!O úrodnosti v prvém případě svědčí život v půdě.Nejen mravenci,žížaly ale i myši a krtci i tito uličníci jsou spíše škůdci zahrádkářů než pomocníky,ale k signalizaci vhodnosti nezávadnosti půdy stačí.Dokonce staří zahradníci a zahrádkáři si jezdívali s kolečkem po loukách a rozebírali krtiny pro výsadbu hrnkových květin a sadby,věděli,že tato půda je zdravá.

Odeslat příspěvek od StanislavKrejcar 12. 12. 2007 09:28

Fidych to řekl vyčerpávajícím způsobem,jako vždy,já se k této problematice pokusím postavit trochu jinak.Pokud se chcete zahrádkařením zaobírat jen ze svého amatérského hlediska a jen jako přilepšení pro stůl rodiny ať se jedná o pochutnání nebo pokoukání,není třeba si s tím většinou dělat hlavu,ona v mnohém příroda i sama pomůže.A pokud budou mít rostlinky jen trochu potřebné podmínky tak se přizpůsobí.Nevím jak jste na tom po finanční stránce,a kolik jste ochotný do toho investovat.Ale jsou i fígle které vám dost peněz ušetří.Například není třeba všude cpát rašelinu ale stačí kompost z vlastních zbitků ze zahrádky.Není třeba se bát o ekologii pokud ochranné přípravky používáte v předepsané koncentraci a v pravý čas.V mnoha případech musíte počítat,že vám nemusí jít to co by jste si zrovna představoval,protože v původní domovině je jiné klíma.To co si myslíte,že vám zašlo tak může jen "odpočívat" a vyjede až si upraví samo pěstební podmínky třeba za dva tři roky.Ale někdy vám toto sežerou myši!

Odeslat příspěvek od Taiko_CZ 11. 12. 2007 07:55

Mockrát děkuji. Teď už mi chybí snad jen informace o tom, jak poznám to PH půdy a jak ho ovlivním.

Pěstovat a vyzkoušet chci skoro všechno :lol:

Teďka na podzim jsem do toho vletěl po hlavě a naslepo, takže nad tím, co jsem prováděl by jste se všichni asi jen pousmáli a poklepali si na hlavu. Bral jsem to víc jako hru než jako koníček. Ale začalo mě to hodně bavit, tak teďka raději zjišťuju informace a na jaře začnu znovu a přitom už budu vědět mnohem líp, co dělám :wink:

Odeslat příspěvek od Fidych 10. 12. 2007 23:58

Pokud nevěříte kupovaným směsím zemin, můžete si je namíchat v potřebném poměru sám:
Rašelinu koupíte jako samostatnou (tj. zahradní rašelinu, protože existují typy na pěstování azalek, jehličin atd. a jsou kyselejší).
Písek raději říční, než kopaný - ten má vysoký obsah jílovitých částic.
Listovku (rozloženou) - zeminu z rozloženého listí opadavých stromů - raději z ovocných stromů, není vhodné listí ořechové, vrbové ani březové, pro vysoký obsah tříslovin zpomalujících růst rostlin.
Kompost nejlépe tříletý, dobře rozložený (sypký, ne mazlavý) a prosátý. Někteří zahrádkáři do něj přidávají umělá hnojiva, nebo vápno - zeptejte se.
Zahradní zemina - může být i pařeništní, je to vlastně zemina, která je lehčí a bohatší na živiny, než půda, kterou nahrabete na poli či u lesa. Koupíte ji i v leckterém zahradnickém podniku.
Perlit se prodává v balení pro zahrádkáře v zahradnických centrech.
Nevím, co zatím pěstujete nebo pěstovat chcete, ale tolik se s tím netrapte.
Pokud vyséváte, nemusíte výsevní substrát míchat s kompostem, spíš písek + rašelina + perlit (záleží ale na tom, co vyséváte - někdy stačí jenom perlit), rostlina ke klíčení hnojivo nepotřebuje, má zásoby v semenech. Teprve k výsadbě odrostlejší rostlinky s kořínky schopnými přijímat živiny můžete kompost do zeminy přimíchat. Měl by vystačit pro první sezónu, ale přihnojování se časem stejně nevyhnete: můžete si krom kupovaných hnojiv dělat sám hnojivé zálivky z drůbežího trusu nebo kopřiv, to už záleží na vás. Jde o to, že nemůžete rostliny přesazovat donekonečna, a prostor k růstu je v nádobách přece jen omezený, tím i pro rostliny omezená možnost sehnat si živiny.
Že rostlině živiny docházejí poznáte celkem snadno: přírůstky jsou kratší, listy menší, růst jako se celkově zpomalí nebo i zastaví. :wink:

Odeslat příspěvek od Taiko_CZ 5. 12. 2007 11:40

Dobrý den,

jsem začínající nadšený pěstitel skoro všeho, co se mi dostane pod ruku. Zatím mám skutečně minimum informací o čemkoliv co se týká pěstování, protože pocházím z městského sídliště a rostliny mě nadchly teprve nedávno. Baví mě pěstování metodou "pokus omyl" a hrozně rád zkouším různé extrémy a méně obvyklé věci. Přesto bych rád věděl, jak se to všechno má dělat správně a jak to dělají zkušení pěstitelé.


Hned od začátku se setkávám se dvěma problémy:

1. Mít pro danou rostlinu správný typ půdy.
2. Proč a kdy hnojit či nehnojit? A hlavně čím?

Navíc se všeho snažím docílit "přírodní cestou" pokud to je vůbec možné, např. nepoužívat uměle vyrobené chemikálie.


Ad 1.: Zatím jsem se na internetu setkal např. s návodem, jak si namíchat vhodný substrát třeba pro citrusy. Byl tam poměr různých složek půd (jílovitá půda, perlit, zahradní zemina, písek, atd.), jenže kde ty složky sehnat? V obchodech jsem našel vždy jen různé namíchané substráty, kterým nedůvěřuji (že v nich nejsou např. uměle vyrobená hnojiva či jiné chemikálie) a které stejně nebyly přesně takové, jak bych chtěl (podle rad od zkušených pěstitelů). Navíc, často čtu například připomínky, že půda má nebo nemá být kyselá apod. Jak vůbec zjistím, jestli mám půdu kyselou nebo zásaditou a jak to ovlivním?

Zatím jen vím, že půda, kterou jsem si sehnal a do které sázím různá semínka, je pravděpodobně nevhodná. Je to směs půdy ze zahrádky (údajně z kompostu) a půdy, kterou jsem nahrabal na kraji pole a lesíka. Výsledek sice nevypadá tak hrozně, ale určitě patří k těm "těžším" půdám s větším obsahem jílu. Pro některá semínka (citrusů atd.) jsem do té směsi přimíchal i písek z pískoviště. Tento druhý výsledek už vypadá na první pohled trochu líp. Také jsem zjistil, že jsem si z té přírody přinesl i kupu malých živočichů (žížalka, nějaká stonožka, brouk, okřídlený hmyz zahrabávající se do půdy, miniaturní hmyz pravděpodobně chvostoskok).

Proto prosím o rady, jak připravit správnou půdu, pokud možno tou "přírodní cestou". Děkuji.


Ad. 2.: Vzhledem k tomu, že netuším, jak poznat, jestli mám půdu bohatou na živiny nebo naopak, nevím ani, kdy a čím hnojit. Zatím mám jen představu, že když hnojit nebudu, rostlina bude růst pomalu a nebude se jí moc dařit (květy, plody, odolnost). Jenže já se v hnojivech nevyznám a popravdě jim moc nedůvěřuji. Stačí mi, že mám v potravinách přemíru různých "Éček" a všelijakých dalších uměle vyrobených chemikálií. Nejsem zase tak naivní a vím, že nemohu žít v nějakém "sterilním" prostředí bez chemikálií. Jde mi jen o princip = abych já sám svými činy své rostliny zbytečně nezamořoval chemikáliemi. To, že budou zamořovány třeba špatným ovzduším atd., nemůžu ovlivnit. Ale pokud můžu výběrem hnojiv zajistit, aby se k nim dostalo minimum "nepřírodních" látek, tak se o to pokusím.

Proto prosím o rady ohledně hnojiv, s těmi "podmínkami", které mám.

Nahoru