Jak zničit molice?


Vložte kód přesně tak, jak ho vidíte na obrázku. Mezi velkými/malými písmeny není rozdíl, nula se na obrázku nevyskytuje.
Smajlíci
:-) ;-) :-)) :-D ^^ O:-) :-] ;-] :D :love: :-* :oops: 8-) 8-D :shock: :-\ :/ ]:-< :twisted: >:-( :grr: :-[ :eh :-- :-( :-S :'( 8-S :-l :kuk: :hmm: 8-P :-P :mrgreen: :-! :-| :tleskani :oboze :potichu :nenapadne :hm :arrow: :!: :?: :idea: :roll: :lol: :pozor o<:)
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Přehled tématu
   
Odesláním souhlasíte s Podmínkami pro užívání služby informační společnosti a s Informacemi o zpracování osobních údajů.

Rozšířit náhled
Přehled tématu: Jak zničit molice?

Odeslat příspěvek od JJ 13. 10. 2019 09:42

Červík píše:S roztočema nemám příliš dobré zkušenosti a s onou firmou také. (Biocont)
S postřiků mám osvědčený Mospilan.
Používám ve skleníky dravé vosičky z Biocontu už 20 let. A jenom jednou jsem je musel obnovit, když skleník přešel mrazem, (to nedokážou přežít).Těch 20 let jsem nemusel sáh Používám přípravky z Biocontu hlavně ve vinohradu a k plné spokojenosti.

Odeslat příspěvek od lamiska 6. 6. 2018 10:24

Chcete li se zbavit molice postavte v létě květinu poblíž mraveniště do zahrádky. Oni si s ní poradí. Přišla jsem na to náhodou, když jsem ibišek postavila pod strom a mravenců si nevšimla. Úplně mi ho uzdravili.

Odeslat příspěvek od rajsa 22. 1. 2018 12:08

Já žádnou chemii nepoužívám-v bytě-, ale molice které jsem si na podzim přinesla s kytkama do bytu jsem spolehlivě zničila postřikem z tekutého mýdla a olivového oleje. Jak píše výš "chytrák" stříkat zespodu přímo na hmyz , opatrně , nenechat je uletět a opakovat po několika dnech-vylíhnou se další z vajíček. A při použití olivového oleje to kytku nezalepí 8-D

Odeslat příspěvek od RiVyk 22. 1. 2018 11:27

Když si tak pročítám, jednotlivé příspěvky, ani v jednom jsem se nesetkal s tím, že by se chemické přípravky proti molicím měly střídat. Většina těchto savých ale i požerových škůdců (mandelinka bramborová), je po určité době rezistentní proti přípravkům. Takže se může stát, že po určité době, přestane být připravek účinný. Na trhu je sdostatek přípravků, které se dají použít. Taktéž dovedou být rezistentní i některé houbové choroby (např u broskvoní). Proto doporučuji chemické prostředky střídat. Jednou dvakrát jedním a pak přípravek změnit. Stojí to peníze, proto malopěstitelé kupujte malá balení přípravků, ale výsledek pak je zaručený i do budoucna.

Odeslat příspěvek od MonikaS. 12. 8. 2017 21:32

Zdravim vsechny zahradkare a pestitele, letos take resim problem s molicemi, konkretne na kostalovinach. Objevily se mi nastesti pouze pred sklenikem na zahone, ve skleniku ne (tam mam i kostaloviny, rajcata, papriky...tam jsem strikala proti housenkam belaska. Jelikoz chci konzumovat plody, jak dozravaji, poridila jsem si loni CANELU, skoricovy olej, a strikala je rozprasovacem zespodu listu. Zabrala jak proti zelenym housenkam od belasku, tak proti molicim. Ne hned, ale pri kazdem postriku se housenky a molice postupne udusily. Vajicka prestaly vznikat a nejhorsi listy jsem ze zahrady hned odstranila. Po par aplikacich jich bylo mene a mene, takze doporucuji tento prirodni zpusob.

Odeslat příspěvek od kalamita 17. 6. 2017 10:28

Dobrý den,chtěla bych se podělit o náhodné zjištění,jak odpudit molice...konkrétně od rajčat. Nevím,zda je to náhoda nebo to opravdu funguje,ale postavila jsem v blízkosti rajských bobkový list a ,,magi" rostlinku v květináčích a nenašla jsem jedinou molici. Vloni mi molice zničily včechna rajčata,letos ani jedna! Magi rostlina je poměrně silně aromatická,tak mám za to,že je odpuzuje.

Odeslat příspěvek od Návštěvník 22. 6. 2016 07:08

Evina píše:Na molice skutecne existuji jiz popsane pripravky. Pred par lety jsem vetsinu vyzkousela- byl to dlouhodoby, ale marny boj! Nakonec bylo nutno vsechny rostliny vyhodit- mnozi se dabelsky rychle!Dnes velmi prohlizim rostliny, neb molice, dle mych zkusenosti, nelze ani pri prepeclivem postupu uspesne zlikvidovat.
Preji vice stesti!

Odeslat příspěvek od Lenka Žáčková 20. 5. 2016 06:19

Dobrý den,
v přemíře chemie, kterou zde všichni doporučují je přece jen zmínka o biologické ochraně parazitická vosička (Encarsia formosa), kterou lze proti molicím využít...

Při její aplikaci je potřeba dodržet určité zásady, aby správně fungovala. Kropení není problém. Můžete dokonce normálně větrat, průměrná teplota by měla být alespoň 15 °C, vzdušná vlhkost 70 %

Po dobu působení neaplikovat jiné insekticidy a fungicidy toxické vůči Encarsia formosa!!! :pozor
Problém nastal v tom, že na rostlinách zůstalo stopové množství postřiků z předchozí aplikace a to bylo pro vosičky smrtelné! :pozor Je potřeba vždy zvážit postup ošetření rostlin, tzn. pokud se aplikují insekticidy, a následně teprve biologická ochrana, je potřeba počkat alespoň 10 - 14 dnů, než tyto stopy na rostlinách vymizí.

Parazitické vosičky jsou velmi účinným prostředkem biologické ochrany, pokud se dodrží postup aplikace. Doporučujeme také po celou sezónu rozvěsit žluté lepové desky, které signalizují výskyt škůdce a to i po aplikaci vosiček.

Vosičky se aplikují ve formě rozvěšení papírových štítků, na kterých jsou nalepena pupária s vosičkami. Jakmile se vosičky vylíhnou, na štítcích zůstanou prázdná černá puparia, která zůstávají nalepena na kartičkách! Jedná se o naparazitované larvy molic, ze kterých se líhnou vosičky, a na kartičce pak zůstává přilepen pouze prázdný obal (schránka), ze kterých se vosičky vylíhly.

O tom, že jsou vosičky účinné se lze přesvědčit tak, že se na spodní straně listu začnou objevovat černá puparia molic – naparazitované vosičkou. Nenaparazitovaná puparia molic mají barvu bílou. Optimální procento parazitace je 80%.

Pokud je žádoucí kombinovat biologickou ochranu s postřiky, pak doporučujeme pouze takové, které jsou na přírodní bázi a tedy, neškodné k živým organismům.

Lenka Žáčková
rostlinolékařská poradna http://www.bioagens.eu

Odeslat příspěvek od chytrak 18. 5. 2016 10:25

Tak to ses borec jardo :D :D :D

mýdlové a tabákové výluhy často na tyto prevíty zabírají. I na mšice. Funguje to tak, že to zalepí škůdcovo tělo a přestane asi dýchat, či co. Každopádně pozor! Zalepí to i kytku, takže na mladé kytky to není úplně vhodné, na starší ano. Důležité je postřikovat ZESPODU listu, kde se škůdci schovávají, ne zezhora.

Odeslat příspěvek od |Jarda 8. 5. 2016 23:29

Stříkám na ně Biolit, přímo na rostliny. Nejprve to byl jen pokus jestli rostlinky nespálím. Nastříkám přímo na rostliny a po cca. 5 minutách jim dám lehkou spršku, abych to dostal dolů z listu-bojím se, že by je to sežralo, přeci jenom to je asi síla. Je to téměř 100% okamžité a účinné. Hlavně nevýmýšlet žádné alchymistické blbosti.

Odeslat příspěvek od jenom shrnutí 17. 9. 2015 09:38

• mají výdrž, neopustí ani rostliny přezimované v chladu , jen je jich míň
• postřik na molice je potřeba opakovat, protože zabírá jen na živé jedince, a nikoli na vajíčka, přičemž živé molice mají třídenní dobu líhnutí
• prevence: Nepřelívejte rostliny, používejte lepové desky - včas rozpoznáte napadení rostlin molicí a můžete tak rychle zakročit.
Omývání
Mátu jsem odnesla do karantény do koupeny a pravidelně omývala od mušek, což nakonec pomohlo, ale bylo to pracné.
Šalvěj
Bazalka je od molic od výšky šalvějového květináče dolů (ale jejich vajíčka zčernaly, což moc nechápu - nebo už to nejsou molicí vajíčka?) Každopádně od výšky květináče se šalvějí je bazalka čistá, semtam na ní nějakou molici objevím, ale proti předchozímu stavu je to paráda.
Levandulový éterický olej
Do 100ml rozprašovače 8 kapek lev. Oleje. Druhý den zmizelo asi 60% molic, po týdnu každodenního stříkání mám od molic na stévii pokoj. Možná by pomohl i místo levandulového, šalvějový éterický olej.
Cigaretové nedopalky
Stačí vylouhovat cigaretové nedopalky a pak tím ty kytky zalít.
Spálení tabákových listů
Pro vnitřní prostor, kde žije molice skleníková, celý prostor vykouřit spálením tabákových listů.
Černý čaj
Zdravím všechny, já měla taky ten samý problém, na muškátech je to fakt z hlíny. Pomohlo mi zalévat kytky do misky a navrch na hlínu nasypat usušený černý čaj a do květináčů žluté polepové desky.
Hypermangan
Mně byl doporučen postřik z hypermanganu. Lze zakoupit v lékárně. Po mohlo to. Ale po roce musím znovu.
Nicandra physalodes - lilík mochyňovitý
Molice jenom odpuzuje .
Hřebíček?
Tabák + česnek
100 g tabáku, 20 g česneku projít varem v 1 litru vody (vývar za tepla *****í). Necháme den vyluhovat.
Mýdlová voda
Mýdlo, olej, voda

1 díl olivového oleje, 2 díly tekutého mýdla,smícháme , 100 ml této tekutiny do 1 litru vody a tím se rostliny stříkají.
Voda, ocet, olej, jar
Smíchejte vlažnou vodu s octem, olejem a Jarem nebo jiným smáčedlem. Poměry, ty opravdu nevím.

Odeslat příspěvek od Soník 29. 6. 2015 17:44

Molice mi žerou i ty levandule. Už nevím co s tím. Asi vyplynovat ]:-<

Odeslat příspěvek od rajsa 26. 3. 2015 09:48

Taky by se mi zrovna na bylinky nechtělo používat chemii. Ale nápad dobrý,pokud rostlinky přežily, tak proč ne :-) , rozhodně to bylo méně drastické, hlavně že škůdce chcípl :D

Odeslat příspěvek od DastyXXX 26. 3. 2015 08:47

Měla jsem molice na bylinkách. Takže používat Mospilan apod. se mi vůbec nechtělo. Ale zafungoval mi levandulový olej. Do malého rozprašovače (mám 100ml) jsem nakapala 8 kapek levendulového éterického oleje. Možná je to až moc drsná koncentrace, nicméně zafungovalo. Druhý den molic výrazně ubylo, po dalších několika postřicích zmizly úplně :-)

Odeslat příspěvek od kejki3 7. 8. 2014 20:27

Josef Kadleček píše:
Návštěvník píše:Musím se připojit k jednomu z prvních příspěvků. Pěstuji ibišky i fuchsie na kterých si molice s chutí hodují. Bezpečně mi zabírá doporučovaný mospilan. Aplikuji důkladný postřik několikrát po sobě, dokud molice nezmizí. Přes léto mám rostliny venku a problémy s molicemi se téměř nevyskytují (prý nemají rády vlhko). Molice se většinou objeví na podzim po návratu do bytu, ale mospilan je vcelku bezpečně zahubí. Mám vyzkoušené, že tento přípravek vydrží účinný i několik měsíců naředěný dle návodu, takže jej mám stále k dispozici.

Mno, při třetím, nic neřešícím postřiku molic Mospilanem jsem si na krabici přečetl, že se smí stříkat maximálně 2x. Tak vám tady teda ňák nevim...

Ano, musí se prostřídat s jinou účinnou látkou kvůli vzniku rezistence. Třeba Calypso je také systémový přípravek.

Nahoru