Nemoc ořešáku


Vložte kód přesně tak, jak ho vidíte na obrázku. Mezi velkými/malými písmeny není rozdíl, nula se na obrázku nevyskytuje.
Smajlíci
:-) ;-) :-)) :-D ^^ O:-) :-] ;-] :D :love: :-* :oops: 8-) 8-D :shock: :-\ :/ ]:-< :twisted: >:-( :grr: :-[ :eh :-- :-( :-S :'( 8-S :-l :kuk: :hmm: 8-P :-P :mrgreen: :-! :-| :tleskani :oboze :potichu :nenapadne :hm :arrow: :!: :?: :idea: :roll: :lol: :pozor o<:)
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Přehled tématu
   
Odesláním souhlasíte s Podmínkami pro užívání služby informační společnosti a s Informacemi o zpracování osobních údajů.

Rozšířit náhled
Přehled tématu: Nemoc ořešáku

Odeslat příspěvek od Žak 12. 10. 2018 20:25

Já ořechy neperu, já je myju! Nejprve více teplou vodou-co ruce snesou s přídavkem octa-asi půl deci na 10litrů. Vyberu z té špíny. Poté je chvíli nechám ve vodě studené. Vyberu, dám do větších děrovaných plastových bedýnek odkapat nad vanou. Až nehrozí zmáčení podlahy přenesu je na okenní parapet nad teplý radiátor. Občas prohodím pořadí bedýnek ve štosu, ořechy protřesu-v každé takové b.je max.60pr. obsahu. Po asi dvou dnech, když slyším ořechy polupávat, tak je dosušíno ;-) .

Odeslat příspěvek od Cihlička 11. 10. 2018 06:35

kolegyně jich má také hodně a všechny pere.. to já naopak postupně všechny vyloupu. rozložím na plechy a za 2 dny jsou krásná suchá jádra.. sice to loupání je docela pakárna, ale vyplatí se to.. pak to dám do šroubovací flašky do chladu a zbytek do mrazáku.. ostatní rozdám nebo prodám..

Odeslat příspěvek od kodkar@seznam.cz 15. 9. 2018 13:58

jhgfdsa píše:Máte někdo radu, jak dobře usušit sklizené ořechy? Rozkládali jsme je na
drátěnku z postele, plesnivěli.Sušili jsme je v zavěšených pytlích,plesnivěli.
Sušili jsme je v zeleninových přepravkách na slunci,plesnivěli. Nyní je pereme a uvidí se. Jenže, neříkejte,že ti kodo je sklízí ve velkém, že je perou. Nevíme si rady.
Prosím poraďte. Díky Jari


Zdravím
Přidejte při praní do vody trochu hypermanganu, aby byla voda lehce narůžovělá tak na 10 minut nechte koupat a poté sušte jak z hora uvádíte v přepravkách, pytli na slunci, na topení.
kodkar

Odeslat příspěvek od kejki3 25. 5. 2018 00:31

V těch hálkách jsou skrytí roztoči. Běžně se to neošetřuje, jen u malých stromů.

Odeslat příspěvek od POPLETA6 22. 5. 2018 22:24

Na ořechu se mi vyskytly tyto skvrny na listech a nevím co to je
Přílohy
IMG_20180521_195619.jpg
IMG_20180521_195727.jpg
IMG_20180521_195624.jpg

Odeslat příspěvek od kejki3 1. 10. 2016 15:20

Souvislost s řezem nikdo neuvádí, listy uklízím vzorně a stejně se buď nemoc objeví, nebo ne. Letos mi tedy pomrzl v květu, takže bylo jen asi 20 plodů, sice zelených, ale špatně vyvinutých, asi problém s pylem.
Větev uříznutá takhle časně v zimě mi neplakala, ale špatně se to hojí a kolem kroužku se místo závalu dělá nekróza, tedy odumírá kůra a pletiva. Pozdější řez vede k tomu, že z rány úplně teče míza, u silnějšího stromu je to proud vody.

Odeslat příspěvek od Dita 30. 9. 2016 20:07

Dobrý den, vidím, že diskuze je trochu starší a nikdo už rok nepsal...a myslím, že asi vše bylo řečeno, ale musím se i já svěřit se svou zkušeností-máme ořešák cca 25 let starý, netuším jaká odrůda, ale plody jsou pěkné-jádra krásná, každý rok se na spodních patrech-na pár listech ořešáku objevily takové narezlé puchýřky, brala jsem to jako "nutnost" že se prostě tomu zabránit nedá a je to taková malá daň :-) Ale vloni jsem s hrůzou zjistila, že plody a listí jsou černé, začalo to pozvolna v době, když ořechy dorostly do té konečné velikosti-což je někdy koncem června-začátkem července (cca) do té doby byly plody krásně zelené a najednou z týdne na týden to začalo :-( i přes to, že strom vypadal hrozivě-tak myslím, že 3/4 úrody bylo v pořádku a kvalitní......Nějak jsem to prostě zapomněla-a letos se kochala krásnými plody opět asi tak do cca začátku července a opět to začalo :-( Strom opět vypadal hrozně, ale co nechápu-vypadal stejně jako vloni-vloni jsem opravdu myslela, že z úrody nebude nic-tak jsem si říkala, že jestli to bude jako loni, že i přes to, jak hrozně strom vypadá-tak úroda nějaká aspoň bude-špička stromu zdála se být docela dobrá, převážná většina zelených, na pohled zdravých plodů-ale ouha !!! Strom máme na chalupě, tři týdny jsme se na chalupu kvůli nemocem v rodině nedostali-včera jsme se vypravili zkontrolovat chaloupku-a měla jsem skoro šok-všechny plody jsou úplně!!! opravdu úplně černé-na celém stromě je asi 5 zdravých plodů-to jsem opravdu nečekala.....Ale ani nikdy neviděla a neslyšela o tom, že by někdo měl takovou zkušenost...Bez mučení se přiznám, že teprva letos po tom, co jsem zjistila, že ořešák černá jsem začala pátrat, co to vlastně je a co s tím dělat-do loňska mi pár jedinců tvrdilo, že ty černé ořechy jsou "ze sucha" tak jsem tomu věřila-ale až letos mi docvaklo, že to bude nějaká nemoc.........A přiznávám, že nikdy jsem listí pod stromem neshrabala důkladně-nějaké množství ano-ale nějaké množství vždy zůstalo v těsné blízkosti stromu-teď už vím, že je to zásadní chyba.......Ale každý rok je to stejný scénář-vloni byl také napadený touto nemocí, ale úroda byla ještě celkem dobrá-tak nechápu, proč je to letos úplně v háji-co jsme ještě udělali špatně? Napadlo mě, jestli nemůže mít vliv také řezání větví-někdo se tu zmiňoval, jen nevím v jaké souvislosti-manžel ořezal celé spodní patro stromu, protože větve visely až na zem-ale dělal to někdy v zimě cca-prosinec, nebo leden, přesně nevím-vím jen, že byla už pěkná zima...Tak se ptám, jestli jsme ho tím nemohli "oslabit"? Když se má ořezávat zhruba do září?

Odeslat příspěvek od kejki3 25. 9. 2015 23:07

V míze to ořešák zahojí, problém je zimní řez.
Antraknoza je docela častá, na agromanuálu nabízí nějaké postřiky, ale moc na to nespoléhejte. I když letos bylo sucho a větrno a i můj ořech byl prakticky bez postižených plodů, a to udělal hrozny až o 8 kusech a strašné množství. Zkuste prosvětlit korunu, k řezu máte poslední termín.
S plísní na kůře zkušenost nemám.

Odeslat příspěvek od Lucie Procházková 22. 9. 2015 17:50

Dobrý den,
letos poprvé nám začal rodit asi 10 let starý ořešák. Bohatě olistěný, bohatě vzrostlý, hodně ořechů. Bohužel jsou začernalé a shnilé uvnitř. Asi to bude ta choroba antraknóza?

Druhý dotaz je ohledně šedivých skvrn na povrchu kůry. Na několika místech je prakticky šedivý plesnivý kožich. Jde o příznak téže choroby? Jak, kdy a čím a ji zlikvidovat?

A třetí dotaz je ohledně řezu - netušila jsem, že ořech je nějak háklivý na řezání. Asi tři větve ve výšce 1m mi přikážely při procházení, tak jsem je prostě ustřihla takovými těmi většími nožkami, průměr větví třeba 5 cm. Dá se to nazvat již řezem, který by byl nežádoucí? Mohlo to mít vliv nějak na to chycení té choroby?

Předem děkuji za rady.

Odeslat příspěvek od JanVacik 23. 10. 2014 16:06

Vlašské ořechy sbírám každý den a suším doma viz http://oko.yin.cz/24/vlasske-orechy/

Odeslat příspěvek od kejki3 26. 10. 2008 22:46

Přiznávám, že poslední kbelík jsme letos i přes oprání museli foukat fénem. Pořád to chytalo, tak máti ztratila nervy.

Odeslat příspěvek od StanislavKrejcar 25. 10. 2008 21:48

Ale ano,máte pravdu,je třeba s plísní bojovat!!!Ale neznám jistější obranu než denně sbírat a to i po oklácení.A venkovní sušení končit u papíráků nejlépe už po 15 hodině a u ostatních po 16,ona v dnešní době je mlžná vlhkost a i ta podzimní dost zrádná.Antraknozu i plíseň těžko úplně odstraníme,vždy se nějaké procento objeví,to patří asi k jakémukoli pěstování.

Odeslat příspěvek od kejki3 4. 10. 2008 23:03

Já jsem psal, že nemají antraknózu na kameňáči, ten stejně starý(+-60) polopapírek zhynul, má snad jednu větev novou.
Ale mladé roubované (Mars nebo Jupiter, nepamatuji se) jsou také zdravé. Rozhodně je nehnojí a neřežou. V důsledku totálního nestíhání přecházejí na ekosadařství :D
Dneska si táta stěžoval, že na ty kamenáče musí vzít kolečko, co jich bude. Budou s nimi vařit brambory pro slepice. :shock: Už i máma to odmítá louskat. Počítám, že propálí kotel. 8-S

Jinak běžně sušíme v přepravkách, na sítech, na drátěnce a musí být aspoň prvních pár dní na průvanu, nejlépe ještě na sluníčku a před rosou uklízet. Nevím, jestli na nich jhgfdsa plesniví zbytky rubiny, nebo jádra. To první musí pryč a přepravky rozložené, v úhlu aby chytaly sluníčko. Pak jsou ve vyštosovaných přepravkách na kryté verandě (já mám hambalka) aby doschly.

Odeslat příspěvek od Kateřina Hradová 4. 10. 2008 21:15

My ořechy vždycky dáme na plechy, které jsou opatřeny dírami (přímo k sušení), a ty pak necháváme při slunečném počasí venku. Pokud sluníčko stávkuje, tak plechy šupneme na radiátory. S plísní nemáme problémy.

A ještě k antraknóze: pan Krejcar má pravdu, že je napadená jen část úrody, takže zdravé ořechy bohatě stačí i pro velkou rodinu, ale prostě mě štve, že nevíme, co udělat, aby strom ani plody nebyly napadeny vůbec. Copak člověk musí tuto chorobu přijmout a nebojovat s ní?
Kejkiho rodiče ji na ořešáku nemají, ale přitom listí nesklízí (tedy to zásadní, co se doporučuje jako prevence a co my děláme). Takže bychom měli hledat jiné možnosti. Že by výživa, řez...? Já jsem ořešák nikdy nehnojila, vy ano? Kejki, co vaši rodiče?

Odeslat příspěvek od jhgfdsa 4. 10. 2008 18:10

Máte někdo radu, jak dobře usušit sklizené ořechy? Rozkládali jsme je na
drátěnku z postele, plesnivěli.Sušili jsme je v zavěšených pytlích,plesnivěli.
Sušili jsme je v zeleninových přepravkách na slunci,plesnivěli. Nyní je pereme a uvidí se. Jenže, neříkejte,že ti kodo je sklízí ve velkém, že je perou. Nevíme si rady.
Prosím poraďte. Díky Jari

Nahoru