Jahody: pěstování


Vložte kód přesně tak, jak ho vidíte na obrázku. Mezi velkými/malými písmeny není rozdíl, nula se na obrázku nevyskytuje.
Smajlíci
:-) ;-) :-)) :-D ^^ O:-) :-] ;-] :D :love: :-* :oops: 8-) 8-D :shock: :-\ :/ ]:-< :twisted: >:-( :grr: :-[ :eh :-- :-( :-S :'( 8-S :-l :kuk: :hmm: 8-P :-P :mrgreen: :-! :-| :tleskani :oboze :potichu :nenapadne :hm :arrow: :!: :?: :idea: :roll: :lol: :pozor o<:)
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Přehled tématu
   
Odesláním souhlasíte s Podmínkami pro užívání služby informační společnosti a s Informacemi o zpracování osobních údajů.

Rozšířit náhled
Přehled tématu: Jahody: pěstování

Odeslat příspěvek od vlazy 30. 7. 2014 12:09

Tak ta rada s květináčkem naplněným hlínou byla dobrá. Zkusil jsem to a už mám takto vypěstované některé nové sazenice jahod na kterých už i dozrávají jahody. Bez toho pouze volně na textilií by ta sazenice asi nedokázala vytvořit dostatečné kořeny, tak aby se to dalo po oddělení zasadit.

Odeslat příspěvek od kejki3 25. 6. 2014 09:14

Promiň, nechodím každý den a teď už to nenajdu. Ale dělalo se to i v JZD, když se ještě pěstovaly jahody. Tam zase šlo o manipulaci s budoucí sadbou.

Odeslat příspěvek od vlazy 22. 6. 2014 16:57

kejki3:
S tím květníkem se zeminou to zkusím. Mohl by jsi prozradit odkaz kde jsi se o tom dočetl?

Odeslat příspěvek od kejki3 22. 6. 2014 12:27

Tak jsem se dočetl, že na textilii se doporučuje pro zakořenění poskytnout květník se zeminou a asi i rovnou sazenici u něj přichytit.

Odeslat příspěvek od vlazy 22. 6. 2014 00:03

Jahody mám na textilií. Ty sazenice už jsou některé větší a opravdu kvetou a u některých se z těch květů začínají i tvořit jahody. Co to je za odrůda nevím. Koupil jsem to v OBI pod označením stále plodící kde odrůda nebyla uvedená a pak ještě několik jednou plodících na tržnici, ale ani u těch odrůda nebyla uvedená. U obou je to s těmi sazenicemi na šlahounech stejné.
Jinak s kočkami nemám problémy, ale když jsem to zasadil tak mi v jednom místě začal trochu řádit krtek a asi jeho přičiněním mi některé zničil a poškodil. Rád bych si proto z těch sazenic vypěstoval nové abych je mohl nahradit za ty zničené a mizernější.

Odeslat příspěvek od kejki3 21. 6. 2014 23:28

Běžně se vytváří při 3-4 listech, ale sazenice nekvetou. Leží výhony na zemině? Ale i na folii se pokouší najít místo pro kořeny.
Co to bylo za odrůdu?


Jen poznámka ke kočkám odolnému záhonu - jak byly jahody malé a pod textilii se dostal vítr, získal Tim úžasnou hračku. Lovil vzdouvající se plachtu, lezl dovnitř dírami, které si podle potřeby zvětšil a vůbec si s tím užil spoustu zábavy. Protože z 20 sazenic přežilo fakt pár, tak mi to bylo jedno, půda byla jako šutr, takže se kočičí hrabání nekonalo.
Dneska jsem sázel poslední dýně do textilie, tak doufám, že současný nezbeda tento způsob zábavy neobjeví. Pro jistotu jsem díry přisypával zeminou. Jahody jsou bez textilie a kocoury nezajímají, mají lepší místa, kde mě můžou naštvat.

Odeslat příspěvek od vlazy 21. 6. 2014 10:11

kejki3:
A za jak dlouho se ty kořeny na těch sazenicích začnou vytvářet? Některé už jsou docela velké a začínají i kvést, ale po kořenech ani náznak.

Odeslat příspěvek od kejki3 20. 6. 2014 23:28

Ale ony se tam utvoří.

Odeslat příspěvek od vlazy 20. 6. 2014 19:15

Na těch sazenicích vyrůstajících na šlahounech se ale netvoří žádné kořeny. Zajímalo by mne jak se to sadi když to nemá kořeny.

Odeslat příspěvek od vlazy 10. 6. 2014 20:23

Asi 2 - 3 rostliny mám trochu mizernější a tak zvažuji, že pokud mi na těch šlahounech vyrostou nějaké solidní sazenice tak bych je vyměnil za nové.

Odeslat příspěvek od kejki3 10. 6. 2014 17:00

Omlouvám se, nevšiml jsem si dotazů. Na květy příští sezony se zakládá od srpna, ty sazenice z OBI a pod. jsou z nahnané snad z frigo sadby a pokud se koupí pozdě v létě s květy, tak další rok neplodí, protože nestíhají utvořit květy. Běžná srpnová výsadba netrpí vedry, stihne utvořit základ pro další rok a díky termínu se dá pole v roce výsadby ještě pro něco použít před jahodami.
Naopak nakvetlá sadba na jaře má sílu z loňska, takže ať se daří.
Pokud budete chtít sadbu, nechte šlahounu jen jednu sazenici a zakraťte , jinak jich dělá řetěz a rostlina se oslabuje + další sazenice v řadě nejsou tak silné.

Odeslat příspěvek od Danielka.9 10. 6. 2014 14:59

Je fajn,že se s jahůdkama tak zadařilo :tleskani .Ty šlahouny pokud nechcete sadit nové jahody je třeba ostranit,jinak se z jahodiště stane jden chumel :lol: .Osobně zakládám nové jahody po 3 letech.

Odeslat příspěvek od vlazy 10. 6. 2014 13:48

Sazenice jahod jsem koupil v OBI stále plodící a několík kusů jednou plodících na tržnici. Sadil jsem je koncem března. Pohnojil jsem jim kompostem a trochu i cereritem. Pod jahody jsem použil netkanou textilií. Ze začátku to vypadalo dost mizerně, ale po těch květnových deštích se to docela dost rozrostlo a nyní už nějakou dobu si každý den pochutnávám na těch jahodách. Nemám toho hodně (pouze 27 sazenic), ale to mi stačí. Předpokládám, že až se to ještě více rozroste tak to možná bude i více plodit. Vyžaduje to ale dost hodně vody a nyní kdy jsou ty vedra je to třeba zalévat každý den.
Na některých sazenicích mi začaly vyrůstat pruty kde na koncích se tvoří asi nové sazenice. Zajímalo by mne jestli je to vhodné odstříhávat aby to zbytečně nevysilovalo sazenici. Jinak předpokládám, že je to možné nechat až nová sazenice dostatečně povyroste a tu po odtržení zasadit.

Odeslat příspěvek od vlazy 16. 3. 2014 20:10

Ten srpen asi opravdu možná bude lepší, ale pokazím něco na tom když je zasadím už nyní na jaře? Rád bych z nich měl ještě letos nějakou úrodu. S jakou konkrétní odrůdou máte kdo dobré zkušenosti?

Odeslat příspěvek od Klivie 16. 3. 2014 19:50

Kompost dáváme a navrh netkanou textilii. Jahody se mají nechat tak tři roky a pak obnovit. A je pravda, že lepší je je sázet v srpnu.

Nahoru