Marhula - odchádza? Júj, ako ti pomôcť?


Vložte kód přesně tak, jak ho vidíte na obrázku. Mezi velkými/malými písmeny není rozdíl, nula se na obrázku nevyskytuje.
Smajlíci
:-) ;-) :-)) :-D ^^ O:-) :-] ;-] :D :love: :-* :oops: 8-) 8-D :shock: :-\ :/ ]:-< :twisted: >:-( :grr: :-[ :eh :-- :-( :-S :'( 8-S :-l :kuk: :hmm: 8-P :-P :mrgreen: :-! :-| :tleskani :oboze :potichu :nenapadne :hm :arrow: :!: :?: :idea: :roll: :lol: :pozor o<:)
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Přehled tématu
   
Odesláním souhlasíte s Podmínkami pro užívání služby informační společnosti a s Informacemi o zpracování osobních údajů.

Rozšířit náhled
Přehled tématu: Marhula - odchádza? Júj, ako ti pomôcť?

Odeslat příspěvek od Josef Zavřel 1. 7. 2014 07:05

Dobrý večer.Já bych chtěl vyčerpávající odpověď sl.moderátorky jen doplnit o zkušenost,že nejlépe apoplexii odolávají odrůdy roubované na generativních podnožích(semenáčích),např.myrobalánu,durancie,renglody a pod.Ne na semenáči meruňky.Hezký večer.

Odeslat příspěvek od Kateřina Hradová 3. 10. 2008 14:45

Je to mrtvice meruňky (apoplexie), se kterou už podle mě bohužel nic neuděláte. :-( Takto jsme přišli aspoň o čtyři pět stromků, většinou velmi mladých, i když literatura píše spíše o tom, že mrtvice trápí nejčastěji desetileté a starší stromy.

Neexistuje žádný postřik, je třeba užít preventivní opatření: vysazovat odrůdy vhodné do konkrétních podmínek (meruňky pochází z teplých oblastí a u nás se dožívají vyššího věku skutečně jen v jižních oblastech).

Protože napadený strom je ve většině případů definitivně ztracený, doporučuji zjistit si, která odrůda je ve vašich podmínkách osvědčená, a tu pořídit a zasadit. Svou roli hraje i správný řez, závlaha, hnojení a redukce nadměrné násady plodů.
Katka

Odeslat příspěvek od Daniel Bozner 26. 9. 2008 19:34

A kupte si ji naroubovanou v korunce na švestce nebo myrobalánu a vyhnete se rakovině na kmenu a v krčku. Je potřeba ji každoročně stříkat proti monilióze (monilióvý užeh v květu a hnití plodů před a při zrání) tím snížíte odumírání větví. Řezat se musí meruňka jen za vegetace a když je teplo a sucho (nejméně dva dny po řezu neprší)

Odeslat příspěvek od kejki3 26. 9. 2008 19:27

Jj, kupte si novou, tahle max. na jaře obrazí na té jedné větvi a konec.

Odeslat příspěvek od Daniel Bozner 26. 9. 2008 12:48

To je asi mrtvice meruněk. Nebo je na kmenu rakovinná rána která už přerušila transpirační proud. Myslím že je s ní konec,bohužel.

Odeslat příspěvek od štefan 26. 9. 2008 09:57

Odchádza, vädne, -- neviem čo sa stalo. Možno bol prevedený vlani nesprávny rez, možno vymrzla, no - neviem. Hladám pomocníka v oblasti "BABO RAĎ". Je mi jej lúto, také dobré marhule rodila (ananásky). Pre informáciu.: bývame na myjavských kopaniciach v nadmorskej výške 298m/n.m. Dosť chladné podmienky, ale je zasadená na južnej, slnečnej strane hneď na podstienku a velmi dobre sa jej darilo. Zrazu - toto.: http://novovek.szm.sk/marhula_4780_700.jpg
Bol by som velmi rád, keby sa niekto našiel a poradil, ako ju zachrániť. Ďakujem.

Nahoru