schnoucí jabloně


Vložte kód přesně tak, jak ho vidíte na obrázku. Mezi velkými/malými písmeny není rozdíl, nula se na obrázku nevyskytuje.
Smajlíci
:-) ;-) :-)) :-D ^^ O:-) :-] ;-] :D :love: :-* :oops: 8-) 8-D :shock: :-\ :/ ]:-< :twisted: >:-( :grr: :-[ :eh :-- :-( :-S :'( 8-S :-l :kuk: :hmm: 8-P :-P :mrgreen: :-! :-| :tleskani :oboze :potichu :nenapadne :hm :arrow: :!: :?: :idea: :roll: :lol: :pozor o<:)
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Přehled tématu
   
Odesláním souhlasíte s Podmínkami pro užívání služby informační společnosti a s Informacemi o zpracování osobních údajů.

Rozšířit náhled
Přehled tématu: schnoucí jabloně

Odeslat příspěvek od StanislavKrejcar 3. 7. 2007 13:23

Samozřejmě s tímto se nedá než souhlasit!!! Těchto možných pohrom je ale více možností.A ve většině případů se na ohniska díky razantnímu nástupu postižení příjde a potom nastupuje smutný zásah pro pěstitele a majitele.Ale aby jsme zbitečně nestrašili,je třeba pozvat odborníka který to potvrdí nebo vyvrátí,a navrhne opatření.

Odeslat příspěvek od Fidych 1. 7. 2007 20:03

Myslím, že pro jabloně nic horšího, než spála růžovitých být nemůže - nedá se prakticky léčit, stromy se musí zlikvidovat protože infekce se šíří poměrně rychle a nejen na jabloně, napadá i okrasné keře (třeba skalníky) - proto je karanténa uvalena na původce spály. Pokud by to nebylo tak zavážné onemocnění, nemuselo by se hlásit na příslušných místech.

Odeslat příspěvek od StanislavKrejcar 1. 7. 2007 13:15

Na jednu stranu by bylo ještě dobré kdyžby se jednalo o spálu růžovou,ale může se jednat i o jinou pohromu.Nejlépe by bylo opravdu zkusit v okolí nějakého odborného poradce Ovocnářské únie,případně Zahrádkářského svazu.Místních poboček je u nás stále ještě dost.V posledních letech se i u ovocných stromů vyskytuje škůdce jménem drvopleň ovocný,podobný známému kůrovci.Nikomu toto napadení nepřeji,

Odeslat příspěvek od Fidych 29. 6. 2007 22:16

Podle toho, jak popisujete napadení, značně připomíná spálu růžovitých: nevím, jak se chovaly květy na jabloních (při této chorobě hnědnou až černají a deformují se)? Listy se svinují, hnědnou, černají a neopadávají - i to je jedním z příznaků této choroby. Dále už odborná literatura uvádí, že ... "výhony jsou zpočátku vodnaté, pozdějí hnědočerné, schnou a svrašťují se a vrcholy se hákovitě ohýbají. Příznaky na větvích jsou jakoby vkleslé jizvy s popraskanými okraji. Na plodech se objevují vodnaté skvrny (léze) a později zhnědnou a zčernají. Pro spálu je specifická tvorba bakteriálního slizu, který proniká na povrch napadených orgánů v podobě lepkavých, bělavých a pozdějí hnědnoucích a tuhnoucích kapek, které někdy stékají v pásech po větvích nebo kmeni".
Nechci vás vyděsit, ale i podezření na spálu je nutné hlásit Správě ochrany rostlin, protože původce spály patří ke karanténním objektům.
Bude asi nejlepší požádat někoho ze Svazu zahrádkářů (máte-li v okolí), aby Vám poradil odborníka, který by chorobu zhodnotil na místě.

Odeslat příspěvek od Mikola 18. 6. 2007 22:06

Potřeboval poradit co je to za nemoc. Na zahradě mám několik let staré jabloně a u několika se mi na pár větvích začaly kroutit listy a vypadají jako suché, hnědnou, černají, ale neopadávají a napadené výhony se ohýbají zpátky k zemi. Na jedné větvičce jsem našel takové drobné kapičky jakoby smůlu. Méně napadené listy mají průsvitné skvrny a postupuje to jaokoby od vrcholu a stále se to rozšiřuje. Nevíte co by to mohlo být.

Nahoru