neznámá...


Vložte kód přesně tak, jak ho vidíte na obrázku. Mezi velkými/malými písmeny není rozdíl, nula se na obrázku nevyskytuje.
Smajlíci
:-) ;-) :-)) :-D ^^ O:-) :-] ;-] :D :love: :-* :oops: 8-) 8-D :shock: :-\ :/ ]:-< :twisted: >:-( :grr: :-[ :eh :-- :-( :-S :'( 8-S :-l :kuk: :hmm: 8-P :-P :mrgreen: :-! :-| :tleskani :oboze :potichu :nenapadne :hm :arrow: :!: :?: :idea: :roll: :lol: :pozor o<:)
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Přehled tématu
   
Odesláním souhlasíte s Podmínkami pro užívání služby informační společnosti a s Informacemi o zpracování osobních údajů.

Rozšířit náhled
Přehled tématu: neznámá...

Odeslat příspěvek od Návštěvník 26. 5. 2008 22:17

Mischelinka.OK píše:
ottova píše:... Jinak ten Vaší maminky si doslova říká o tvarování jako bonsaj ;o)s/quote]


Rády bychom se o to pokusili ale není tu pravděpodobnost, že bychom rostlině mohli ublížit? Zkoušela jsem najít nějaký článek jak benjamínka tvarovat na bonsaj ale nic jsem nenašla. Mohu jsem vložit kvalitnější fotku, že byste mi poradili podle ní? Tato fotka byla pořízena narychlo mobilem, protože jsem neměla foťák u sebe.

Odeslat příspěvek od ottova 24. 1. 2008 00:19

Paní Dvořáková už odpověděla za mě, takže snad jen, že právě na jaře, když začne nasazovat na nové listy, je tvarování nejúčinější a nejrychlejší, protože ostříhaný stromeček se vám brzy olistí už na těch správných místech. A skutečně bude vhodné sehnat si nějakou knížku např. od nejznámějšího českého bonsaisty P.Herynka, často se prodávají ve specializovaných prodejnách nebo na výstavách a nebývají zas až tak drahé jako běžně vydávané publikace na křídovém papíře ;o)). Především se v nich dozvíte o tom, co která rostlinka potřebuje, aby přežila v minimálních podmínkách jaké jí pěstování jako bonsai určuje (malá miska s mimimem zeminy, na kameni apod.) Také vám pomůže najít vhodný tvar, do kterého byste mohly vaší rostlinku tvarovat.
A na jaře se dozvíte víc na stránkách AZ, tak šťastnou ruku ;o)

Odeslat příspěvek od Kateřina Hradová 23. 1. 2008 18:22

A mimochodem - benjamínek je právě k bonsajovému tvarování ideální :mrgreen: a doporučuje se začátečníkům.

Odeslat příspěvek od Kateřina Hradová 23. 1. 2008 18:17

Mischelinko,

teď byste mu ublížily. Nechte ho, aby se vzpamatoval a na jaře se můžete pustit do tvarování.
Nicméně: péče o bonsaje se odlišuje od pěstování jiných rostlin, musíte vědět, jaký typ bonsaje chcete mít, jakou nádobu použít, jak zalévat, hnojit atd. O bonsajích najdete na AZ dost článků, pročtěte si je, ať víte co a jak. Potom doporučuji rozšířit tyto znalosti speciální literaturou.
No a na jaře plánujeme reportáž přímo z bonsajového centra, v níž popíšeme a zdokumentujeme, jak se bonsaje mohou tvarovat - tedy přesně to, co potřebujete. :wink:

Odeslat příspěvek od Mischelinka.OK 23. 1. 2008 15:34

ottova píše:... Jinak ten Vaší maminky si doslova říká o tvarování jako bonsaj ;o)s/quote]


Rády bychom se o to pokusili ale není tu pravděpodobnost, že bychom rostlině mohli ublížit? Zkoušela jsem najít nějaký článek jak benjamínka tvarovat na bonsaj ale nic jsem nenašla. Mohu jsem vložit kvalitnější fotku, že byste mi poradili podle ní? Tato fotka byla pořízena narychlo mobilem, protože jsem neměla foťák u sebe.

Odeslat příspěvek od Fidych 22. 1. 2008 22:26

Máme benjamínky v obýváku tři, dva zelené a jeden pestrolistý. Celoročně jsou na parapetu v oknech směrem na severozápad, a letos opadly snad jen dva tři listy z každého, i když je pod parapetem radiátor ( ale nepřetápíme, teplota se drží na 21,5 stupních). Fíkusům s velkými listy se ale nikdy moc v pokoji nedařilo, nedostatek světla v zimě snášejí špatně, benjamínci to zvládají na jedničku :!:

Odeslat příspěvek od Kateřina Hradová 22. 1. 2008 22:13

Přidávám se, je to zcela určitě Ficus benjamina. To, co se děje tomu vašemu, se děje občas v zimě i mému (asi před týdnem začal opadávat taky, ale už se to lepší) - ale ať se maminka neznepokojuje a hlavně nemění jeho stanoviště - na změnu bývá velmi citlivý a zhazoval by ještě víc listů. Když dodržíte, co píše Fidych, bude benjamínek zase v pořádku!
Jen poznámečka: počkejte, až bude list celý žlutý a sám z rostliny upadne - není totiž dobré trhat ho.

Odeslat příspěvek od ottova 22. 1. 2008 12:24

Určitě je to "benjamínek" a také mám přesně tyto zkušenosti - v zimě, zvláště když se víc topí nebo je víc ve stínu anebo změní radikálně umístění začnou mu opadávat listy. Nebojte se, dokáže obrazit na jaře nebo jakmile mu snížíte teplotu, i kdyby mu zbylo jen pár lístků ( i to už se nám po stěhování stalo). Jinak ten Vaší maminky si doslova říká o tvarování jako bonsaj ;o)

Odeslat příspěvek od Mischelinka.OK 22. 1. 2008 08:17

Mockrát děkuji, maminka si myslela, že by to mohl být nějaký druh fíkusu ale v knížkách, co máme doma jsme ho nenašli.

Odeslat příspěvek od Fidych 21. 1. 2008 20:06

Vypadá to podle listů i dřeva na Ficus benjamina - fíkus "benjamínek". Často se takhle chová v zimě - vadí mu poměrně suchý vzduch ve vytápěné místnosti. Nejlíp by mu bylo v teplotě kolem 18 -20 stupňů (přes zimu) s mírnou zálivkou. Pokud bude celoročně v pokoji, prospěje mu rosení listů převařenou nebo dešťovou vodou. Kořenový bal by neměl nikdy úplně vyschnout, ale nepřelévat a nenechávat v podmisce stát vodu. Někdy shazuje listy po zálivce studenou vodou - ta by měla mít pokojovou teplotu. Ani studený průvan mu nedělá dobře, benjamínek je vlastně citlivý hlavně na chlad.
Na jaře mu zkraťte výhony, určitě obrazí tak, že ani nepoznáte, jestli nějaké listy ztratil. Od jara do podzimu ho můžete každých 14 dnů přihnojovat, pokud budete přesazovat, přidejte do zeminy malý podíl rašeliny.

Odeslat příspěvek od Mischelinka.OK 21. 1. 2008 19:20

Ahoj, teď zase pro změnu potřebuju poradit já. Maminka má tuto rostlinku ale z ničeho nic začaly opadávat lístky a nevíme, co by potřebovala, když budeme znát název tak už bude snažší najít, co se jí nelíbí.
Obrázek

Odeslat příspěvek od Fidych 20. 1. 2008 19:34

Přesně tak - je to Plectranthus (česky molice, nebo takový podivný název moud). Trvalé přemokření nemá ráda, i když v teplých letních dnech vypije dost. V zimě spíše udržovat spíše v suchu a při teplotě ne pod 15 stupňů. Dostatek světla, v létě dobře prospívá venku. Množí se vrcholovými řízky, které pěkně a rychle koření i ve vodě. Mladé rostliny je potřeba zaštipovat, aby se pořádně rozvětvily, přihnojovat lze každé dva týdny přes léto, od podzimu do jara ne. Jsou i formy s panašovaným (barevným) listem - žlutozelené nebo bílozelené.

Odeslat příspěvek od ottova 18. 1. 2008 13:47

Myslím, že se jedná o molici, lat. Plectranthus. Právě od své aromatické vůně odpuzující hmyz dostala svůj český název. Je to plazivka, takže jí bude lépe nesvazované, ale nechané volně přepadávat přes květináč. V létě ji můžete použít i jako balkónovku. Má ráda teplo a slunečno, spíš vyšší zálivku, přesazuje se až když je jí květináč malý.

Odeslat příspěvek od Mischelinka.OK 21. 12. 2007 11:27

Obrázek

:wink: :)

něco mi ta kytička říká ale název opravdu neznám

Odeslat příspěvek od Taiko_CZ 21. 12. 2007 10:48

Tak pan Miroslav mi přecijen poslal tu rostlinu na email, tak jsem ji umístil na internet. Zde je:http://www.hrukarboss.wz.cz/images/kytka01.jpg

Nahoru