Abeceda zahrady

Přihlásit se


Předchozí stránka 

Růže z Jericha - pěstování

Offline - Zahradník Profil 
22. 1. 2008 17:57 Odeslat příspěvek
Poměrně dobře se rostlině dařilo, když měla udělanou "bačkůrku" z mokrého mechu, aby nestála přímo ve vodě. Rozvinula se a neplesnivěla, ale že by měla snahu začít růst, to ne. Zase ji zkusím zjara oživit, uvidíme. Možná by písek stál taky za úvahu, ale zasychací období patrně nezbytně potřebuje.
Poslední příspěvek Ohlásit tento příspěvek  Odpovědět s citací 


Offline - Moderátorka Profil 
22. 1. 2008 22:05 Odeslat příspěvek
Torysa píše
Taky jsem si jednu pořídila u Starkla a dopadlo to tak,jen se rozvinula,ziskala ošklivou šedohnědou barvu a teď je schovaná v krabici.Jednou jsem se nechala napálit a už si květiny neobjednávám.Co mám,mě stačí a pěstuji kytky a množím je řízkováním.
Ohlásit tento příspěvek  Odpovědět s citací 


Offline - Zahradník Profil 
22. 1. 2008 22:40 Odeslat příspěvek
On to vraneček je - Selaginella pilifera. Ale toho, kdo si růži z Jericha kupuje musí nutně zmást vyobrazení sytě zelené, košaté rostliny. I na mechu se rozvinula do hnědavé barvy, jen konce "větviček" připomínaly zeleň, spíš ale vojenskou :cry:. Jako zajímavost ano, ale moc krásy ani radosti mi neudělala.
Tady se o ní trochu píše:
http://www.vegetalismus.cz/52-ruze-z-je ... ovinka=170
Ohlásit tento příspěvek  Odpovědět s citací 


Offline - Moderátorka Profil 
22. 1. 2008 23:11 Odeslat příspěvek
Podívejme :idea: - já se mrkla do Zahradního lexikonu a v něm je růže z Jericha řazena k brukvovitým rostlinám, nikoli k vranečkovitým! Čili podle tohoto zdroje žádný vraneček.
Ohlásit tento příspěvek  Odpovědět s citací 


Offline - Zahradník Profil 
23. 1. 2008 00:04 Odeslat příspěvek
To jsou vůbec zajímavosti - jinde je zas růže z Jericha pod latinským názvem Anastatica hierochuntica, a česky opět vraneček. Ale v každém případě jde o tutéž rostlinu.
A teď "babo raď", co je správně?
http://www2.kudlanka.cz/411229-vranecek ... ericha.php
Ohlásit tento příspěvek  Odpovědět s citací 


Offline - Kolemjdoucí Profil 
4. 4. 2008 17:41 Odeslat příspěvek
Zkuste tenhle článek http://www.zahradaweb.cz/projekt/clanek.asp?pid=2&cid=4497. Snad vnese trochu světla do problému zařazení i proč růže nekvete.
Ohlásit tento příspěvek  Odpovědět s citací 


-
6. 10. 2008 10:28 Odeslat příspěvek
...když si čtu Vaše příspěvky musím se smát.
Čekáte květ, ale uniká Vám, že květem je samotné rozrostlé klubíčko!
Ohlásit tento příspěvek  Odpovědět s citací 


-
25. 12. 2008 15:02 Odeslat příspěvek
myslím že kvést nebude nikdy mám dojem že je to kapradina :idea:
Ohlásit tento příspěvek  Odpovědět s citací 


Offline - Zahradník Profil 
25. 12. 2008 19:20 Odeslat příspěvek
Nasmějeme se asi všichni: celá rostlina a květ?
Ohlásit tento příspěvek  Odpovědět s citací 


-
28. 7. 2014 09:09 Odeslat příspěvek
Vranečky jsou drobné pokryvné rostliny s velmi vyhraněnými nároky na pěstování. Dávají přednost polostínu a potřebují vysokou vzdušnou vlhkost a vlhkou, propustnou půdu. Jen málo z nich se dá pěstovat jako pokojová rostlina.
Naprosto výjimečným druhem je růže z Jericha (Selaginella lepidophylla). Dorůstá maximálně do výšky patnácti centimetrů, ale ve vhodných podmínkách se velmi rychle rozrůstá do rozsáhlých zelených koberců a dá se pěstovat i doma.

Když Panna Maria sušila plenky
Růží je vraneček jen podle legendy. Jednoho dne křižáci nalezli nedaleko starozákonního města Jericho růži, jež vyrostla z oddenku růže zdobící kdysi rajskou zahradu.
Panna Maria prý na dceři rajského růžového keře sušila plenky malého Ježíška při útěku do Egypta. Rytíři rostlinu vykopali a s největšími poctami přivezli do Evropy.

Pokvete někdy?

Řekněme si rovnou, že od vranečků květ očekávat nelze, a i kdyby přece, ani si jej nevšimnete. Cyklus rozmnožování těchto rostlin je totiž tak složitý a probíhá natolik nenápadně, že jej bez mikroskopu vůbec nezpozorujete.
Kromě toho, růže z Jericha – pouze v domácích podmínkách v misce s vodou – nemůže ani růst, natož kvést. Vranečky pro svůj život potřebují stálou teplotu, vlhkost a podmínky.
Stejně jako v tropech, kde suché období přežijí schoulené do klubíčka. Jakmile zaprší, stonky se začnou zelenat a vraneček se opět probudí k životu.
Poskytněte své rostlině změnu

Takovýto koloběh byste růži z Jericha měli zajistit i vy a střídat v domácích podmínkách simulované období sucha s umístěním rostliny v nádobě s vodou. Pěstitelé často chybují, když v ní nechají rostlinu téměř plavat. Ta pak začne odehnívat, jak dokládají zkušenosti našich čtenářů zveřejněné na diskuzním fóru.
Účinný je tento postup: rostlinu nechat nasát vodu a jakmile se rozvine, přebytečnou vodu odlít a ponechat jen trochu vody na dně. Je lépe vodu častěji doplňovat a případně i rostlinu zamlžit.
Zpozorujete-li, že začíná usychat, vodu doplňte. Růži z Jericha napadenou plísní okamžitě z vody vyndejte, nechte uschnout a poté ji můžete nechat opět rozvinout. Počítejte vždy s tím, že nikdy nebude smaragdově zelená, jako je na obrázcích, neboť domácí prostředí není zkrátka tropický prales.
Růži z Jericha dejte do vitríny
Máte-li k dispozici vytápěný skleník, kde pěstujete jiné exotické skvosty, můžete růži z Jericha vysadit jako podrost, případně ji umístit do vitríny s tropickými rostlinami. Vyhovuje jí polostinné místo, v žádném případě nesnáší přímé slunce.
Zálivka musí být v létě pravidelná a vydatná, zásadně měkkou, nejlépe dešťovou vodou. Vysoké nároky jsou i na vzdušnou vlhkost, která může být téměř až stoprocentní.
Pro pěstování je optimální teplota od sedmnácti do dvaadvaceti stupňů a přibližně stejnou teplotu potřebuje vraneček i přes zimu. Přesadit jej můžete na jaře do kypré humózní zeminy, ne však s obsahem vápna.
Vranečky se množí pouze vegetativně stonkovými řízky, ale v domácích podmínkách asi moc úspěšní nebudete. Řízky se musí nasázet do naprosto čistého substrátu (agroperlitu nebo čistého křemičitého písku), který neobsahuje žádné zárodky plísní. Řízkovance koření jen při vysoké vzdušné vlhkosti.
Ohlásit tento příspěvek  Odpovědět s citací 


-
3. 12. 2017 22:02 Odeslat příspěvek
Zdravíčko,
vím, že to může být matoucí, ale vraneček, co máte (selaginella lepidophylla) je " falešná růže z Jericha". Je to jen reklamní tah, neznalost anebo neférovost prodejců, kteří tento vraneček prodávají. Pokud ho máte už v suché formě, je prakticky mrtvý. Otevírá se a na oko zelená jen z fyzikálních příčin, takže je to jednorázová záležitost (co se týče zelenání) otevřít se může víckrát, ale poté zpravdila uhnije. Pravá růže z Jericha je rostlina latinským názvem Anastatica hierochuntica, schválně koukněte na net na fotky, videa ;)
Ohlásit tento příspěvek  Odpovědět s citací 


-
10. 12. 2017 16:25 Odeslat příspěvek
Tak to jsem pěkně nalítla na obrázek!!! Zakoupila jsem růži z Jericha, teda, nechala si zaslat z decoDOMA, kde růži z Jericha nabízeli s krásným obrázkem a popisem, kdy by mě nikdy nenapadlo, že to je podvod. Růži jsem objednala i pro rodiče, aby viděli ten zázrak. Po zaslání balíčku jsem ještě celá natěšená vyndala z igelitového zavařeného sáčku zaschlou "kouličku" a podle návodu zalila vodou. Přichystala jsem jí opravdu pěknou skleněnou misku, abych jí viděla ze všech stran a čekala jsem, jak se mi nádherně rozvine. S "rozvíjením" začala brzo, to je fakt, ale žádný zázrak, na který jsem čekala, se nekonal. Rostlina se rozvila, zazelenala, vypudila spoustu uschlých lístků z jiných rostlin, ty jsem vybrala a vyhodila, rostlinu jsem očistila, protože tam bylo plno suchých nečistot a těšila jsem se, že až se ráno probudím, budu mít plnou misku krásných "listů", jak bylo na obrázku. Tak to se teda nekonalo. Rostlina byla stejně rozplizlá, vůbec ne do kulata, jak bylo na obrázku a byla taková celá nahnědlá. Myslela jsem že si vypila všechnu vodu, že v tom je ten problém. No, nebyl. Vodu jsem dolila a rostlina začala hnědnout, místo aby se dál zelenala. Začala jakoby zahnívat a vůbec to není hezký pohled na který jsem se těšila. Ještě že jsem si rostlinu nechala "vyrašit" dřív, než jsem jí dala s nadšením rodičům, aby viděli taky ten zázrak. Jsem velmi zklamaná. Nevím, jestli za to může decoDoma z Hradce Králového, kde jsem si tu "tajemnou pouštní rostlinu" jak jí nabízejí objednala a nebo to je všude stejné , kde tuhle rostlinu nabízejí. Přišla jsem celkem i s poštovným o 420,- Kč který mi už nikdo nevrátí.
Ohlásit tento příspěvek  Odpovědět s citací 


Offline - Návštěvník Profil 
10. 12. 2017 21:20 Odeslat příspěvek
Já bych to reklamovala, dost vysoká částka za podvod, měli by vám vratit peníze
Ohlásit tento příspěvek  Odpovědět s citací 


Offline - Návštěvník Profil 
5. 1. 2018 07:19 Odeslat příspěvek
Jaruš pochybuju že by vrátili peníze. Jak má ale člověk poznat jestli je to podvod a nebo jestli je pravá :hm ?
Ohlásit tento příspěvek  Odpovědět s citací 


Offline - Návštěvník Profil 
19. 1. 2018 18:30 Odeslat příspěvek
Mám ji také asi půl roku ,dostala jsem ji darem a už to bohužel není ta rostlina co prodávali asi před hodně,hodně lety. Ta když se dala do vody, tak byla krásně zelená,ted je to jen rádoby nazelenalé seno. Už jsem o tom i četla na internetu, že to není ta pravá růže z Jericha. Bohužel dnes je ve všem podvod. :grr: :'(
Nahoru Ohlásit tento příspěvek  Odpovědět s citací 

Odeslat nové téma  Odeslat odpověď
Přejít na stránku Předchozí stránka  1, 2, #
Stránka 2 z 2 [ Příspěvků: 30 ]
Předchozí téma | Následující téma
Verze pro tisk


Hledat
Přeskočit na
 

Hledat

Zobrazit v normálním vzhledu