pěstování meruněk

Vše o pěstování třešní, višní, meruněk, švestek, rynglí, broskví a dalších

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod geralt83 7. 9. 2013 19:31

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na problematiku pěstování meruněk. Zajímalo by mě, jak připravit půdu před vysazením mladých stromů, dále hnojení a zalévání. Na pěstování má určitě vliv i stanoviště a nadmořská výška, má zahrada se nachází v nadmořské výšce 235 m.n m. - zda je to vhodné pro meruňky. Jen tam je trošku těžší půda, ne úplně hlinitopísčitá(okolí Holešova) - jak tuto půdu připravit na pěstování meruněk. A také by mě zajímalo, jak daleko od sebe a jaká vzdálenost mezi řadami je optimální. A nakonec, kdy doporučujete sázet. Děkuji a těším se na odpovědi :-)
geralt83
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mičurinec 8. 9. 2013 18:53

na netu najdete vsechny informace ohledne vysadby, pro tezsi pudy je jen dobre vybrat odrudy stepovane na podnozi ST.Julien, jinak nadmořská výška je bez problémů
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod geralt83 11. 9. 2013 11:09

no na netu jsem našel jen takové ty rady teoretické, mě spíš zajímá pěstování z Vašich zkušeností. Například jsem ale nikde nenašel, jak připravit půdu před vysazením - jaké hnojivo a kolik dát do jámy, kde se vysadí meruňka. A na té podnoži S. Julien jsou všechny odrůdy meruňek? :-)
geralt83
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kejki3 11. 9. 2013 11:28

Záleží, co dělá školka.
Ani ne tak hnojivo, jako zeminu v jámě vylehčit, zem namíchat s uleželým kompostem, někde používají písek.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod geralt83 11. 9. 2013 11:45

aha, tak to budu asi muset obvolat školky a zahradnictví a pozišťovat, jestli mají nebo ne :-) takže hnojivo žádné? A když je půda kyselá, tak se používá co ?
geralt83
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mičurinec 15. 9. 2013 10:38

musite vedet jake ph mate u vas na zahrade, pokud kysele, dava se dolomiticky vapenec, kde je navic krome Ca i Mg, nikdy vsak zadne hnojivo nesmi prijit do styku s koreny--popaleni--neujmuti stromku
obecne: na dno se dava kyprka pekna puda, v okoli korenu muzete dat trochu zahr.substratu, nahoru se dává spodina, samozrejmosti je kul k uvazani stromku kvuli vetrum, take jsou odrudy cizo a samosprasne nebo castecne samosprasne...
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod geralt83 16. 9. 2013 22:30

Dobře, takže to hnojivo dám kam, když to nesmí přijít do styku s kořeny. Tomám dát na dno a na to pak zeminu a až na to kořeny stromku? Já budu mít stromků více, takže tam je jedno, jestli jsou samo nebo cizosprašné ne?
geralt83
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mičurinec 17. 9. 2013 19:29

pokud je stromku od druhu vice, je to pak jedno
ano, to hnojivo se dá na dno, mimo primý dosah korenu
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod geralt83 19. 9. 2013 09:32

tak už mám vybraných pár odrůd, většina je na slivoňové podnoži(zelená ryngle)-takže to by mělo být vhodné do těžších půd.A myrobalán ten má rád propustnější půdy? Mám půdu na pomezí černo a hnědozemě.
geralt83
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mičurinec 19. 9. 2013 20:16

no myrobalán co tak vím tak to jevhodná podnož do suchých půd, ale způsobuje velký a bujný růst, takže stromy jsou docela velké...
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod geralt83 20. 9. 2013 16:56

A co by jste doporučili, jestliže si chci vysadit takový menší sad meruněk, čtvrtkmeny nebo normální vysokokmen? Jde mi o praktičnost při česání ovoce a celkovou údržbu :-)

-- 20. 9. 2013 18:43 --

A ještě by mě zajímalo, zda máte někdo zkušenosti s pěstováním těchto odrůdek meruněk : Leskora, Lemeda, Velkopavlovická, Bergeron, Leala, děkuji
geralt83
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mičurinec 20. 9. 2013 20:22

Čtvrtkmen, jendoznačně...
já osobně jednotlivé odrůdy teprve testuji a tak nechci nic doporučovat, zatím zaplodila jen Kiotto a ta vypadá velice nadějně, jak po chuťové tak po vzhledové stránce...
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kejki3 21. 9. 2013 20:28

Doporučuji Šittův řez, jinak mají sklony plodit daleko od kmene a rozlamovat se.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod geralt83 23. 9. 2013 09:28

Dobře, to se budu muset naučit, něco jsem už o tom řezu četl, ale děkuji za radu :-) A doporučili by ste mi nějakou literaturu, která se týká pěstování ovocných dřevin nebo konkrétně meruněk? Děkuji :-)
geralt83
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mičurinec 23. 9. 2013 19:35

Řez ovocných dřevin, je tam vše k řezu, je to nová publikace, proto je hodnotná a zohledňuje posledně prověřené metody.
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků