Jahody: pěstování

O pěstování jahod, malin, rybízu a dalších druhů ovoce

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod kejki3 24. 3. 2012 12:40

To je jaro.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Klivie 26. 3. 2012 21:00

Taky jsem dnes okukovala jahody a musím konstatovat, že nic moc. Snad se vzpamatují.
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Danielka.9 27. 3. 2012 09:20

Taky je chodím okukovat něco tam leze,ale jak to bude vypadat, kdo ví.I některé růže vypadají,že vymrzly. :hm :hm :-(
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kvetinka7 5. 4. 2012 14:00

Kľudne ich začnite teraz hnojiť a zalievať ak máte sucho a oni sa spamätajú.
kvetinka7
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kejki3 5. 4. 2012 23:29

Růže možná, ale jahody přežily jen jeden druh, z toho druhého není nic.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlazy 14. 3. 2014 22:59

Tak bych si chtěl letos zkusit vypěstovat na zahradě trochu jahod. Příliš se v tom ale nevyznám a tak bych potřeboval poradit kdy a jak na to. Kdy je nejvhodnější doba na výsadbu? Myslíte, že už nyní v polovině března by se s tím mohlo začít? Je už docela teplo a zima a sníh už nás snad nepřekvapí. Kde nejlépe sehnat sazenice jahod a jakou odrůdu? Rád bych aby byly větší, plodily co nejdéle, nebyly příliš náročné na pěstování a nějaký rok vydržely. Chtěl bych pod ty jahody použít nějakou folií nebo textilií, ale nevím co z toho je lepší. Budu rád když mi ohledně toho více či méně zkušení jahodáří něco poradíte.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 16. 3. 2014 11:02

Dají se koupit sazenice už od března, http://jahodarna-vranany.cz/multiplata-zakorenene/, ale sklizeň bude slabší běžně se sází v srpnu. Dají se pěstovat na netkané textilii, ale sláma je údajně lepší. Mně pod netkankou půda ztvrdla na kámen. Jahody nemají rády čerstvý hnůj a na jednom místě se nepěstují dlouho, rostliny stárnou.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlazy 16. 3. 2014 11:54

kejki3:
O pěstování jahod na slámě čtu poprvé. Ohledně té netkané textilie jsem všude četl docela dobré ohlasy a zkušeností s ní. Používá se i nějaká folie, ale textilie mi připadá být lepší. Ono asi každý bude mít nějaké zkušenosti s něčím co sám vyzkoušel a co se mu osvědčilo. Kdybych sázel jahody až v srpnu tak letos bych už asi z nich příliš úrody neměl, pokud vůbec by nějaká byla.Když je zasadím nyní na jaře tak pokud se dobře ujmou tak ještě letos by z nich nějaká úroda snad mohla být. Píšeš, že jahody nemají rády čerstvý hnůj a co kompost?
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Klivie 16. 3. 2014 18:50

Kompost dáváme a navrh netkanou textilii. Jahody se mají nechat tak tři roky a pak obnovit. A je pravda, že lepší je je sázet v srpnu.
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlazy 16. 3. 2014 19:10

Ten srpen asi opravdu možná bude lepší, ale pokazím něco na tom když je zasadím už nyní na jaře? Rád bych z nich měl ještě letos nějakou úrodu. S jakou konkrétní odrůdou máte kdo dobré zkušenosti?
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vlazy 10. 6. 2014 12:48

Sazenice jahod jsem koupil v OBI stále plodící a několík kusů jednou plodících na tržnici. Sadil jsem je koncem března. Pohnojil jsem jim kompostem a trochu i cereritem. Pod jahody jsem použil netkanou textilií. Ze začátku to vypadalo dost mizerně, ale po těch květnových deštích se to docela dost rozrostlo a nyní už nějakou dobu si každý den pochutnávám na těch jahodách. Nemám toho hodně (pouze 27 sazenic), ale to mi stačí. Předpokládám, že až se to ještě více rozroste tak to možná bude i více plodit. Vyžaduje to ale dost hodně vody a nyní kdy jsou ty vedra je to třeba zalévat každý den.
Na některých sazenicích mi začaly vyrůstat pruty kde na koncích se tvoří asi nové sazenice. Zajímalo by mne jestli je to vhodné odstříhávat aby to zbytečně nevysilovalo sazenici. Jinak předpokládám, že je to možné nechat až nová sazenice dostatečně povyroste a tu po odtržení zasadit.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 10. 6. 2014 13:59

Je fajn,že se s jahůdkama tak zadařilo :tleskani .Ty šlahouny pokud nechcete sadit nové jahody je třeba ostranit,jinak se z jahodiště stane jden chumel :lol: .Osobně zakládám nové jahody po 3 letech.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kejki3 10. 6. 2014 16:00

Omlouvám se, nevšiml jsem si dotazů. Na květy příští sezony se zakládá od srpna, ty sazenice z OBI a pod. jsou z nahnané snad z frigo sadby a pokud se koupí pozdě v létě s květy, tak další rok neplodí, protože nestíhají utvořit květy. Běžná srpnová výsadba netrpí vedry, stihne utvořit základ pro další rok a díky termínu se dá pole v roce výsadby ještě pro něco použít před jahodami.
Naopak nakvetlá sadba na jaře má sílu z loňska, takže ať se daří.
Pokud budete chtít sadbu, nechte šlahounu jen jednu sazenici a zakraťte , jinak jich dělá řetěz a rostlina se oslabuje + další sazenice v řadě nejsou tak silné.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlazy 10. 6. 2014 19:23

Asi 2 - 3 rostliny mám trochu mizernější a tak zvažuji, že pokud mi na těch šlahounech vyrostou nějaké solidní sazenice tak bych je vyměnil za nové.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vlazy 20. 6. 2014 18:15

Na těch sazenicích vyrůstajících na šlahounech se ale netvoří žádné kořeny. Zajímalo by mne jak se to sadi když to nemá kořeny.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků