Čo je to za rastlinu ?

Diskuse na témata, která se přímo netýkají zahrady

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Martinko2 22. 1. 2008 10:44

Nevie niekto ako sa volá táto rastlina ?

Obrázek

:wink:
Martinko2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 23. 1. 2008 00:23

Mrknu do moudrých knih a dám zítra vědět, co jsem objevila.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Martinko2 23. 1. 2008 09:04

Super budem čakať
Martinko2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 23. 1. 2008 18:06

Tak bohužel v mých knihách o této rostlině není ani zmínka. :( Poslala jsem její fotografii kolegyni do botanické zahrady, pokusí se s ostatními určit, co to je. Jakmile mi dají vědět, ozvu se.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Martinko2 23. 1. 2008 21:03

Ďakujem
Martinko2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 24. 1. 2008 11:41

Dobrý den, tak bohužel podle fotografie ani v botanické zahradě rostlinu neurčili. Aby tak mohli učinit, je třeba vyfotit ji s listy, popřípadě i květy - a hlavně ve vegetačním období. Také je dobré uvést lokalitu jejího výskytu.
Víte, kde jste ji fotil, kde roste? Třeba ji na další fotce jednoduše určíme a budeme překvapeni, jak to, že nás zrovna tento druh nenapadnul. :wink:
K.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Martinko2 24. 1. 2008 11:57

Skúsim ju odfotiť v prebehu roka. Uvidíme :wink:
Zatiaľ ďakujem
Martinko2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landart.czech 24. 1. 2008 12:40

Určitě jsem se s tím aspoň v knížkách setkal. Napadá mě křehovětvec - Cladrastis anebo něco jiného z téže čeledi, tedy bobovitých (Fabaceae, dříve vikvovité - Viciaceae).
Anebo snad něco z příbuzenstva jasanů - olivovité - Oleaceae?
Nejsou pod stromem ještě nějaké použitelné listy? Předpokládám listy lichozpeřené a vstřícné. Jak je strom velký, jakou má kůru, větve, pupeny? Josef.
landart.czech
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Martinko2 24. 1. 2008 13:08

Je to tak do 1 metra vysoké a fotené v roku 2007. Skôr je to nejaká trváca rastlina ...
Martinko2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landart.czech 24. 1. 2008 14:18

V tom případě by to mohla být měsíčnice vytrvalá (vědecky - jestli se nepletu - Lunaria perenne)? V zahradách se občas pěstuje (anebo zplaňuje) měsíčnice roční (asi Lunaria annua) s fialovými květy na jaře a suchými "penízky" používanými do suchých vazeb na podzim. Zkuste zapátrat pod výše uvedenými názvy. Josef.
landart.czech
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Martinko2 24. 1. 2008 17:11

Vďaka Josef. Bude to tá Měsíčnice. Moc Ste mi pomohol.
Prikladám i odkazy na stránky:

http://www.mesicnice.estranky.cz/clanky ... ytrvale___

http://botanika.wendys.cz/kytky/K567.php

http://www.kvetenacr.cz/detail.asp?IDdetail=416

:wink:
Martinko2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 24. 1. 2008 19:22

Musím se přiznat, že na měsíčnici jsem pomýšlela hned od začátku, mám ji totiž doma :D sušenou ve váze - ale tuto možnost jsem vyloučila, když jsem ji srovnala s fotkou - na té mé jsou ony "penízky" kulaťoučké, naopak na fotce se mi zdály daleko protáhlejší, větší, úzké.

A když teď srovnávám Vaši fotku třeba s touto (ale i dalšími) na webu http://images.google.cz/imgres?imgurl=h ... D%26sa%3DN, pořád mezi nimi spatřuji rozdíl, i když jsou si podobné.

Možná to zkreslení dělá fotka, takže opravdu podle podoby ve vegetační podobě můžete říct, že je to měsíčnice.
K.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 24. 1. 2008 22:30

Měsíčnice se mi taky tváří doma jinak - jak říkáte, je kulaťoučká jako penízky. Pořád mi ale fotka něco připomíná, jen si vzpomenout - něco z rostlin, pěstovaných na sušení?
Martinko2, co sebrat semínka, zkusit vypěstovat a pak na to mrknem v plné kráse? Třeba se budeme divit :shock:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Fidych 24. 1. 2008 22:39

To je jak mladá dřevinka (kmínek)... "lusky" jsou zkroucené, ale musí být dost dlouhé. Budeme koukat do chytrých knížek, zřeba se něco objeví tam :idea:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod landart.czech 25. 1. 2008 07:01

Ano, jak jsem psal výše - jsou¨dva druhy měsíčnice: roční - pěstovaná - má penízky kulaté (tzv. "Jidášovy penízky" lidovým názvem); divoká - vytrvalá - je má podlouhlé. Toto by měla být měsíčnice vytrvalá. Roste jen dost vzácně. Josef.
landart.czech
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků