Rakytník

Vše, co se týká pěstování okrasných listnatých stromů a keřů

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Hajoska 10. 4. 2007 12:25

Koupila jsem si 2 sazenice (samčí a samičí) cca 25 cm vysoké rakytníku řešetlákového. Zajímalo by mne, jak rychle porostou a kdy se asi dočkám prvních plodů ? Díky za radu !
Mějte pěkný den !
Hajoska
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 10. 4. 2007 18:04

Rakytník řešetlákovitý roste rychle,a je nenáročný na půdní podmínky.První úroda by se mohla v příznivém klimatu objevit už ve druhém až třetím roce.Ale jedno upozornění si neodpustím.Je to keř který jsem měl jako živý plot,tuto funkci plnil na 111%,ale má tendenci se roz lízat i tam kde ho člověk nechce,a to dost urputně.Tím ho ale nechci nijak hanět,jen upozorńuji na tuto rošťačinku z jeho strany.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Hajoska 10. 4. 2007 18:35

Díky Stando za vyčerpávající odpověď ! Pokud leze tam kam nemá, dá se zastříhávat, abych ho udržela v rozumných mezích? Díky... :shock:
Mějte pěkný den !
Hajoska
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Červík 10. 4. 2007 19:33

Dřív než jsme osázeli živý plot brabanty, přemýšlela jsem také o rakytníku, který mají nedalecí spoluobčané jako zhruba 1,5 metrový živý plot, ale je pravda, co říká Stanislav, z toho důvodu jsme od toho ustoupili i když oranžové plody jsou zajímavé.
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hajoska 10. 4. 2007 19:38

A dá se zastříhávat?
Mějte pěkný den !
Hajoska
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Červík 10. 4. 2007 19:43

Dá. Jenže každým řezem se zase zvýší růst. Ten živý plot o kterém jsem psala je dost hustý a během léta dost přečuhuje. Ale pokud necháte rostlinky někde v zahradě, aby si rostly, stejně tak, jak rostou v okrasných parcích, určitě Vám přinesou radost a tuším, že i z plodů se nechá nějaká ta dobrota připravit.
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MarkFX 10. 4. 2007 19:45

nevím jak vypadá ten rakytník, ale naše dědina Rokytnice je už hoodně dlouho pojmenována podle Rokytí, co rostlo v okolí, v bažinách atd... :lol:

Rokytnice > rokytí > rokytník > Rakytník :mrgreen:
Kolo je poslední vynález stvořený člověku pro radost

Majkl vP. > I kdyby všichni byli úplně ticho, tak Mark přijde a něco řekne. On něco řekne, Já chci něco říct, ale on něco řekne.. chci zas něco říct, ale on zase něco řekne

Mondeo 2.5 V6 > S-Max
MarkFX
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hajoska 10. 4. 2007 19:48

Pro Marka: Však já taky pocházím z nedaleké oblasti Rokytnicka :mrgreen:
Pro Červíka: Na tu marmeládu a sirup se já právě těším :wink:
Mějte pěkný den !
Hajoska
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Červík 10. 4. 2007 19:49

Tak šup sem s receptíkem. :D
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 11. 4. 2007 19:51

Sirup z rakytníku:
1 kg vylisované šťávy z bobulí
1,5 kg cukru a 1 lžička kyseliny citronové - vše svařit, uzavřít do lahví za tepla.
Marmeláda se dělá stejným způsobem jako z jiného drobného ovoce, jen počítejte s tím, že má zvláštní chuť a vůni (jinak lze dělat i rakytníkový med atp.) Poslední článek o rakytníku vyšel i s recepty letos 8.března.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Červík 11. 4. 2007 20:03

A jak Vám chutná? Má to svoji specifickou chuť? Něco mezi brusinkami a rybízem? A když už jsem tu vypálila tolik otázek, tak ještě jednu, používá se jako běžná marmeláda, nebo pro to máte jiné užití?
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hajoska 11. 4. 2007 20:06

Díky za receptíky, chytla jsem se i já... :)
Mějte pěkný den !
Hajoska
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 11. 4. 2007 21:00

Rakytník chutná úplně jinak, než všechno ostatní - vůbec nemá vůni a chuť jako cokoliv jiného, přirovnala bych ho k černému rybízu - ale to je taky špatně! Chci tím říct, že každému černý rybíz nechutná a nevoní, a s rakytníkem je to zrovna tak.
Marmeládu dělám každoročně, protože muž se rád zdravě stravuje, a mně to chvíli trvalo, než jsem si na zvláštní vůni a chuť zvykla a je to fajn :) Většinou si namažeme na chleba, nebo vdolky a sirup se užívá po troškách (ten s cukrem by měl být spíš pro děti). Dospělí si mohou udělat s alkoholem, asi jim bude chutnat víc... V žádném případě to není něco nedobrého, jen jiného.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Červík 12. 4. 2007 05:43

Tak s tím nemám problém. Asi zřejmě půjdu někam během sezóny sehnat pár bobulí na testovací vzorek. Pokud má podtón trpkosti, bude u nás vítán. :D :wink:
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hajoska 12. 4. 2007 06:38

Tak tohle přesvědčilo i mě... :D I u nás jsme ujetí na cokoliv jiného a pořád zkoušíme a zkoušíme :mrgreen: Zatím jsme celí 8) Ještě že už ho mám v zemi, těším se na první bobule...Jinak pro Červíka - lovu zdar a žádný zmar :lol:
Mějte pěkný den !
Hajoska
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků