Škůdce na ibišku

Debata o houbových, rostlinných i hmyzích škůdcích na zahradě

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Červík 2. 4. 2007 17:58

Na listech ibišku mám parazita, který na první pohled není vidět. Pod lupou se ukáže asi tak 1/2mm bílý záškodník s dlouhýma nohama, který nahlodává zespodu listy ibišků a jeho útok vypadá jak list, do kterého někdo usilovně bodá špendlíkem, tak že listy jsou"děrovaně-tečkované" Stříkala jsem Mospilanem, ale pořád přežívá. Co to může být? Ibišek mám v práci a je tam dost suchý vzduch.
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 3. 4. 2007 22:20

Nepíšete, jestli záškodník lítá, skáče, plazí se?
Podle toho, jak vypadají listy, by to mohl být nějaký druh svilušky (ale ty dělají pavučinky - máte?)
Když nepomohl Mospilan (je směrován hlavně na mšice, zabírá i na molice), zkuste přípravek Omite 30W nebo Omite 570EW. Nebude-li u vás k mání, dobrý je na okrasné rostliny proti savému hmyzu i Talstar 10EC. Přeji listy bez vady 8)
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Červík 5. 4. 2007 19:18

Je zajímavé, že 2 ibišky stojí vedle sebe a ty potvůrky jsou jen na tom jednom - pouze lezou. Listy se kroutí. Pokusím se rostlinku nafotit, ale záškodníci tam asi nebudou vidět. Zatím díky za radu.
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Červík 6. 4. 2007 19:03

Tak takhle vypadají listy po útoku záškodníka. Trochu nekvalitní foto - foceno mobilem.

Obrázek

A tady pokroucené listy se záškodníkem.

Obrázek
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Červík 21. 4. 2007 20:17

Tak co milí rádcové :D , neporadíte? :roll: :wink:
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 26. 4. 2007 21:32

Podle listů je to určitě "cicavec"!!! (savý hmyz) a takové direčky do listů dělá sviluška chmelová, která tedy napadá okrasné rostliny (asi i ten chmel).
Zkuste tedy přípravky Omite nebo Talstar, a pokud možno, stříkejte venku - ale to určitě víte.
Hmyzíka nevidím :shock: asi nemám ty správné brýle, ale mobil Vám dělá pěkné fotky :wink:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Červík 27. 4. 2007 20:35

Je to taková hodně malá mrška. Musím hodně ostřit zrak, abych jí viděla. Před týdnem jsem použila Karate, tak uvidím. Když nezabere, tak z jedové chýše vytáhnu Omite a to bylo, abych tu mršku nezlikvidovala, když mi likviduje takovouhle parádu.

Obrázek
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 27. 4. 2007 23:41

Jak je taková mrňavá, bude to ona!
Krásný ibich, byla by ho škoda, tak jen ať se podaří! :lol:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Červík 28. 4. 2007 08:36

Děkuji. Dám vědět.
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků