Oleandr

Letničky, dvouletky, cibuloviny, exotické rostliny, balkonové květiny a bonsaje

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod avoklibokavi 16. 9. 2009 06:01

Mám docela vzrostlý oleandr :-! , pořád si pohrávám s myšlenkou, že ho omladím :hm .Nevím jak hluboký řez snese, kdy to mám provézt -podzim nebo jaro .Kdy přesadit? Je to můj úlovek z Chorvatska :-[ , narada bych o něj přišla. Těším se na vaše rady. Iva.
avoklibokavi
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 16. 9. 2009 06:05

Oleandr snese sežíznutí až skoro k zemi. Řez ale je lepší provést v předjaří (únor-březen)
První rok po řezu většinou nekvete tedy pokud je řez silný.
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 16. 9. 2009 07:02

Ivo, já se do radikálního řezu všech svých pěti velkých oleandrů pustila loni před jejich zazimováním, respektive než jsem je odnesla do místnosti, kde přezimují. Důvodem bylo jednak to, že vespod byly holé, druhak to, že u jednoho se na listech objevily bělavé skvrny, se kterými jsem urputně bojovala.

Ostříhala jsem je opravdu fest, zbyly jen párcentimetrové pahýly téměř bez listů. Bylo mi jich notně líto, ale říkala jsem si, že to musí být. :'( Teď jsou už krásně obrostlé, skutečně to bylo dobré rozhodnutí. Rostliny se zahustily, a i když jsem počítala s tím, že letos nepokvetou, u dvou se mi teď objevila krásná květenství! To jsem byla vskutku překvapená. 8-D :shock:
Takže určitě se do toho pusťte!
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kočičí 18. 9. 2009 10:15

No, taky na to půjdu a z prozaického důvodu - nikam se mi nevejde!
kočičí
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod avoklibokavi 25. 9. 2009 06:15

Moc děkuji za odpovědi. Omladím ho na podzim. Chtěla jsem udělat z něj ještě pár řízků ,ale zjistila jsem,že má puklici :shock: . Nevím, jestli se mě bude chtít ji očistit :-/ ,a abych si ji nezavlékla domů :?: Tak ještě uvidím. Ahoj Iva.
avoklibokavi
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Moravanda 25. 9. 2009 09:11

Ježíš nestraš. Já zazimuju kytky a zrovna mám Oleandr ve vaně. Nevím kam s ním :-( . Tak to ho musím pořádně prohlídnout :-/ .
Moravanda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mičurinec 25. 9. 2009 09:13

to taky nevim kam dam oleandr, sem ho zjara presadil a uz je v kyklopí nádobě a nikam se nevejde, tak bud sklep, kde je 12st a tma anebo stary barak, kde se netopi, takže tak do -5st. a je tam slunce, co bude lepsi??
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 25. 9. 2009 09:15

V pohodě oleandr vydrží i -1 a tak může být ještě venku.
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Moravanda 25. 9. 2009 09:16

Já ho ještě mám malý a už nevím kam ho dát :-/
Moravanda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mičurinec 25. 9. 2009 09:16

taky ho mám venku a kvete jak nikdy, ale co to prezimovani, sklep nebo barak co bude lepsi?
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Moravanda 25. 9. 2009 09:19

Daneeee to je otázka pro tebe :-) :!: Já mám taky ještě kvetoucí ale hlásí př mrazíky tak ho raději uložím
Moravanda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mičurinec 25. 9. 2009 09:24

Moravanda píše:Daneeee to je otázka pro tebe :-) :!: Já mám taky ještě kvetoucí ale hlásí př mrazíky tak ho raději uložím

hlasi 7-3st, tak si myslim, ze u nas to nebude, ze to bude v polohach nad 500 a vyse...
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 25. 9. 2009 09:48

mičurinec píše:to taky nevim kam dam oleandr, sem ho zjara presadil a uz je v kyklopí nádobě a nikam se nevejde, tak bud sklep, kde je 12st a tma anebo stary barak, kde se netopi, takže tak do -5st. a je tam slunce, co bude lepsi??



Do sklepa určitě ne, protože oleandr potřebuje na rozdíl třeba od durmanu při zazimování světlo. A těch 12 stupňů by na něj bylo moc.
Lepší by byl starý dům, kam se dostane sluníčko, ale minus 5 stupňů je špatná teplota, to by umrznul. Chce tak 4 až 8 stupňů. Bude potřeba přitopit.
Já mám své oleandry taky ve starém domě, kde se normálně netopí, ale když mrzne, přitápím (stačí troška).
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mičurinec 25. 9. 2009 09:56

sem se docetl na zahrade.cz ze je i castecne mrazuvzdorny a po nakryti venku i prezije, ale nevim no...
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 25. 9. 2009 10:26

Záleží na tom, jaká bude zima. V dnešní době u nás venku přezimují i takové rostliny, které by dřív jistojistě umrzly, ale já bych to rozhodně neriskovala. Oleandr je u nás klasická balkonovka a podle toho bych se k němu chovala.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků