Hnojivo

O organické i anorganické výživě rostlin

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Taiko_CZ 12. 5. 2008 22:01

Dobrý den,

cílem mého dotazu je zjistit co nejvíce informací o hnojivech pro rostliny, které pěstuji v bytě, abych byl schopen si potom sám dobře vybrat. Dejme tomu, že mě zajímá jakési "univerzální" hnojivo.

Vzhledem k tomu, že ohledně "přírodních" hnojiv jsem moc nepochodil, rád bych se vyznal i v těch průmyslově vyráběných. U těch přírodních je problém především v tom, že zapáchají a to často velmi silně, takže je v bytě nemohu použít (o jiných nevýhodách mi toho buďto nikdo moc neřekl, nebo jsem to už zapomněl). Ještě se mě snažila mamka přesvědčit, že sušený kravinec nezapáchá, ale moc si nedokážu představit, jak bych tím hnojil, ani jak bych jej sehnal. Ale když už jsem u těch přírodních hnojiv, znáte jejich výhody či nevýhody? Dalo by se to nějak uceleně sepsat do jednoho odstavce?

Nuže, hlavně mi jde o ta průmyslově vyráběná hnojiva. Dejme tomu, že budu shánět nějaké "universální" hnojivo, půjdu do obchodu a najdu tam třeba od deseti různých firem. Na co se mám při čtení etiket zaměřit? Co by mi mělo "říct" složení těch hnojiv? Jaké jsou výhody a nevýhody vyráběných hnojiv? Zabíjí ta hnojiva bakterie a jiné mikroorganismy?

A je pravda, že ona hnojiva "zasolují" zeminu? To znamená, že když budu půdu v květináči hnojit, můžu ji za rok vyhodit? Té soli se nejde nijak zbavit?

Budu moc rád, když mi v tom uděláte jasno, děkuji ;-)
Permakultura mě opravdu zaujala. Jednou budu mít krásnou a zdravou ekozahrádku :-)
Taiko_CZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Taiko_CZ 13. 5. 2008 15:53

Hmm, tak díky komposteru, o kterém psala p. Dvořáková na jiném fóru, jsem narazil na stránky http://www.ekovermes.cz, kde je psáno něco o ekologickém vermeskompostu a hnojivech, údajně úplně bez chemie atd. Samá chvála, včetně nějakých testů.

Ale stejně, jako nevěřím chemii, nevěřím ani reklamě :-D Ale rozhodně mě láká vyzkoušet něco takového.

Co na to říkáte vy, zkušení pěstitelé?
Permakultura mě opravdu zaujala. Jednou budu mít krásnou a zdravou ekozahrádku :-)
Taiko_CZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 13. 5. 2008 16:11

Na ty kytky v paneláku ti stačí sklenička hnojiva na pár let. Já tu mám zkaměnělý pytel NPK po dědovi, trochu rozpustím v konvici a je vyřešeno. Max jsou v těch přípravcích přídavky Mg nebo stopových prvků. Zasolení spíš způsobí tvrdá voda.
Jinými slovy, já nemohu věnovat tolik energie prostému výběru hnojiva.
Kompost mám, ne jako zdroj humusu, ale jako místo, kam uklidit zelený odpad a s přiměřenou námahou (přehazování) z něj něco dostat.
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 13. 5. 2008 20:49

Tak to já na pokojovky spotřebuju ročně skoro 1 litr hnojiva :nenapadne . Se nebojím hnojit. :mrgreen:
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod crosan 18. 1. 2009 17:38

a kostní moučka? kde můžu použít? Růže?
crosan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Bělena 18. 1. 2009 18:49

Daniel Bozner píše:Tak to já na pokojovky spotřebuju ročně skoro 1 litr hnojiva :nenapadne . Se nebojím hnojit. :mrgreen:

Tomu verim,vzdyt jich mate pozehnane
Bělena
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Bělena 18. 1. 2009 18:52

crosan píše:a kostní moučka? kde můžu použít? Růže?

Kostni moucku napr.na clematis-plamenek-,ale ja ji shanela ale nikde neni a v obchode se na me divali jako na :-l ,pry vubec nevi co to je a nikde o ni neslyseli. :hmA na ruze pouzivam vyzraly kompost,zahradni zeminu a rostou jako dive,zalevam vodou z jezirka,kdyz ho cistim.Az bude notas, :tleskani pak poslu foto
Bělena
Návštěvník

Odeslat příspěvekod crosan 18. 1. 2009 19:42

Taky jsem ji koupila náhodou asi po třech letech v zahradnictví ale kde? to už nevím, v lezu do každého, které mám po cestě
crosan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod crosan 10. 2. 2009 14:27

Ještě jednou dotaz, nesetkal se někdo s urychlovačem kompostu (nejen) -když tak brouzdáte po obchodech - KOMPOSTIM
crosan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 10. 2. 2009 17:17

Na urychlení kompostu stačí močovina.
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod crosan 10. 2. 2009 17:57

Já vím už ji i mám, ale já to potřebuji i na pachy /septik..../
crosan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 10. 2. 2009 19:04

Taky chci do žumpy něco dát aby to nepáchlo.
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod crosan 10. 2. 2009 19:05

A je to super mám to vyzkoušeno ale bohužel néééééééééní
crosan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod crosan 21. 3. 2009 09:23

Dala bych zkušenost k hnojení kuřincema, kopřivou a kravincem co jsem dostala jako rady od letitých zahradnic (už nejsou mezi náma) ale rady žijí,
kravinec jsem používala jako stimulátor, kopřiva nakvašená na konev vody jedna zavařovačka, slepičince nakvašené taky, ale jen do zahrady ne do bytu, a kvasit dát do nejzazšího koutu zahrady. O orchidejích nic nevím, ale květinám na zahradě super, u slepičinců pozor na keře, které nesnášejí vápno.
crosan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kočičí 21. 3. 2009 16:22

Bělena píše:
crosan píše:a kostní moučka? kde můžu použít? Růže?

Kostni moucku napr.na clematis-plamenek-,ale ja ji shanela ale nikde neni a v obchode se na me divali jako na :-l ,pry vubec nevi co to je a nikde o ni neslyseli. :hmA na ruze pouzivam vyzraly kompost,zahradni zeminu a rostou jako dive,zalevam vodou z jezirka,kdyz ho cistim.Az bude notas, :tleskani pak poslu foto

U nás se letos po letech zas objevila, ale moc jsem se zasmála - žádný kilový pytlík, jako kdysi - 200ml nádobka asi za 50 Kč - tak jsem jim ji tam nechala, dřív jsem tím hnojila vydatně, ale co není, kupuju ty hnojiva s rohovinou a paráda, jak růže, tak lilie, tak keře. No a kompost ve velkých dávkách, máme obrovský. Vevnitř hnojím jen tekutýma kupovanýma.
kočičí
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků