Fíkovník

Letničky, dvouletky, cibuloviny, exotické rostliny, balkonové květiny a bonsaje

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 24. 5. 2008 21:24

Jak přežije jednoletý výhon celý tak má plody. Loni to bylo poprvé jinak vždy vymrzal tak na 20cm od země. To pak vždy vyrazili 2m výhony.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod kejki3 24. 5. 2008 21:29

Tak to přežil, sahal až k okapu, to balení musela být akce.
Po povodni už jsem ho tam neviděl, tam byly aspoň 4 metry rychlé vody.
Jak je to náročné? Zvažuji něco na jižní štít: víno, kiwi nebo tohle.
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 24. 5. 2008 21:38

Doporučuju víno. Fík je sázka do loterie. Víno mám téměř každý rok. Fík mám spíše jako raritu. Existují ovšem odrůdy dost odolné, údajně -20°C :shock: Mimochodem už druhý rok mě u fíku přežívá i granátové jablko a mučenka.Mučenka se šíleně vysemenila a teď se chystá zarůst celou zahradu, budu muset zasáhnout.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod kejki3 24. 5. 2008 21:41

Jak vysemenila, to není jedlá? Granátové jablko nehrozí, to mi nechutná.
Víno se musí stříhat, není kiwi jednodušší? U Lovosic mi dali ochutnat své vlastní už před pěti lety a bylo skvělé. A v botanické jsem taky viděl zralé plody.
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 24. 5. 2008 21:45

Pro mě je řez vína jeden z nejjednodušších. Jen maliny a ostružiny jsou jednodušší.Ale z řezem kiwi bych si asi neporadil páč nevím na čem plodí :-[ .
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Martin-Br. 27. 1. 2009 17:46

A dozrají vám vždycky ty fíky? Já jsem měl letos fíkovník prvním rokem. Vyrostl mi na něm jeden jediný fík, bohužel ale do zimy vůbec nedozrál a v listopadu společně i s listím opadnul... :-(
1.Kaktusy +2.sukulenty, ale jinak se zajímám o kde co ;-)
Martin-Br.
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 27. 1. 2009 21:04

Dozrají jen fíky které narostou už na jaře na loňských výhonech. Ty fíky které se začínají vyvíjet na jednoletých výhonech v létě tak ty do zimy nedozrají a opadají společně s listy. ve své domovině kde zrejmě nemrzne asi dozrávají na jaře :hm .
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Martin-Br. 1. 2. 2009 17:46

:-S Tak jsem asi dofíkovníkoval. Jak trefily minulý měsíc ty silné mrazy okolo -15 stupňů, tak jsem honem šel malý Fíkovník schovat do sklepa. Bylo už asi bohužel pozdě. Šel jsem ho zkontrolovat a od pupenu na vršku směrem dolů se kmínek začíná mírně krabatit a zahnědává.
Byl to určitě pro něj velký mráz.... :'(
1.Kaktusy +2.sukulenty, ale jinak se zajímám o kde co ;-)
Martin-Br.
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 1. 2. 2009 17:55

Ještě bych to nevzdával, měl by obrazit ze země.
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Martin-Br. 1. 2. 2009 18:43

Určitě bych čekal do léta, nevyhodil bych ho. Nebude tím pádem mít nějaký "patvar" :hm :?:
Jako třeba dvojitý knem nebo tak něco. Možná, že to je hloupá připomínka, ale přece... :-|
1.Kaktusy +2.sukulenty, ale jinak se zajímám o kde co ;-)
Martin-Br.
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 1. 2. 2009 19:07

Záleží kde obrazí.
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Martin-Br. 26. 5. 2009 21:04

Tak fíkovník mi vymrznul durch. :-S Ale od známého jsem si sehnal jiný, který mu obrazil a letos ho na zimu raději schovám do chalupy.
1.Kaktusy +2.sukulenty, ale jinak se zajímám o kde co ;-)
Martin-Br.
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ram1 27. 5. 2009 08:32

Do chalupy netřeba schovávat, ale každý rok úroda není. Fíkovník mi i přes dlouhodobé mrazy letošní zimy na zahradě nevymrzl, ale o plodech, jaké měl loni, si mohu nechat jen zdát. Obrázek

Letos ty maličké co měl nasazeny opadly a ty co nasadí později už do podzimu nedozrají. Ne každý rok se úroda povede, ale to platí i o ostatním ovoci. O tom jak mi prospívá fíkovník na zahradě v bramborářské oblasti a jak se o něj starám si můžete přečíst zde: http://www.bmprofit.cz/fikovnik.html snad vás to inspiruje. Rozhodně nad ním nelamte hůl, dost často obrazí ze země nebo nízko u země. Nebojte se ho nechat venku, jen ho dobře přikryjte.
Ram1
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kočičí 27. 5. 2009 09:58

Je to velice zajímavé, Ram 1, a pěkně popsané. Obávám se ale, že u nás na Valašsku by mi nepřežil. nevím, jesti se nám letos podaří dodělat zimní zahradu, ale po přečtení vašeho příspěvku jsem usoudila, že není nemožné strčit ho na zimu do tmavého sklepa, kde je tak 1 stupeň v největších mrazech. Mám zasazený výmladek teprve letos na jaře, takže měří asi 40 cm a řeším usilovně, kam na zimu s ním.
kočičí
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ram1 27. 5. 2009 13:02

V zimě světlo nepotřebuje, protože má opadané listy, takže sklep je řešením. Ale jsem přesvědčen, že při dobrém zimním krytu by neměl problémy ani u vás na Valašsku a dobře zakořeněný by skýtal větší naději na úrodu.
Ram1
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků